A vagyonkezelési szerződés a rendszerváltás után jogszerűnek öltöztetett, de valójában mind erkölcsileg, mind gazdaságilag elítélendő akciók közül az egyik legszemetszúróbb -- nyilatkozta a helyi lapnak Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti dunaújvárosi látogatását követően. Hangsúlyozta, hogy "...meg kell szabadulni ettől a jogszerűtlen és erkölcsileg tarthatatlan helyzettől". Ezt követően megkezdődhet a külföldi partner keresése -- idézi a városi lap a miniszterelnököt. A keddi kormányülésen már döntés is született a szerződés felbontásáról.
Módos Márton, az ÁPV Rt. ügyvezető igazgatója ezzel kapcsolatban a Világgazdaság érdeklődésére elmondta, az igazgatóság ma tárgyal a Dunaferr-ügyről, s valószínűleg megbízást adnak az ÁPV Rt. jogászainak a szerződésbontás előkészítésére. Ezt követően, várhatóan két héten belül döntenek a megállapodás felmondásáról.
Az ÁPV Rt. bármikor felbonthatja az 1996-ban, az Acél XXI. Kft.-vel kötött vagyonkezelési szerződést, az eladósodottsági mutató túllépése azonban nem szerződésbontási ok -- jelentette ki Horváth István, a Dunaferr Rt. elnök-vezérigazgatója, a vasmű menedzsmentjének 21 tagja által alapított Acél XXI. Kft. vezetője.
Az Acél XXI. Kft. egyelőre nem határozott arról, milyen választ adnak a szerződésbontásra, erről akkor lehet majd dönteni, ha hivatalos tájékoztatást kapnak az ÁPV Rt.-től -- mondta Horváth István.
A vagyonkezelési időszakban, vagyis 1996 októberétől a dunai vasmű 129 ezer tonnával növelte nyersacél-kibocsátását, megduplázta árbevételét, ami ebben az évben 307 milliárd forint körül alakul majd -- hangsúlyozták a cég tegnapi sajtótájékoztatóján. A vállalatcsoport 4 év alatt 72,5 milliárd forintot fizetett be a költségvetésnek, s 1996-tól évente átlagosan 11,8 milliárdot költött beruházásokra, szemben az ezt megelőző öt esztendő 3,8 milliárdos átlagával.
Az inkriminált eladósodottsági mutatóval kapcsolatban az elnök-vezérigazgató elmondta, hogy a vagyonkezelési szerződés szerint az nem haladhatja meg az előző évit. Már a szerződéskötéskor is jelezték, hogy ez fékezi a társaság fejlesztését, de végül is abban maradtak, hogy az ÁPV Rt. felmentést adhat e szabály alól. Ezt az Acél XXI. Kft. kérésére 1997-ben és 1998-ban meg is tette, tavaly azonban indoklás nélkül elzárkózott ettől. A vagyonkezelő viszont úgy ítélte meg -- érvelt Horváth --, hogy a Dunaferr Rt. által megkezdett fejlesztések folytatása, a társaság fejlődési ütemének fenntartása érdekében vállalják a szerződésben rögzített eladósodottsági mutató megsértését, s az ezzel járó 2,5 millió forintos büntetést is.
A csoport működését az ÁPV Rt. megbízásából átvilágító Arthur Andersen megítélése szerint sem rendkívüli a vasmű eladósodottsági mutatója. Ez az átvilágítás kiterjedt a cégcsoporton belüli menedzsmenttulajdonlásra is. Az elnök-vezérigazgató szerint az egyes társaságokban a vezetők tulajdonszerzése sokkal hatékonyabb motivációs tényező, mint a prémium. A tanácsadó cég is úgy találta -- idézte jelentésükből Horváth István --, hogy a menedzsmenttulajdonlás csoportszinten nem meghatározó, nem sérti az állami érdekeket, viszont jó lehetőséget teremt a menedzsment ösztönzésére.
Az eredetileg 2001. december 31-ig érvényes vagyonkezelési szerződés értelmében az Acél XXI. Kft.-nek jelenleg valamivel több mint 1 milliárd forintnyi sikerdíj járna, ami öt évre elosztva, a 21 ember esetében, adózás után évente 2,6-2,7 millió forintot jelent. Ehhez Horváth hozzátette, hogy a világpiaci körülmények miatt a vasmű az elmúlt évben olyan nehéz helyzetbe került, hogy a menedzsment tagjai nem kaptak prémiumot.
A Dunaferr Rt. első embere elmondta még, hogy júliusban úgy tűnt, tárgyalásos úton rendezni tudják a vitát az ÁPV Rt.-vel. Az Acél XXI. Kft. többek között felajánlotta, hogy a sikerdíj meghatározásakor, a vagyonnövekedés kiszámításánál a vasmű erőművének privatizációját hagyják figyelmen kívül, mert ezt a tranzakciót a vagyonkezelési szerződés megkötésekor már előkészítették. Felajánlották azt is, hogy a sikerdíj 50 százaléka részvényekben is teljesíthető legyen, erre azonban az volt a válasz, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint ez nem oldható meg. Javasolták, hogy a szerződésmódosításkor a sikerdíjelőleg visszafizetéséről is rendelkezzenek, mert a jelenleg érvényes szerződésből ez hiányzik. Mindezek mellett bizonyos szervezeti változásokat is felajánlottak.
Arról Horváth István ma még nem tudott nyilatkozni, hogyan reagál majd az Acél XXI. Kft., amennyiben az ÁPV Rt. felbontja szerződésüket. Ezt egyébként normál esetben hat hónapos felmondási idővel teheti meg, amelynek végén el kell számolnia a vagyonkezelővel. A vezérigazgatót a közgyűlés bízza meg, vagyis a vagyonkezelői szerződés felbontása nem jelenti egyszeriben Horváth menesztését is.
Dunaferr: A szerződésbontás hat hónapos felmondási idővel jár(hat) Az ÁPV Rt. igazgatósága ma tárgyal a Dunaferr vagyonkezelési szerződéséről, s várhatóan két héten belül dönt a megállapodás felbontásáról. Az Acél XXI. Kft. úgy látja, hogy noha a megbízás bármikor visszavonható, az eladósodottsági mutató túllépése önmagában nem ok a szerződésbontásra. Hlavay Richárd-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.