Folyamatosan nő a gépkocsivezetők jövedelemigénye, ami nem is meglepő az inflációval és a piaci bizonytalanságokkal a háttérben. Nem arról van szó, hogy a munkáltatók nem akarnának emelni, csak éppen a költségeik is dinamikusan nőnek, a fuvardíjaikat pedig nem tudják olyan mértékben emelni, hogy abból kifizessék a sofőrök által kért emelés egészét – válaszolt a jelenlegi sofőrhiány kapcsán a Világgazdaságnak a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) főtitkára.
Árvay Tivadar úgy látja, hogy a jelenlegi, recesszióba hajló gazdasági környezetben a sofőrök egyik választása az, ha belátóbbak, hiszen nincs miből emelni. Szlovákiában éppen most nő az útdíj, mert ott most jelennek meg benne a külsőköltségdíj-elemek. A közel-keleti konfliktusok miatti olajár-emelkedés az üzemanyagárak emelkedésével jelentett extra terhet, igaz, azóta esik a gázolaj ára.
A munkáltatók így is igyekeznek minél magasabb alapbért ajánlani, mert erős a verseny a gépkocsivezetőkért. (Az ágazatban dolgozókat jellemzően alkalmazottként foglalkoztatják.) Az alapbérre juttatások is rakódnak, például a napidíj, az üzemanyag-megtakarításért járó pénz és más pótlékok. Ma egy Magyarországon alkalmazott kamionsofőr jövedelme havi 600-800 ezer forintnál kezdődik, a nemzetközi fuvarozásban dolgozóké a havi egymilliót is meghaladhatja.
Nyitott, hogy jelen helyzetben el tudják-e más országok közúti fuvarozói csábítani a magyarokat, illetve hogy külföldi sofőrök érdemi számban vállalnak-e itt munkát. A hazaiak esetleges elcsábítása ellen szól Árvay Tivadar tapasztalatai szerint, hogy a jövedelmek és a munkakörülmények kiegyenlítettek az Európai Unióban. Azok a munkáltatók, amelyeknek érték a jó gépjárművezető, nemcsak egyszerűen megtartani akarják a dolgozóikat, hanem megfelelő munkakörülményeket is teremtenek nekik.
A munkaerő-ellátással pillanatnyilag nincs nagy gond, a piac kiegyensúlyozott, de ez csak egy átmeneti, kegyelmi állapot – figyelmeztetett az MKFE főtitkára.
Most az érezhető, hogy a gazdaság lassulásával stagnál a közúti fuvarozói szolgáltatás iránti igény. Ha azonban belendülne a gazdaság, a közúti fuvarozóknak problémát jelenthet további új dolgozók felvétele. Szezonális, akut sofőrhiány így is kialakulhat, például a mezőgazdasági munkák dömpingje miatt.
A megcsappant szállítási igény egyes fuvarozókat már kapacitásleépítésre is kényszerített, erről májusban Lajkó Ferenc, a Digilog Consulting vezetője nyilatkozott a Világgazdaságnak. A kihasználatlan kamionok eladása a sofőrök elbocsátását is jelentette, de – ahogyan akkor Lajkó Ferenc, most Árvay Tivadar is leszögezte – ezek a dolgozók nem maradnak munka nélkül: azonnal felszívja őket a piac.
Kétségtelen, hogy a magyar gazdaságnak hosszú távon a jelenleginél több, jól képzett teherautó- és autóbuszsofőrre van szüksége. Ezt az igényt hivatott kielégíteni a már második körben futó program, amelyben a jelentkezők közúti fuvarozásban és személyszállításban szükséges jogosítványhoz juthatnak. A programot az OFA Nonprofit Kft. szervezi, és a mostani körben még várja a jelentkezőket. A kiírás ugyanis, bár nagy figyelmet keltett, a mintegy tízezer érdeklődőből eddig csak körülbelül 300-an kötelezték el magukat. A korábbi és jelenlegi pályázati kiírás kicsit eltér, így más-más tapasztalatot kínál. Ugyanis:
„Óriási öröm számunkra, hogy a kormány láthatóan komolyan veszi a javaslatainkat, és rugalmas megoldásokat keres a munkaerőpiaci kihívásokra” – mondta Árvay Tivadar. Fontosnak tartja ugyanakkor, hogy a képzésbe vont álláskeresőkkel a munkáltatók minél előbb tudjanak részletesen is egyeztetni, például a munkakörülményekről, a jövedelmekről vagy a munkaidőről, hogy ne később érje ez meglepetésként a gépkocsivezető-jelölteket. A nemzetközi piacon működő legtöbb cég igyekszik már hetente hazahozni a gépkocsivezetőit, de van, ahol a munka jellegéből adódóan ennél hosszabb távollétre is számítani kell. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a sofőrök legalább nyolchetenkénti hazatérését uniós szabályozás is előírja, de ilyen időszakokra már szinte senki nem viszi külföldre a gépkocsivezetőjét, legfeljebb csak akkor, ha cross trade (más EU-tagállamok közötti) fuvarozást végez.
De ezek a munkák jellemzően jobban is fizetnek, és még mindig vannak, akik kifejezetten örülnek a többhetes külföldi tartózkodásnak.
A munkáltatókkal kapcsolatos tapasztalatok egyébként jók: igyekeznek megtartani a sofőröket, a jó munkakörülményeken túl például teljes életpályamodellt kínálnak, így az a sofőr, aki már nem akar a volán mögé ülni, a cégnél más munkakörben folytathatja a munkáját.
Fontos az is, hogy minél nagyobb arányban fiatalok jelentkezzenek az ingyenes képzésre, hiszen ők tovább maradhatnak a pályán, miközben fiatalon tudnak komoly anyagi egzisztenciát felépíteni.
Az európai szintű sofőrhiányról a napokban a Világgazdaság is beszámolt a Waberer’s által ismertetett nemzetközi statisztikák alapján. Eszerint az Európai Unióban, Norvégiában és az Egyesült Királyságban már több mint 233 ezer sofőr hiányzik, e szám pedig 2028-ra 750 ezerre nőhet jelentős intézkedések nélkül. A sofőrök átlagéletkora 47 év, az egyharmaduk pedig már betöltötte az 55. életévét.
A Waberer’s is komoly juttatási csomagot és fejlődési, továbbképzési lehetőséget kínálnak a teherautó- és kamionsofőröknek. Saját autósiskolát is létrehozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.