BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rés a hálózatok szabályozásában

A hálózatos gyógyszertárak hazai működési, jogszabályi feltételei alapvetően kérdőjelesek, aggályosak Magyarországon – jelentette ki a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke, Hankó Zoltán a Világgazdaságnak. Magyarázata szerint a hálózati működésnek se gazdálkodási, se szakmai kérdésekben nincs meg a jogszabályi támogatottsága, mégis több patika ilyen formában üzemel. Magyarországon 2011. január 1-je óta egy tulajdonosnak négynél több gyógyszertárban nem lehet részesedése, a többségi hányaddal pedig a gyógyszerésznek kell rendelkeznie.

A hálózatban működő gyógyszertárak számos gazdálkodási mutatója nem tér el különösebben az ágazati átlagtól a szerint a felmérés szerint, amelyet az MGYK készített 2018-as mérlegeik és eredménybeszámolóik alapján. Nem nyújtanak magasabb szintű ellátást sem, viszont a hálózatüzemeltetők nagymértékben meghatározhatják, esetenként meg is határozzák a hálózat gyógyszertárainak profilját, üzleti felfogását és finanszírozását, továbbá jelentős forrásokat vonnak ki a gyógyszerellátásból. Ezért a kamara értékelése szerint elengedhetetlen, hogy a hálózatok költségei ágazati szinten átláthatóbbak legyenek. A vizsgálatba bevontak tíz Pingvin részvénytársaságot, amely 39 gyógyszertárat működtet, 43 BENU gyógyszertárat, 22 Patika Profi kft.-t, amely 71 gyógyszertárral rendelkezik, valamint az Euroholding Kft.-t, amely 27 patikát működtet Piros patika néven, végül 20, franchise-rendszerű Alma gyógyszertárat.

A betéti társaságként működő hálózatos patikák 5,2 százalékos, a kft.-k 4,6 százalékos árbevétel-arányos eredményt értek el 2018-ban. A BENU patikáké 4,1, az Alma patikáké 5,6, a Piros patikáké 6 százalékos lett, míg a Pingvineké 3 százalék alatti. Az utóbbi patika esetében a személyi jogos gyógyszerészek az elemzés szerint vélhetően egyben tulajdonosok is, így a béren és egyéb juttatáson felül osztalékot is kapnak. A Patika Profi árbevétel-arányos eredménye 0,3 százalékot tett ki.

A Piros patikák havi átlagos forgalma 31,5 millió, az Alma patikáké 35,1 millió, a BENU gyógyszertá­raké 42,7 millió forint volt. A Ping­vin-hálózat 39 gyógyszertára együtt havi több mint 2 milliárdos bevételéből egy gyógyszertárra átlagosan 52,3 millió forint jutott. A Patika Profinál nem közlik az elemzésben, hogy a vállalkozásonkénti átlag 110 milliós havi forgalmat hány gyógyszertár érte el, egy vállalkozás feltehetően két-három gyógyszertárat foglal magában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.