Lapunk értesülései szerint egyes fővárosi és vidéki önkormányzati okmányirodák szorgalmazzák, hogy az autókereskedők "együttműködési" megállapodást kössenek velük. Eszerint bizonyos összegek átutalása fejében az irodák a törvényes 30 napos határidő helyett egy napon belül kiadják az gépkocsik forgalomba helyezéséhez szükséges iratokat. A Magyar Gépjárműimportőrök Egyesülete (MGE) megerősítette lapunk információit. Győző Gábor elnök szerint több ilyen panasz érkezett az egyesülethez. Ám az MGE nem hajlandó elfogadni olyan fenyegetéseket, hogy a nem fizető márkakereskedő biztos lehet benne, hogy elhúzódik az ügyintézés. Több önkormányzatnál kijelentették ugyanis: az okmánykiadási eljárás jog szerint 30 napig is tarthat.
Ezt a munkát tavaly a rendőrség minden külön térítés nélkül egy nap alatt elvégezte.
A Magyar Közlöny múlt szerdai, 2001/16. számában ugyanakkor a közlekedési és a belügyminiszter együttes rendeletében az olvasható, hogy az egy időben előterjesztett kettő, vagy ennél több kérelem esetén a soron kívüli eljárásért -- egy napon belüli ügyintézés esetén -- kérelmenként 300 forintot kell fizetni. (Mellesleg a járműkísérő lapért -- ami az elmúlt évben mintegy 40 forintba került -- ma már áfával 1200 forintot kell fizetni. Mindez végül is a vásárlók pénztárcáját terheli.)
Amíg az év elején az okozott felháborodást, hogy az irodákban még a forgalmi engedélyek kiállításához szükséges érvényesítőcímkéből sem volt elég, most a kevés és gyakorlatlan munkaerő által a nem elégséges számítógépes háttérrel végzett lassú ügyintézést kifogásolják az ügyfelek. Mindez persze nem kis veszteséget okoz az autókereskedőknek, akik úgy érzik, egyes önkormányzatok kihasználják szorult helyzetüket.
Más esetben, például Győrben a márkakereskedők keresték meg az illetékeseket, miként lehetne gördülékenyebbé tenni a munkát. Mint a megyeszékhely okmányirodájának vezetője, László Edit lapunknak elmondta, a januári megbeszélésen több autókereskedő felajánlotta: ha két új ügyintéző éves bérköltsége 4 millió forint, összeadják a pénzt erre a célra. A szerződés azonban nem jött létre, mivel az önkormányzat megvárja a fenti rendelet megjelenését.
László Edit úgy véli, miután 39 kereskedő intézi a forgalomba helyezést az irodában, a soron kívüli ügyintézésért kérhető 300 forintok lehetővé teszik a 26 fős létszám bővítését. Erre annál is inkább szükség lenne, mert év eleje óta szinte mindennap túlóráznak a félfogadásokon 500-800 ügyféllel foglalkozó ügyintézők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.