BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csődbe ment az Ikarus tárgyaló partnere

Egy hónap múlva adja át az első három Auverland terepjárót a Molnak az Ikarus Rt., de a sorozatgyártás megkezdése még mindig bizonytalan, mert a francia cég időközben csődbe ment. Az Ikarus német partnerekkel tűzoltóautó gyártásába fogott, s remény van egy szerződéskötésre a Swatchcsal is.

Ezen a héten veszik át az Ikarus székesfehérvári telepén a nürnbergi repülőtér képviselői az első Ikarus--MAN--Ziegler együttműködésben készült magyar fejlesztésű tűzoltóautót. Az új projekt azonban nem nyújt vigaszt az Ikarusnak, amely két éve tárgyal egy terepjárótípus gyártásának beindításáról.
Januárban még úgy látszott, hogy elhárultak az akadályok a francia Auverland terepjárók magyarországi gyártása elől, s az eredeti tervnél ugyan több mint egy évvel később, de áprilisban megkezdődhetett volna a sorozatgyártás az Ikarus mátyásföldi telepén.
Francia oldalról azonban sorozatos pénzügyi gondok merültek föl, olyannyira, hogy az Auverland-Sovamag június végén csődbe ment -- tájékoztatta lapunkat Székely Zsolt, a társaság vezérigazgatója, hozzáfűzve, hogy az Ikarus ebben a helyzetben további tárgyalásokra törekszik, de már nem csupán közös előállítás a cél, hanem a cég a gyártási licenc megvásárlását határozta el.
A Mol számára épített három terepjáró egy külön megállapodás keretében készülhetett el, hiszen a magyar félnek a reménybeli flottamegrendelések érdekében szüksége van a termék piaci jelenlétére.
Tavaly szeptemberben már karnyújtásnyira volt a szerződés aláírása, ám az Auverland gazdasági nehézségei miatt megváltozott a tulajdonosi szerkezet: az Ikarusnak a japán Itochu kereskedőházzal újra kellett kezdenie a tárgyalásokat, amelyek fő eleme a licencdíj mértékének kérdése volt. Mindez azért jött rosszkor, mert Mátyásföldön nagyon készültek a Honvédelmi Minisztérium gépjármű-beszerzési tenderére, amelyben komoly szerepet szántak az Auverland/Ikarus terepjárónak.
Székely Zsolt január elején úgy tájékoztatta lapunkat, hogy az Ikarus leányvállalata, az Off-Road Kft. bármikor megkezdhetné a terepjárógyártást, ami -- az akkori terv szerint -- nem pusztán összeszerelés lett volna. A Peugeot motor, az osztómű, a felfüggesztések és a sebességváltó érkezett volna Franciaországból, de az alváz, a karosszéria és számos kisebb alkatrész Magyarországon készült volna.
Az említett Off-Road Kft. ugyanakkor tavaly elkészítette egy 4+1 üléses, nem egészen három méter hosszú városi személyszállító mini jármű 1:1 méretarányú modelljét, miután az Ikarus kutatás-fejlesztési megállapodást kötött a miniautókat is gyártó svájci Swatch céggel. Az elektromos hajtásláncot a Swatch adja, a járművet az Off-Road építi, ha a Swatch megállapodik a megrendelésről a svájci postával.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.