BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Melyik ország birtokolja a legtöbb nukleáris fegyvert?

Kilenc ország rendelkezik nukleáris fegyverekkel, melyek közül Oroszország és az Egyesült Államok birtokolja a legtöbbet. Kína gyorsan növeli arzenálját, miközben az Európai Unióban Franciaország maradt az egyetlen atomhatalom.

Kilenc állam rendelkezik nukleáris fegyverekkel: az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia, Pakisztán, India, Izrael és Észak-Korea. Oroszország birtokolja a legtöbb (5459) nukleáris robbanófejet, míg az Egyesült Államok a második 5177-tel.

Row,Of,Nuclear,Ballistic,Missiles,In,Silhouette,Ready,To,Be Melyik ország birtokolja a legtöbb nukleáris fegyvert?
A  nukleáris fegyverek a hidegháború óta nem kaptak ilyen fontos szerepet a nemzetközi kapcsolatokban / Fotó: Dragon Claws / Shutterstock

Kína a harmadik a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) legfrissebb listáján 600 robbanófejjel, és 2030-ra valószínűleg több mint ezret fog telepíteni. Az Európai Unió egyetlen atomhatalma Franciaország maradt a Brexit után: Párizs 290 robbanófejjel rendelkezik.

További hat államban más nagyhatalmak állomásoztatnak atomfegyvereket. Belgium, Németország, Olaszország, Hollandia és Törökország az Egyesült Államok nukleáris fegyvereinek ad otthont, míg Fehéroroszország orosz atomfegyvereket tárol.

Mi a nukleáris triász?

A nukleáris triász (más néven nukleáris triád) katonai stratégiai koncepció, amely három különböző hordozóplatformot foglal magában az atomarzenál telepítésére és bevetésére. Ezek a platformok a következők:

  • Szárazföldi interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM)
  • Tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakéták (SLBM)
  • Nukleáris robbanófejeket hordozó stratégiai bombázók

A hármas kombináció biztosítja, hogy egy ország nukleáris erői túléljék az első csapást, mivel a fegyverek különböző hordozókon vannak elosztva, és nehezen semmisíthetők meg egyszerre. Négy ország – India, Oroszország, Kína, Egyesült Államok – ismert arról, hogy a teljes nukleáris triásszal rendelkezik.

A SIPRI jelentése szerint az atomfegyverek a hidegháború óta nem kaptak ilyen fontos szerepet a nemzetközi kapcsolatokban. Az atomarzenált birtokló kilenc állam tavaly is folytatta a nukleáris fegyverek fejlesztését.

Az atomfegyvert birtokló országok listája (zárójelben a nukleáris robbanófejek száma a SPIRI becslése alapján)

  • Oroszország (5459)
  • Egyesült Államok (5177)
  • Kína (600)
  • Franciaország (290)
  • Egyesült Királyság (225)
  • India (180)
  • Pakisztán (170)
  • Izrael (90)
  • Észak-Korea (50)

A németek előálltak a nagy ötlettel: saját nukleáris elrettentést akarnak Európának – az USA már nem elég

A kijelentés erős reakciókat váltott ki a NATO korábbi tisztségviselőitől is. Jens Spahn szerint Németországnak vezetnie kellene egy önálló európai nukleáris elrettentést, mert az amerikai garanciák nem elegendők hosszú távon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.