Döntően javulást mutatott ki a hazai áramellátásban a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) most közzétett, 2024-re vonatkozó jelentése, amely a villamosenergia-ellátás minőségét értékelte. A vizsgálatok hat elosztói engedélyes és átviteli rendszerirányító számára előírt szolgáltatásminőségi követelmények teljesülését vizsgálta az áreamellátás minősége szempontjából.
Ilyen vizsgálatot a MEKH évente végez, ennek során a villamosenergia-szolgáltatásokkal kapcsolatos minimális és elvárt minőségi követelmények teljesülésére összpontosít. Megállapításai az érintettek adatszolgáltatásain és az adatszolgáltatásokkal kapcsolatos helyszíni ellenőrzéseken alapulnak. A 2024-es jelentés hat elosztói engedélyes (E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt., MVM Démász Áramhálózati Kft., Elmű Hálózati Kft., E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt., MVM Émász Áramhálózati Kft., Opus Titász Áramhálózati Zrt.) és az átviteli rendszerirányító Mavir Zrt. tevékenységét értékelte. Megállapította, hogy a felsorolt társaságok minden esetben eleget tettek a hivatali határozatokban rögzített, kötelező minőségi elvárásoknak. Többségük az elvárt szinten felelt meg a villamosenergia-ellátás nem tervezett megszakadásának
követelményeknek. Így mindhárom mutatószám országos átlagértéke kismértékben javult a tavalyihoz képest. Az elvárt szint felett teljesítettek a nem tervezett ellátásmegszakadás három órán belüli helyreállítását értékelő kategóriában is.
Minden engedélyes teljesítette a 2022–2024-re vonatkozó minimális minőségi követelményt is. A Titász körülbelül 30 százalékkal, az Elmű körülbelül 40 százalékkal, a többi vizsgált szolgáltató 45-50 százalékkal teljesített az elvárások felett.
Az ellátás megbízhatóságának értékelése történetében először csökkent 1 alá a nem tervezett ellátásmegszakadások átlagos gyakorisága a Titász esetében.
A jelentés csak a nem kötelező, a fogyasztók ellátásbiztonságát közvetlenül nem érintő, minőségi követelmények (például a hálózatok ütemezett, tervezett karbantartásának gyakorisága, illetve hossza) terén tárt fel hiányosságokat. E mutatókban visszaköszönnek azon jelentős hálózatfejlesztések és kihívások, amelyek a decentralizált termelés elterjedésével járnak a hálózati engedélyesek számára.
A villamosenergia-ellátás tervezett, 3 percnél hosszabb megszakadása átlagos gyakoriságának éves országos átlagértéke észrevehetően romlott az előző évihez képest. Az értéke a 2015–2016-os országos
átlagot közelítette. Ez a romlás már a 2022–2024-es, hároméves átlag értékében is megmutatkozik, amely a 2021–2023-as hároméves átlaghoz képest kismértékben emelkedett.
A rendszerirányító Mavir Zrt. 2024-ben is teljesítette a villamosenergia-átvitel üzembiztonságának minimális minőségi követelményeit. Ilyen követelmény két mutató esetében volt: az egyik a kiesési mutató, a másik a távvezeték-összeköttetés átlagos rendelkezésre nem állása nevű. A többi mutató keveset változott az előző évi értékhez képest. A hazia villamosenergia-rendszer éves csúcsterhelése 7450 megawatt volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.