BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lasszóval fognák a kamionsofőrt – el se hinnénk, hány hiányzik

A sofőrhiány állandósult a hazai fuvarozásban, de pillanatnyilag inkább a szezonális munkákban kritikus a helyzet. Azonban amint belendül a gazdaság, szükség lesz mindenkire, aki teherautó- vagy autóbuszvolán mögé tud ülni. A sofőrhiánytól tartó munkáltatók magas alapbért és életpályamodellt kínálnak az alkalmazottaknak, a pálya iránt érdeklődők pedig állami képzésre jelentkezhetnek, éppen ebben a pillanatban is.

Folyamatosan nő a gépkocsivezetők jövedelemigénye, ami nem is meglepő az inflációval és a piaci bizonytalanságokkal a háttérben. Nem arról van szó, hogy a munkáltatók nem akarnának emelni, csak éppen a költségeik is dinamikusan nőnek, a fuvardíjaikat pedig nem tudják olyan mértékben emelni, hogy abból kifizessék a sofőrök által kért emelés egészét – válaszolt a jelenlegi sofőrhiány kapcsán a Világgazdaságnak a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) főtitkára.

sofőrhiány
Most csak akut sofőrhiány van, de lehet nagyobb is a baj / Fotó: Halfpoint / Shutterstock

Nehéz most a jövedelmet emelni, de szükséges

Árvay Tivadar úgy látja, hogy a jelenlegi, recesszióba hajló gazdasági környezetben a sofőrök egyik választása az, ha belátóbbak, hiszen nincs miből emelni. Szlovákiában éppen most nő az útdíj, mert ott most jelennek meg benne a külsőköltségdíj-elemek. A közel-keleti konfliktusok miatti olajár-emelkedés az üzemanyagárak emelkedésével jelentett extra terhet, igaz, azóta esik a gázolaj ára.

A munkáltatók így is igyekeznek minél magasabb alapbért ajánlani, mert erős a verseny a gépkocsivezetőkért. (Az ágazatban dolgozókat jellemzően alkalmazottként foglalkoztatják.) Az alapbérre juttatások is rakódnak, például a napidíj, az üzemanyag-megtakarításért járó pénz és más pótlékok. Ma egy Magyarországon alkalmazott kamionsofőr jövedelme havi 600-800 ezer forintnál kezdődik, a nemzetközi fuvarozásban dolgozóké a havi egymilliót is meghaladhatja.

Akut sofőrhiány van

Nyitott, hogy jelen helyzetben el tudják-e más országok közúti fuvarozói csábítani a magyarokat, illetve hogy külföldi sofőrök érdemi számban vállalnak-e itt munkát. A hazaiak esetleges elcsábítása ellen szól Árvay Tivadar tapasztalatai szerint, hogy a jövedelmek és a munkakörülmények kiegyenlítettek az Európai Unióban. Azok a munkáltatók, amelyeknek érték a jó gépjárművezető, nemcsak egyszerűen megtartani akarják a dolgozóikat, hanem megfelelő munkakörülményeket is teremtenek nekik.

A munkaerő-ellátással pillanatnyilag nincs nagy gond, a piac kiegyensúlyozott, de ez csak egy átmeneti, kegyelmi állapot – figyelmeztetett az MKFE főtitkára.

Most az érezhető, hogy a gazdaság lassulásával stagnál a közúti fuvarozói szolgáltatás iránti igény. Ha azonban belendülne a gazdaság, a közúti fuvarozóknak problémát jelenthet további új dolgozók felvétele. Szezonális, akut sofőrhiány így is kialakulhat, például a mezőgazdasági munkák dömpingje miatt.

A megcsappant szállítási igény egyes fuvarozókat már kapacitásleépítésre is kényszerített, erről májusban Lajkó Ferenc, a Digilog Consulting vezetője nyilatkozott a Világgazdaságnak. A kihasználatlan kamionok eladása a sofőrök elbocsátását is jelentette, de – ahogyan akkor Lajkó Ferenc, most Árvay Tivadar is leszögezte – ezek a dolgozók nem maradnak munka nélkül: azonnal felszívja őket a piac.

Várja a képzés a fiatalokat

Kétségtelen, hogy a magyar gazdaságnak hosszú távon a jelenleginél több, jól képzett teherautó- és autóbuszsofőrre van szüksége. Ezt az igényt hivatott kielégíteni a már második körben futó program, amelyben a jelentkezők közúti fuvarozásban és személyszállításban szükséges jogosítványhoz juthatnak. A programot az OFA Nonprofit Kft. szervezi, és a mostani körben még várja a jelentkezőket. A kiírás ugyanis, bár nagy figyelmet keltett, a mintegy tízezer érdeklődőből eddig csak körülbelül 300-an kötelezték el magukat. A korábbi és jelenlegi pályázati kiírás kicsit eltér, így más-más tapasztalatot kínál. Ugyanis:

  • A korábbi képzés nagyrészt uniós forrásból zajlott, 100 százalékos támogatással.
  • Erre regisztrált álláskeresők jelentkezhettek, akik közül sokan már az előzetes szűrések során alkalmatlannak minősültek a munkakörre.
  • A mintegy 6000 fő kiképzését célul tűző programban nem volt „röghöz kötés”, így az oktatásban részt vevő bármikor, következmények nélkül dönthetett úgy, hogy félbehagyja a képzést, vagy elhagyja a pályát, vagy néhány hónap múlva külföldön vállal munkát.
  • A korábbi jogszabályi háttér a képzés tempóját sem segítette, akár 12-16 hónap is eltelhetett, mire valaki megszerezte a nagykategóriás jogosítványát.
  • A most futó képzés résztvevőit 20 százalékos önrész terheli, ha a jelentkező regisztrált álláskereső, és 30 százalék, ha nem regisztrált. De ezt nem kell kifizetniük, ha a tanfolyam után legalább 12 hónapig tehergépjármű-vezetőként dolgoznak.
  • Erre a 12 hónapra az OFA garantálja, hogy a munkáltatókkal történő megállapodás alapján munkát biztosít a tanfolyam elvégzőjének.
  • Aki nem végzi el a tanfolyamot, meg kell térítenie a költségét.
  • A jelenlegi szabályoknak köszönhetően akár 6-8 hónap alatt befejezhető a képzés.
  • Sokan mégis visszalépnek, amikor megtudják, hogy a nemzetközi fuvarozásban a sofőr nem tölti otthon minden éjszakáját, hanem egy-két hetet is távol kell lennie.

„Óriási öröm számunkra, hogy a kormány láthatóan komolyan veszi a javaslatainkat, és rugalmas megoldásokat keres a munkaerőpiaci kihívásokra” – mondta Árvay Tivadar. Fontosnak tartja ugyanakkor, hogy a képzésbe vont álláskeresőkkel a munkáltatók minél előbb tudjanak részletesen is egyeztetni, például a munkakörülményekről, a jövedelmekről vagy a munkaidőről, hogy ne később érje ez meglepetésként a gépkocsivezető-jelölteket. A nemzetközi piacon működő legtöbb cég igyekszik már hetente hazahozni a gépkocsivezetőit, de van, ahol a munka jellegéből adódóan ennél hosszabb távollétre is számítani kell. Emlékeztetett ugyanakkor, hogy a sofőrök legalább nyolchetenkénti hazatérését uniós szabályozás is előírja, de ilyen időszakokra már szinte senki nem viszi külföldre a gépkocsivezetőjét, legfeljebb csak akkor, ha cross trade (más EU-tagállamok közötti) fuvarozást végez. 

De ezek a munkák jellemzően jobban is fizetnek, és még mindig vannak, akik kifejezetten örülnek a többhetes külföldi tartózkodásnak.

A munkáltatókkal kapcsolatos tapasztalatok egyébként jók: igyekeznek megtartani a sofőröket, a jó munkakörülményeken túl például teljes életpályamodellt kínálnak, így az a sofőr, aki már nem akar a volán mögé ülni, a cégnél más munkakörben folytathatja a munkáját.

Fontos az is, hogy minél nagyobb arányban fiatalok jelentkezzenek az ingyenes képzésre, hiszen ők tovább maradhatnak a pályán, miközben fiatalon tudnak komoly anyagi egzisztenciát felépíteni.

Nincs mese, lépni kell

Az európai szintű sofőrhiányról a napokban a Világgazdaság is beszámolt a Waberer’s által ismertetett nemzetközi statisztikák alapján. Eszerint az Európai Unióban, Norvégiában és az Egyesült Királyságban már több mint 233 ezer sofőr hiányzik, e szám pedig 2028-ra 750 ezerre nőhet jelentős intézkedések nélkül. A sofőrök átlagéletkora 47 év, az egyharmaduk pedig már betöltötte az 55. életévét.

A Waberer’s is komoly juttatási csomagot és fejlődési, továbbképzési lehetőséget kínálnak a teherautó- és kamionsofőröknek. Saját autósiskolát is létrehozott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.