BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új zeneiipari óriást hoz létre a Warner Music és a Bain Capital: a Red Hot Chili Peppers katalógusa lehet az első nagy dobás

Az új vegyesvállalat nem sajnálja a pénzt a legendás zenekar katalógusának megszerzésére. A zenei jogok piacát a kamatok emelkedése sem rázta meg különösebben.

A Red Hot Chili Peppers katalógusára fáj a Warner Music és a Bain Capital kedden bejelentett új, 1,2 milliárd dolláros vegyesvállalatának a foga, mely akár több mint 300 millió dollárt is fizethet a kaliforniai zenekar szerzői jogaiért.

Óriási összeget ér a Red Hot Chili Peppers katalógusa, miután a zenei jogok egyre nagyobb üzletet jelentenek / Fotó: AGIF via AFP

A Financial Times forrásai szerint a tárgyalások jelenleg is zajlanak, ám egyelőre még nem biztos, hogy az ügylet meg is valósul. A Warner és a Bain közös vállalkozása a tervek szerint a következő években több milliárd dollárra is bővülhet, miután az a lemezkiadó és a magántőkealap szakértelmét kombinálja.

A zenei jogok piaca óriási üzlet a streaming korában

A zenei jogok az elmúlt években vonzó eszközosztállyá váltak a hivatásos befektetők körében, így egyre több pénzügyi befektető jelent meg a piacon, többek között a Wall Street olyan alternatív eszközkezelői, mint a Blackstone, az Apollo vagy a KKR. Sőt, a zenei jogokat kisbefektetők részére is próbálták elérhetővé tenni.

Az egyebek mellett Charli XCX, Megan Thee Stallion és Dua Lipa mögött álló Warner pedig az elmúlt években megszerezte David Bowie katalógusát 250 millió és David Guettáét 100 millió dollárért.

A Bain már korábban is belekóstolt a zeneiparba, így a Warner Music 2004-es felvásárlásában is részt vett, amikor az online kalózkodás miatt lejtmenetbe került a zeneipar. Most ismét a lemezkiadóval működnek együtt, az 1,2 milliárd dolláros tőkét a két fél fele-fele arányban dobja össze, és közösen keresnek vételi célpontokat is. A marketinget, a disztribúciót és a katalógusok adminisztrációját azonban a Warner kezeli majd.

A piacot sem a koronavírus-járvány, sem a kamatok emelkedése nem rengette meg

Az új belépők megjelenése után a Bain és a Warner konszolidációra számít a zenei jogok világában, ahol szeretnének nagy szereplővé válni. Noha attól sok befektető tartott, hogy az alacsony kamatok korában fellendült piac összeomolhat, ha a hozamok emelkednek, ez nem következett be, sem a koronavírus-járvány, sem az azt követően világszerte emelkedő kamatok nem hoztak zuhanást a piacon.

Angelo Rufino, a Bain egyik partnere arról beszélt, hogy hosszú távra terveznek, ezért ikonikus zenei jogokat keresnek jó pénztermelő képességgel, ami idővel érezhetően növekedhet is. A katalógusok árai ugyan kissé enyhültek a 2022-es csúcs után, ám ennek mértéke nem volt jelentős. A Shot Tower Capital befektetési bank adatai szerint 

tavaly az éves jogdíj 17,4 százalékát fizették a zenei jogokért, ami nem sokkal marad el a 2022-es 18,8-szeres szorzótól, és jóval magasabb a 2019-es 13,7-es értéknél.

Nem csoda, hogy egyre több nagy lemezkiadó, mint a Warner Music mellett az Universal Music vagy a Sony Music, működik együtt pénzügyi befektetőkkel. Tavaly például az Apollo segített a Sonynak megvenni a Queen katalógusát több mint egymilliárd dollárért.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.