BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már itthon is hódít a golf

Kelet-Közép-Európa első női profigolfversenyét rendezi a tatai Old Lake Golf & Country Club július 16-18. között. Az OTP Bank Ladies Central European Open rendezési költségei elérik a 200 millió forintot. A rendezők a világ legjobb női játékosainak részvételére számítanak, akik között 165 ezer euró (41,4 millió forint) pénzdíjat osztanak majd szét, amelyből a győztesnek 33,5 ezer euró jut.

A magyar klub német, osztrák, illetve cseh riválisok ellenében nyerte el a torna rendezési jogát - mondta lapunknak Szórád József, az Old Lake Golf Club elnöke. A tatai versenyen a profik között magyarok egyelőre nem indulhatnak, mivel a hazai mezőnyből senki sem felel meg a magas kritériumoknak. A verseny előtti napon azonban az amatőrök összemérhetik tudásukat a profikkal.

Közben a nemzetközi szinten az első osztályú profigolfversenyek összdíjazása 300-400 ezer eurótól indul, a felső határ pedig a több millió. Így például az április közepén zárult US Masters tornán a játékosok 3,5 millió dolláros pénzdíjon osztozhattak. A múlt héten rendezett Wachovia bajnokságon pedig 5,6 millió dollár volt az összdíj, ebből a győztes 1,008 milliót tehetett zsebre. Napjainkban a világ legtöbbet kereső sportolója Tiger Woods. A golfozó 2003-ban 81,7 millió eurót - mintegy 22 milliárd forintot - keresett.

A golf napjainkra az egyik legnépszerűbb egyéni sportággá vált, világszerte becslések szerint 55-60 millióan játszanak. Hazánkban is mind többen golfoznak, és folyamatosan fejlődik a sportág infrastruktúrája. Jelenleg öt 18 lyukú pálya van Magyarországon, a Magyar Golf Szövetséghez pedig eddig 12 klub csatlakozott. Hazánkban mintegy 1200-1500 kvalifikált - versenyindulási joggal rendelkező - golfozó van, és további 2-3 ezerre tehető a sportág iránt érdeklődők száma - tudtuk meg Hegyi J. Attilától, a bükfürdői Birdland Golf & Country Club elnökétől. A hazai versenynaptár meglehetősen sűrű, a tavaszi-nyári időszakban szinte hetente rendeznek amatőrversenyeket, melyek lebonyolítása a színvonaltól és a résztvevők számától függően mintegy 2,5-10 millió forintba kerül a szervező klubnak - tette hozzá Hegyi J. Attila.

A közeljövőben a sportág további népszerűsödésére lehet számítani, és a játékosok száma néhány éven belül két és fél-háromszorosára nőhet. A bükfürdői golfklubot az elmúlt évben már mintegy tízezer golfozó kereste fel, és a növekvő igények kiszolgálására jelentős bővítésbe kezdtek - közölte a Birdland Golf & Country Club klub elnöke. Mintegy 500 millió forint értékben a jelenlegi 18 lyukú pálya mellé egy új, 9 lyukút építenek, amit várhatóan a jövő év második felében nyitnak majd meg az érdeklődők előtt. Azonban már az idén nyáron is használhatják az érdeklődők és a játékkal ismerkedők a klub új golf- és teniszakadémiáját. Bükfürdőn a golfpálya fejlesztése részét képezi egy közel 10 milliárd forintos programnak, melynek részeként felépült egy, a Radisson-lánchoz tartozó négycsillagos szálloda, és megkezdték egy villapark kialakítását.

A golfpályaépítés egyébként igen költséges beruházás. Szakértők szerint ma Magyarországon egy 18 lyukú pálya megépítéséhez minimum 50 hektárnyi területre és legalább egymilliárd forintra van szükség. Ez az ár a pályaépítés költségei mellett magában foglalja a hozzá tartozó kiszolgálóépületeket, pályafenntartó eszközöket is, ugyanakkor nem tartalmazza a telek árát. A golfpálya-üzemeltetőknek évente mintegy 150-200 millió forintnyi fenntartási költséggel kell számolniuk. A golfpálya létesítésével kapcsolatos befektetés megtérülési idejét jelentősen befolyásolja annak elhelyezkedése (Budapest, Balaton-part, Nyugat-Dunántúl), így ez az idő akár 10-20 év is lehet. (KZ)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.