BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A jogutód nem nulláról indul

A gazdasági életben mindennapos problémát jelenthet a munkajogi jogutódlás, melynek megoldására egyre részletesebb szabályok állnak rendelkezésre annak érdekében, hogy minél gördülékenyebben le lehessen bonyolítani a munkáltató személyében bekövetkező változást. Ha megállapodik két vagy több gazdasági társaság a szétválás, a beolvadás, vagy más jogilag szabályozott lépés végrehajtásában - ilyen lehet például az adásvétel, a csere, a bérlet -, előtérbe kerül az alkalmazott munkavállalók munkajogi helyzetének rendezése.

Két nagy csoportra osztható a munkáltató munkahelyet érintő változása. Az egyik, amikor jogutód nélkül szűnik meg a cég. Ebben az esetben a felszámolási vagy végelszámolási eljárás eredménye a megszűnés, és a megszűnés tényével a munkavállalók munkaviszonya is a törvény erejénél fogva megszűnik. A felszámolás időtartama alatt a munkáltatói jogokat a felszámoló gyakorolja és a rendes felmondás szabályai szerint köteles a munkaviszonyt megszüntetni. Ha a gazdálkodó szerv anyagi helyzete nem nyújt fedezetet a törvényben előírt végkielégítés és egyéb járandóságok, így például a felmondási időre járó átlagkereset kifizetésére a helyi munkaügyi központon keresztül, az Állami Foglalkoztatási Szolgálattól a bérgaranciaalap terhére igényelhető a szükséges támogatás.

A másik és egyben gyakoribb eset, ha a munkáltató személyében történik változás, tehát nem szűnik meg az adott munkahely. Ha két vagy esetleg több gazdasági társaság közösen megállapodik a cég átadásában-átvéte-

lében, a munkavállalók tekintetében munkajogi jogutódlásról van szó. A munkáltató személyében bekövetkező változás módozata semmilyen jelentőséggel nem bír, tehát akár adásvétellel, akár bérleti jogviszony keretében, vagy bármilyen más módon történik a munkáltató személyében bekövetkező változás, a munkajogi jogutódlás azonos szabályok szerint történik.

A munkajogi jogutódláskor felmerül az a munkavállalói aggály, hogy vajon megszűnik-e a munkaviszony vagy sem. Erre vonatkozóan a munka törvénykönyve egyértelmű szabályt tartalmaz, amely szerint a jogutódlás időpontjában fennálló munkaviszonyból származó jogok és kötelezettségek a jogelődről a jogutód munkáltatóra szállnak át. A munkaviszonyt tehát a munkáltató személyében bekövetkező változás nem érinti. Az azonban előfordulhat, hogy az új munkáltató működési körére visszavezethető okból jogszerűen létszámleépítést hajt végre, mert épp az volt a szándéka, hogy kisebb foglalkoztatotti létszámmal óhajtja rentábilisan működtetni a vállalkozást. Igen lényeges, hogy jogi hatását tekintve minden jogosultság és kötelezettség változatlan tartalommal hárul át az új munkáltatóra, ami többek között azt jelenti, hogy a rendes felmondás szabályait kell betartani.

A végkielégítéshez, valamint a felmondási időhöz szükséges jogszerző idő kiszámításánál tehát nemcsak az új munkáltatónál, hanem a jogelődnél eltöltött időt is figyelembe kell venni. Az új munkáltatóval ugyanis új jogviszony nem jött létre, tehát új munkaszerződést sem kell kötni, hiszen változatlan tartalommal él a jogelőd, tehát a régi munkáltatóval megkötött munkaszerződés. Legfeljebb a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt a munkáltató elnevezése tekintetében kell azt módosítani.

Helytelen tehát az az esetleges jogutód munkáltatói álláspont, hogy munkáltatói rendes felmondás esetén akkor jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a minimális jogszerző időt,

vagyis három évet munkaviszonyban nála töltötte az érintett munkavállaló. Ha tehát a jogutódlástól számított egy év múlva munkáltatói rendes felmondással szünteti meg az új munkáltató a jogviszonyt, és azt megelőzően a régi, tehát jogelőd munkáltatónál 10 évi jogviszonya volt a munkavállalónál, összesen 11 év jogszerző idő alapulvételével kell kiszámítani a végkielégítés és a felmondási idő tartamát.

Munkajogi jogutódlás esetén a jogelőd és jogutód munkáltató legkésőbb a jogutódlást megelőzően 15 nappal köteles tájékoztatni az érintetteket, így azok szakszervezetét, ennek hiányában az üzemi tanácsot, ennek hiányában a nem szervezett munkavállalók képviselőiből álló bizottságot. A tájékoztatásnak ki kell terjednie a jogutódlás időpontjára, annak okára, valamint a jogutódlás jogi, gazdasági és szociális következményeire.

A jogelőd munkáltatóval szemben a jogutódlást követően is lehet anyagi igényt érvényesíteni, sőt ezért - a jogutódlástól számított egy éven belüli érvényesítés esetén - egyetemlegesen felel mind az új, mind pedig a régi munkáltató. Ez azt jelenti, hogy ha az előző munkáltató bármilyen okból nem tudja teljesíteni a munkavállaló jogos anyagi követelését, helyette köteles helytállni az új, tehát a jogutód munkáltató, ha a jogutódlástól számított egy éven belül érvényesíti követelését az érintett. Az egyetemlegesség klasszikus értelemben azt jelenti, hogy a jogosult, tehát a munkavállaló választása szerint fordulhat bármelyik kötelezett felé. Ebben a relációban nyilvánvalóan a követelést azzal szemben indokolt érvényesíteni, amely fél teljesítőképes.

Ha a jogelőd munkáltató a jogutód munkáltató legfőbb szervében a szavazatok több mint 50 százalékát birtokolja, a jogelőd munkáltató kezesi felelősséggel is tartozik a ki nem fizetett járandóságaiért, ha a jogutódlástól számított egy éven belül közli az új munkáltató a működésével összefüggő okból eredő rendes felmondás tényét.

Összességében a munkajogi jogutódláskor tehát az a fő szabály érvényesül, hogy automatikusan átszállnak mindazon jogosultságok és kötelezettségek az új, tehát a jogutód munkáltatóra, melyek fennálltak a jogutódlás időpontjában a jogelőd, vagyis a régi munkáltató tekintetében. Ezek olyan kötelező előírások, melyektől a munkavállaló hátrányára közös megállapodással sem lehet eltérni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.