Mintegy egymilliárd forintnyi, államilag támogatott hitelre tartanának igényt a kunsági borvidék termelői ahhoz, hogy megvásárolhassák a Közép-Európa legnagyobb, „egy fedél alatt elhelyezkedő” borászati feldolgozó- és tárolókapacitású üzemének tartott izsáki pezsgőgyárat. A Bács-Kiskun megyei vállalatot az izsáki, az orgoványi és a helvéciai gazdák által létrehozott társulás működtetné szövetkezeti pincészetként, amely végső soron 800 bortermelőt és 2,5 ezer hektár szőlőterületet tömörítene – közölte Oreskó Imre, az izsáki Arany Sárfehér Szőlő- és Bortermelők Szövetkezetének elnöke.
A tranzakció révén – a tejfeldolgozással foglalkozó székesfehérvári Parmalat után – újabb jelentősnek tartott élelmiszer-ipari cégben szereznének tulajdont mezőgazdasági termelők. A kunsági gazdálkodók a vásárlás érdekében levelet írtak Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek és Gráf József agrármiminiszternek is. Értesüléseink szerint az FVM támogatja a kezdeményezést, de a konstrukció részleteit még nem dolgozta ki. Mindenesetre úgy tudjuk, hogy – hasonlóan a Parmalat-ügyhöz – a vételhez az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nyújthatna hiteleket a piacinál valamivel jobb kondíciókkal és esetleg költségvetési garanciavállalással.
Ma a 200 ezer hektoliteres tárolót, a 21 ezer hektoliteres pezsgőerjesztőt és a 10 ezer üveg/órás teljesítményű palackozókapacitást a Cavern Rt. birtokolja, amely 99,5 százalékban a német érdekeltségű Ecker Likőrgyár Rt. tulajdonában van. A cég a Walton, a Pompadour, a Claudius, a Viola, valamint az alkoholmentes kölyökpezsgők márkaneveit és receptúráit tavaly eladta a szintén német Henkel-Söhnleinnek, amely a Törley és a balatonboglári pezsgőket is gyártja, és ezzel a magyar piac zömét birtokolja. Az Ecker a márkák értékesítése után döntött a bor és üdítőital készítésére is alkalmas izsáki cég eszközeinek eladásáról.
Az eddigi tárgyalásokon 3,5 millió eurós vételárról volt szó – közölte Oreskó Imre. A közelmúltban ugyanakkor a pezsgőgyárért bejelentkezett egy szentpétervári orosz befektető is, aki állítólag 4,2 millió eurót ígért. Az elnök szerint a kunsági termelők eddig nem kaptak hivatalos tájékoztatást arról, hogy árajánlatukat növelniük kellene. A közelmúltban mindenesetre 250 millió forintos önerő előteremtéséről határoztak, míg a vásárláshoz szükséges további pénzeket az egymilliárd forintos kedvezményes MFB-hitelből teremtenék elő. A működtetés 400-500 milliós forgóeszközigényét főként kereskedelmi banki forrásokból finanszíroznák.
Értesüléseink szerint az agrártárca a termelői tulajdonú cégnek stratégiai szerepet szánna a térségben. A vállalkozás hozzájárulhatna ahhoz, hogy az évek óta nyomottnak tartott szőlőfelvásárlási árak emelkedjenek és a borfeleleslegek csökkenjenek.
Továbbra is vizsgálja az FVM annak lehetőségét, miként lehetne a hazai sertéstermelőket saját vágóhídhoz juttatni – tudtuk meg. Szó lehet bizonyos meglévő húsipari kapacitások támogatott megvásárlásáról, de a gazdálkodók a hatékonyságjavítás érdekében inkább olyan új „óriásüzemet” szeretnének, amely évi 1,5-2 millió hízó leölésére lenne alkalmas. A legalább 20 milliárd forintra taksált új beruházáshoz uniós források is kellenének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.