BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Célkeresztben több térségbeli finomító

A lengyel üzemanyag-ipari cégek magánosítását az államkincstár nevében lebonyolító Nafta Polska az 1998-as kudarc után másodszori nekifutással kísérli meg a második legnagyobb lengyel olajfinomító, a Rafineria Gdanska privatizációját. A lengyel objektumokon kívül az egyetlen szlovén és több balkáni finomítóvállalat is a felvásárlók célkeresztjébe került.

Egyelőre nem dőlt el még, hogy milyen formában értékesíti a lengyel állam a gdanski olajfinomítót, az azonban bizonyos, hogy november 16. és december 15. között tehetnek ajánlatot az érdeklődők -- idézi a Nafta Polska közleményét a Reuters. A magánosítás előkészítése az elmúlt hónapban kezdődött, amikor a tanácsadóul felkért Rothschild Polska cég elküldte a feltételezett érdeklődőknek -- szakmabelieknek és pénzintézeteknek -- az ajánlattételhez szükséges tájékoztató anyagot.



A tanácsadó tájékoztatása szerint több mint tíz leendő vevő jelezte korábban érdeklődését, a Nafta Polska azonban ennél több kérőre számít.



A legnagyobb lengyel olajipari csoport, a PKN Orlen -- amelyet a kincstárügyi minisztérium kizárt a lehetséges ajánlattevők közül -- közölte, mégis indulna a versenyben, amely szerinte egyébként nem vonz majd túl sok nagy ajánlatot. Krzysztof Cetnar, PKN igazgatósági tagja úgy véli, cége adhatja majd a legjobb ajánlatot a Gdanskára, amellyel egyesülve csökkennének költségeik a közös értékesítés, tervezés és karbantartás révén.



Ám sok kormánytisztviselő szerint a két finomító egybeolvadásával születő új cég monopolhelyzetbe kerülne a belpiacon.



A Rafineria Gdanska 75 százaléka eladó, az ügyletre a jövő év első negyede végéig szeretnének sort keríteni. Először 1998-ban kerestek stratégiai befektetőt, de megfelelő ajánlat híján állami kézben maradt a létesítmény. A finomítóban tavaly 3,3 millió tonna nyersolajat dolgoztak fel.



Nem a gdanski az egyetlen eladósorba került finomító a térségben, hiszen a szlovének is ismét áruba bocsátják egyetlen kőolaj-feldolgozó üzemüket, amelyet finanszírozási nehézségek miatt hetekkel ezelőtt leállítottak. A Lendva közelében lévő finomító ez idő szerint a szlovén állam, illetve a Petrol d. d. tulajdonában van, a beszámolók szerint azonban egyik tulajdonos sem teljesítette korábbi vállalásait, ezért vált működésképtelené az egyébként komoly technikai, technológiai fejlesztésre szoruló üzem.



A szlovéniai üzemanyagszabvány miatt egyébként legkésőbb a jövő nyáron mindenképpen le kellett volna állítani a feldolgozót, amelynek nem csak alapanyagra, de az alkalmazottak fizetésére sem volt és ma sincs pénze.



Az utóbbi finomító értékesítésének vagy egy tőkeerős partner bevonásának lehetőségét viszonylag csekélynek ítélik elemzők, tekintettel arra, hogy nem csak a kontinens nyugati felében van finomítói kapacitásfelesleg, hanem Kelet-Közép-Európában is. Ezért a lendvai üzem kiesése nem feltétlenül okozna ellátási gondokat, sőt közrejátszhatna a régió olajipari konszolidációjához, amelyben a Mol Rt. a Slovnaftban történt tulajdonszerzéssel komoly eredményt ért el, egy lépéssel megelőzve az OMV-t.



Ugyanakkor a közelmúltban napvilágot látott, hogy a Lukoil erőteljes terjeszkedésbe kezdett a Balkánon. Többek között szemet vetett az újvidéki és a burgaszi olajfinomítókra. Előbbinek az újjáépítésében is kész részt vállalni, utóbbival már ma is kapcsolatban áll. Emellett pedig a régió más országaiban is igyekszik meglévő olajkészleteihez feldolgozókapacitást is szerezni. Szakértők szerint Dél-, illetve Kelet-Közép-Európa azért lehet különösen vonzó az orosz olajipari óriás számára, mert ebben a térségben a finomítók alapvetően a rosszabb minőségű orosz kőolajra álltak rá. A saját alapanyagbázis mindenképp előnyös a finomítói társaságok számára, hiszen a termékárak többnyire nem követik az alapanyag drágulását, s ezért mindenképpen jobb helyzetben vannak azok a cégek, akiknek jelentős saját termelésük mellett finomítói kapacitásaik is vannak, s azok a finomítók, amelyek tulajdonosai jelentős készletekkel rendelkeznek.


Ismét eladósorban a gdanski objektum A lengyel üzemanyag-ipari cégek magánosítását az államkincstár nevében lebonyolító Nafta Polska az 1998-as kudarc után másodszori nekifutással kísérli meg a második legnagyobb lengyel olajfinomító, a Rafineria Gdanska privatizációját. A lengyel objektumokon kívül az egyetlen szlovén és több balkáni finomítóvállalat is a felvásárlók célkeresztjébe került. VG-Összefoglaló-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.