A kilencvenes évek elején határozottan érezni lehetett a kedvező változás jegyeit, azért döntöttem úgy, hogy Magyarországon fogok letelepedni. Igaz, ha 1992-ben valaki azt mondja, hogy ennyi év után is Budapesten fogok dolgozni, erős kétségeim lettek volna a beszámíthatóságát illetően - mondja Richard Lock, aki az oxfordi egyetemi diploma megszerzése, a több éves bristoli jogi gyakorlat, majd a londoni Clifford Chance partnereként végzett munka után indult Budapestre, ahol partnereivel együtt az egykor néhány fős budapesti jogi tanácsadó irodából mára már egy 40 ügyvédet foglalkoztató, több mint 80 fős, a piac meghatározó szereplőjének számító irodát hozott létre.
Szavai szerint Magyarországon már akkor is akadt egy-két jogi iroda, amelyik képes volt a Nyugaton megszokott minőségre, ám a piac szereplői, mivel túlsúlyban voltak még az állami cégek, akkortájt inkább a hatóságoknál, mintsem a bíróságon keresték igazukat. Éppen ezért a precízen megfogalmazott szerződések is ritkaságszámba mentek. Mára nemcsak a jogszabályalkotás zárkózott fel a nemzetközi színvonalhoz, hanem az ügyfelek is igényesebbek lettek: elvárják, hogy a legaprólékosabban kidolgozott szerződést kapják kézhez.
Igaz, a kilencvenes években zajló magánosítás a jogi irodák számára sok megbízást biztosított, Richard Lock nem titkolja, hogy a privatizáció folyamata csak visszatekintve tűnik egyszerűnek. Az állami privatizációs szervezet illetékeseivel folytatott hosszabb megbeszélések után akkor még mindkét fél folyamatosan tanulta a magánosítási technikát. Ugyanakkor már abban az időben is akadtak olyan társaságok, mint a Mol, a BorsodChem, vagy az OTP, amelyek üzleti körülmények között tevékenykedő cégként viselkedtek.
A szakember szerint az angol és a magyar jogi tanácsadó irodák lehetőségeit tekintve a legnagyobb ellentmondás az, hogy a magyar piac kisebb méretei ellenére még ma is nagyobb lehetőségeket rejt. Például annak ellenére, hogy a Clifford Chance Angliában a legnagyobbnak számít, a számtalan szereplőnek, a hatalmas versenynek, az évtizedek óta kialakult erőviszonyoknak köszönhetően sokkal nehezebb a piaci részesedés növelése. Tény, hogy a magyar viszonyok között az itteni jogi tanácsadó irodák magas tarifával dolgoznak, ám lényegesen olcsóbbak annál, ami Nyugat-Európában megszokott. Arról nem beszélve, hogy sokkal közvetlenebb kapcsolatban állnak az ügyfelekkel és teljesebb képük van az egész piacról.
A szakember nem ért egyet azokkal, akik folyamatosan csak a negatívumokról beszélnek és nem érzik, azt, hogy a siker kulcsa a saját karrierjüket és az ország jövőjét tekintve is, a saját zsebükben - vagy inkább a fejükben - van. A leendő ügyvéd kollégákkal szembeni legfontosabb elvárás szerinte - a természetesnek tekinthető nyelvtudás mellett - a megfelelő jogi képzettség, a gazdaság iránti nyitottság mellett az a képesség, hogy a világ különböző pontjain dolgozó kollégák mellett az ügyfelek is szakmailag, valamint emberileg egyaránt elfogadják a jelöltet.
Richard Lock egy londoni double decker emeletén döntötte el, hogy megnősül és ott határozta el azt is, hogy - mondván, itt Angliához képest sokkal kevésbé unalmas karrierpályát lehet befutni - Magyarországon folytatja pályafutását. Felesége a budapesti Angol Színházi Alapítvány megalapításánál segédkezett, majd színészkedett, mielőtt főállású családanya lett. Richard Locknak is marad ideje a művészetekre: a Szépművészeti Múzeum Baráti Kör elnökeként a szükséges támogatások megszerzésével is foglalkozik. Nem tudja, meddig akar élni Budapesten, de erős kötelék máris akad: két gyerekük, Ben és Laura a magyar fővárosban született.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.