BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Aratás végén: a búza bent, a minőség magas, az ár jó – és itt a bökkenő

Az aratás végén nyugodt a búzapiac, a termés lényegesen jobb minőségű, mint tavaly volt, az árak pedig magasabbak a világpiacinál. Ez nehezíti az exportot, pedig a búza aratása után a tárolókba kerülő terményből kétmillió tonna körüli mennyiségnek a külpiacokon kellene helyet találni.

A búza aratása gyakorlatilag véget ért, már csak azok a táblák maradtak, amelyeknél az eső hátráltatta a vágás megkezdését – mondta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. Információi szerint az országos átlagban 5,3-5,4 tonna a hektáronkénti termés, ami elmarad a tavalyi 5,7 tonnás átlagtól. A minősége ugyanakkor az ország keleti régióiban lényegesen jobb az elmúlt évinél, de szerinte a Dunántúlon is hasonló a helyzet, onnan sem jött panasz. Így a 2024-es 25 százalék után idén 50-60 százalék is lehet az őrlésre alkalmas búza.

búza aratása, France puy de dome harvest limagne plain chaine des puys background aerial
A búza aratása gyakorlatilag befejeződött Magyarországon / Fotó: Hemis via AFP

Amelyet jelenleg a takarmányosok és a malmosok vásárolnak, az exportőrök számára ugyanis Lakatos Zoltán szerint a hazai belpiaci ár – amelyik 10-15 százalékkal magasabb az elmúlt évinél, és meghaladja a nemzetközi tőzsdei árakat is – egyelőre nem teszi lehetővé a szállításokat. Idén 70 ezer forint volt az aratáskori induló ár, jelenleg pedig 72-78 ezer forint közötti árakat tapasztal a piacon úgy, hogy a malmok a termelők telephelyén vesztik a kenyérgabonát. 

A búza aratása után az ár a legfőbb kérdés

A piacot most a nyugalom jellemzi, a nagyobb termelők magasabb árakra várnak, ami Lakatos Zoltán szerint benne is lehet a piacban, de az ár extrém – például 100 ezer forintig történő – emelkedésére nem számít, mivel a világon és Európában is jó a búzatermés. A tavalyinál gyengébb hazai terméshozamnak ugyanakkor főleg időjárási okai vannak: 

a csapadékhiányos télből gyenge állapotban, bokrosodás nélkül jött ki a búza, majd a májusi hideg is lassította a növény fejlődését. 

Idén így jóval ritkábbak voltak az állományok, aminek viszont annyi előnye volt, hogy idén „nem bántotta” a fuzárium, és az aratás idején érkezett eső sem rontotta az úgynevezett esésszámot, így pedig a búza sütőipari értékét. 

Az Amerikai Egyesült Államok földművelésügyi minisztériuma (USDA) által közzétett termésbecslés, valamint az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) globális gabonakereskedelemre vonatkozó előrejelzése is ezeket támasztja alá. Az OTP Agrár által közölt elemzés szerint az USDA a globális gabonatermelés 2,4 százalékos növekedését prognosztizálja a 2025/2026-os szezonra, amivel a termés eléri a 2,358 milliárd tonnát. Az 1,1 százalékos termelés-növekedés elsősorban az Európai Uniónak és az Egyesült Királyságnak köszönhető, míg az USA és Ausztrália búzakibocsátása némileg csökken.

Az árak vegyes képet mutatnak világszinten. Az FAO gabonaár-indexe júniusban 1,5 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest. A kukorica világpiaci ára már második hónapja meredeken csökkent Argentína és Brazília bőséges kínálata miatt, emellett a cirok- és az árpaárak is csökkentek. Ezzel szemben a búza ára emelkedett az EU, az Oroszországi Föderáció és az Amerikai Egyesült Államok egyes részein tapasztalt időjárási viszonyok miatt.

A búza jobban bírta az aszályt

A tomboló hőség ellenére Európában az őszi vetésű növények általában ellenállóak maradtak, összességében jó terméskilátások várhatók EU-szinten, sőt Spanyolországban, Portugáliában, Romániában, Bulgáriában, Görögországban és a balti államokban várakozáson felüliek is lehetnek. Tavasszal már körülbelül 50 százalékkal kevesebb csapadék esett,

a tartós vízhiány többek között Nyugat-Belgiumot, Közép-Franciaországot, Kelet-Németországot, Nyugat-Lengyelországot és Magyarországot érintette negatívan, különösen a tavaszi vetésű kultúrákat. 

A hőség és az aszály hatásai Kelet-Ukrajnában is látványosak, ahol a száraz tél, illetve tavasz kedvezőtlen termesztési körülményeket eredményezett, a terméshozam-előrejelzések az ötéves átlag alattiak. A bank elemzése kiemeli, hogy az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint az utóbbi hetekben a búza ára folyamatosan nőtt Magyarországon, június harmadik hetében átlagosan 80,7 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával, míg a takarmánybúza 77,3 ezer forint volt.

A világpiaci szintnél magasabb itthon a búza ára
Elfogadhatónak nevezték a szakmabeliek az idei nyári aratás terméshozamait, vagyis az aszály a kalászosok és a repce termésátlagán nem rontott drasztikusan. A gazdálkodók számára zsinórmértéket jelentő búza ára pedig a tavaly ilyenkor jellemzőnél tíz-tizenöt százalékkal magasabb, és ezzel meghaladja a világpiaci szintet is.

Idén januártól májusig értékben 27, mennyiségben pedig 37 százalékkal csökkent a gabonaexport az előző év azonos időszakához képest. Ebben az időszakban a legnagyobb mennyiségben búzát értékesítettek külpiacokon, összesen 1,1 millió tonnát. Emellett kukoricát 1 millió, árpát 158 ezer tonnát vittek ki. Az exportált búzából

  • Olaszország 49,
  • Ausztria 21,8,
  • Németország pedig 12,4

százalékkal részesedett. Az OTP elemzése szerint Olaszországba elsősorban a prémium minőségű gabonát szállítják Magyarországról, és csak abban az esetben van exportlehetőségünk, ha a közeli piacokat célozzuk meg az első sosztályú kalászosokkal.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.