Már végrehajtást is elrendeltek az ISD Dunaferr Zrt. ellen, amelynek további működését erősen befolyásolja, hogy mikor és milyen eredménnyel tartják meg a rendkívüli közgyűlését. Bár a közgyűlést a múlt hétre már összehívták, a társaság épületében történő lebonyolítását (egy akkorra időzített kiürítési gyakorlattal) megakadályozta a tavaly június 30-án lejárt megbízatású, de önmagát pozícióban tartó cégvezetés, néhány nappal korábban pedig arra hivatkozva tartotta gyárkapun kívül a tulajdonosok képviselőit, hogy hamisnak nevezte az általuk felmutatott meghatalmazásokat.
A Világgazdaság akkori kérdésére az a válasz érkezett a vasmű kommunikációs ügynökségétől, hogy a Dunaferr az említett hamis papírok miatt Magyarországon, Oroszországban és Cipruson is feljelentést tesz. Kérdés azonban, hogy ki jogosult feljelentés tenni a ISD Dunaferrnél. A lejárt megbízatású Jevgenyij Tanhiljevics cégvezető aligha.
Ő egyébként azt állítja, hogy a vállalat ukrán résztulajdonosához tartozó körök egyetlen célja a vállalat eszközeinek megszerzése, és nem a Dunaferr további üzemeltetése. A Világgazdaság azonban nem lát be a kulisszák mögé, így kénytelen leragadni a tényeknél: a Dunaferr közvetlen tulajdonosa, a ciprusi Steelhold tavaly június 30. óta máig nem adott ismét bizalmat a cégvezetőnek. Igaz, a helyzetet színesíti, hogy magát a Steelholdot még a vasmű előző, ukrán tulajdonosa hozta létre, Tanhiljevics kinevezése pedig az e tulajdonos mögötti ukrán Donbassz Ipari Szövetség 51 százalékát megvásárló orosz állami Vnyesekonombank (VEB) megjelenéséhez köthető. Csakhogy sem a VEB, sem a magyar kormány máig nem foglalt nyilvánosan állást azzal kapcsolatban, hogyan rendeződjön a társaság további irányításának ügye. A magyar államnak hat ezreléke van a Dunaferrben, amelynek dolgait – közvetett hivatkozások alapján – egy magáncég ügyének tekinti. Direkt támogatást egyébként sem adhat, képzésre viszont utalt pénzt három éve.
A múlt csütörtöki – kényszerből a gyár előtt, állva tartott – közgyűlésen született döntés értelmében az „igazi” közgyűlést a járványhelyzet miatt online kell megtartani. Akkor még úgy tűnt, hogy ezen a héten lesz a nagy nap. Erről lapunk pénteken be is számolt a tulajdonosok képviselőjétől kapott tájékoztatás alapján. Bár az e heti közgyűlés megtartása most sincs kizárva, Mikó István tegnap csak annyit mondott a Világgazdaságnak, hogy legkésőbb március 25-ig kell rá sort keríteni. Jelezte továbbá, hogy már folyik a Dunaferr kapcsán az a törvényességi felügyeleti eljárás, amelyet a tulajdonos képviselői és azok ügyvédje kezdeményezett.
A közgyűlés megtartása azért is sürgető, mert a vasműnek a múlt év vége óta már könyvvizsgálója sincs, a társaság utoljára a 2018-as pénzügyi eredményét tette közzé. Azóta a társaság a – részben a vírus okozta – válság miatt megromlott működési nehézségeiről tájékoztat, és havi két részletben adja a fizetést. Két éve csoportos létszámleépítést is bejelentett, de szándékát visszavonta, sőt elhalasztotta a kollektív szerződés egyoldalú felbontását is, amire tavaly szintén a gazdálkodási nehézségeire hivatkozva készült. Piaci vélemények szerint azonban az ISD Dunaferr nincs feltétlenül rossz helyzetben, legalábbis annak alapján, hogy igencsak jó áron adhatók el az acéltermékei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.