BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezek az ágazatok jártak a legjobban az agrártámogatásokkal

A tavaly kifizetett több mint 800 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési támogatás fő kedvezményezettjei az eddigieknek megfelelően a növénytermesztők voltak, míg az állattartókat – ahogyan már 2020-ban is – az uniós támogatásnál nagyobb összegű nemzeti forrással kellett segíteni.

Hazai és európai uniós forrásokból összesen 812,6 milliárd forint agrár- és vidékfejlesztési támogatást fizettek ki 2021-ben – írja pénzügyi összefoglalójában az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Ezt az összeget növelte az Agrárminisztérium fejezetén kívül szereplő, de az agrártámogatásokhoz kapcsolódó 28,7 milliárd forint, ami a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés címén érkezett a gazdálkodókhoz.

Fotó: Kovács Erika

A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között.

Az ilyen jogcímen történt kifizetések 432,2 milliárd forintot, a támogatások 53,2 százalékát jelentették. 

A főbb intézkedéscsoportok közül a Vidékfejlesztési programból (VP) 248,9 milliárd forint került a jogosultak számláira, ami – együtt a Magyar halgazdálkodási operatív program 3,4 milliárdjával – a kifizetések 31 százalékát tette ki. A nemzeti támogatások jogcímeire 108,4 milliárdot vehettek igénybe a kedvezményezettek, a piaci és egyéb támogatások összege 19,7 milliárd volt, amelynek zöme továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte.

Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások 80,9 százaléka, 657,4 milliárd forint érkezett uniós forrásból, a nemzeti költségvetés pedig további 155,1 milliárd kifizetését fedezte. Az uniós társfinanszírozással megvalósult támogatások esetében az uniós kifizetések aránya 82 százalékot tett ki, míg a támogatások további 18 százalékát nemzeti költségvetésből folyósították.

Emelkedett tavaly a termelőket ért agrárkárok enyhítésére kifizetett összeg, ami meghaladta a 18 milliárd forintot. Ennek forrását a gazdálkodók befizetései és az azokat kiegészítő hazai költségvetési támogatás jelentik. 

A fő ágazatok közül az agrártámogatásokból továbbra is a szántóföldinövény-termesztés részesedik meghatározó, több mint 45 százalékos mértékben, az állattenyésztők a támogatások ötödét használhatták fel, míg a kertészet részesedése 4,5-es volt.

A szántóföldinövény-termesztőknek juttatott 369,5 milliárd forint támogatás 99 százaléka az uniós költségvetésből származott. A szubvenció 94,3 százaléka – 348,4 milliárd – az egységes területalapú támogatás formájában jutott el a gazdálkodókhoz, ezen belül alaptámogatásként 256,4 milliárdot, zöldítés címén pedig 92 milliárdot fizettek ki részükre.

Az AKI adataiból kiderül, hogy az állattenyésztéssel és -tartással foglalkozó termelők 166,1 milliárd forintos támogatásának 51,4 százalékát a nemzeti költségvetés terhére fizették ki, a hazai forrás több mint felét az állatbetegségek megelőzésének támogatásai és az állatjóléti támogatások jelentették. 

A kertészeti ágazat 36,7 milliárd forintos támogatásának 81,3 százaléka érkezett az uniós büdzséből, a kifizetések több mint ötöde (8,3 milliárd) a VP keretében valósult meg. 

Az élelmiszeripari vállalkozások tavaly 22,3 milliárd forint támogatásban részesültek, döntően a Vidékfejlesztési program forrásaiból. A kifizetések 18 százaléka hazai, 82 százaléka uniós költségvetésből teljesült.

Ma nyílik az egységes kérelem beadó felülete

Az egységes kérelem keretében az idén 40 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési jogcímhez kapcsolódóan igényelhetnek a termelők támogatást, több adatszolgáltatási kötelezettséget is teljesíthetnek, valamint kifizetési kérelmet adhatnak be. Az idei évben – az uniós szabályoknak köszönhetően – továbbra is átmeneti időszakra kerül sor, ennek révén az eddig megszokott és megismert támogatási jogcímek vehetők igénybe. A SAPS és a zöldítés várható fajlagos együttes összege az elmúlt évekhez hasonlóan, a forint árfolyamától függően, 80 ezer forint körül alakulhat hektáronként.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.