BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százmilliárdos ázsiai gázimport

Az idén mintegy hárommilliárd köbméter Közép-Ázsiából származó földgázt kíván Magyarországon eladni az Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (EMFESZ), 80-100 milliárd forint értékben. A cég kész beszállni a hazai gázszállító és -tároló fejlesztésekbe.

A liberalizáció lehetőségeit kihasználva az idén körülbelül hárommilliárd köbméter földgáz magyarországi eladására készül az EMFESZ Kft., azaz ekkora mennyiség behozatalát egyeztette a piaci szereplőkkel - mondta érdeklődésünkre Góczi István, a társaság ügyvezetője. Az eladásokból 80-100 milliárd forintos bevételt vár a társaság, ez az összeg egyebek mellett erősen függ a dollár árfolyamától.

Az EMFESZ fő vevői a Mol Rt. (1,2 milliárd köbméter) és a Péti Nitrogénművek (450 ezer köbméter), ezenfelül számos kisebb felhasználónak: kórházaknak, városi erőműveknek, ipari felhasználóknak is szállítanak. A társaság 80 százalékban türkmén, fennmaradó részben üzbég és kazah gázt ad el Magyarországon. Az energiahordozót a tavaly létrehozott Roszukrenergo (RUE) társaságtól vásárolja, utóbbi cég a Gazprombank és a Raiffeisen Invest 50-50 százalékos vegyesvállalata. A gáztermelőkkel közvetlenül a RUE áll kapcsolatban, az általa megvett gázt viszont csak az EMFESZ hozhatja be Magyarországra.

Ezzel a múlt évihez képest jelentősen megváltozott a hazai szabadpiacon értékesített gáz importőri köre. Ismert, hogy 2004-ben a Magyarországon felhasznált 14,3 milliárd köbméter földgázból mintegy kétmilliárd köbméter az itt bejegyzett Eural Trans Gas off-shore cégtől származott, a svájci Bothli társaságon keresztül. Ám ez évtől a türkmének már nem az Euralnak, hanem a RUE-nek adják el a gázt. Az Eural így elesett az üzlettől, a Bothlira pedig már nem volt szükség. A RUE-től vásárló EMFESZ ugyanis hazai bejegyzésű társaság, vagyis módjában áll közvetlenül értékesíteni. (Sőt, éppen erre jött létre.)

A változásokat Góczi István úgy értékeli, hogy letisztult az a folyamat, amelynek során a közép-ázsiai gáz kereste az utat az európai piacokra. Véleménye szerint a fogyasztók mindenképpen megérzik a liberalizáció vívmányait, azt azonban nem mondta ki, hogy olcsóbban is juthatnak gázhoz. A gáz ezer köbmétere ugyanis jelenleg mintegy 190 dollárért érkezik az országba, de a fogyasztóknak még nagyon sokat - egyes esetekben akár ezer köbméterenként 150 dollárt - kell fizetniük a rendszer használatáért. Tény viszont, a gáztörvény gondoskodik róla, hogy senki ne tehessen szert extraprofitra a gázkereskedelemből, ezért nyolc százalékban maximalizálták az eszközarányos nyereséget.

Már formálódik, hogy mire költse majd az EMFESZ a nyereségét. Készséggel beszállna a hazai gázszállítási és -tárolási kapacitások bővítésébe. A hazai gázigény folyamatosan nő, így mindenekelőtt a Beregszásznál belépő vezeték kapacitását kellene növelni.

Magyarországra jelenleg két irányból érkezik földgáz: Ukrajna felől beregszászi belépéssel, valamint Ausztria felől a Győr-Baumgarten vezetéken át. Lényegében mindkét irányból orosz, illetve - újabban - közép-ázsiai gázt kapunk. Ez igaz arra a mennyiségre is, amelyet a Mol Rt. a francia GdF-től és a német Ruhrgastól vásárol. Tizenöt éven belül nincs reális esélye annak, hogy máshonnan importáljon gázt Magyarország.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.