Ismert, hogy a német E.On a közelmúltban európai energiaipari érdekeltségeket kínált fel a Gazpromnak, cserébe azért, hogy beszállhasson a Juzsno-Russzkoje gázmező kiaknázásába. (Ez látja majd el gázzal az említett észak-európai vezetéket.) Ezen érdekeltségek közé tartozik az a gázüzletág is, amely ma kerül a Mol Rt.-től az E.On tulajdonába. Megvásárlására korábban a Gazprom is pályázott, a most formálódó ügyletben azonban a német fél volt a kezdeményező. „Az E.On a Gazprommal tervezett érdekeltségcsere révén kívánja javítani saját fogyasztóinak ellátását, erről minden illetékest, a Molt, a magyar és az uniós szerveket is tájékoztatta” – válaszolta lapunknak Szitó János, a Gazprom bécsi leányvállalatához tartozó Centrex Hungária Energetikai és Gázipari Rt. vezérigazgatója. Mint elmondta, az E.On csak kisebbségi hányadot ajánlott fel a ma hivatalosan is a tulajdonába kerülő üzletágból. E a tárolásra szakosodott Mol Földgáztároló Rt. és a kereskedő Mol Földgázellátó Rt. száz százaléka.
A részvénycsere révén a Gazprom bekapcsolódhat a hazai földgáz-kereskedelembe és -tárolásba. Utóbbi terén két terve is van. Az első a hétfőn hatályba lépő stratégiai földgáztárolásról szóló törvényen alapul. Ennek értelmében rövidesen kiírja az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létesítésére vonatkozó pályázatot az a szénhidrogén-készletező szövetség, amelynek legkésőbb hétfőre létre kell jönnie a ma még csak ásványolaj-készletezéssel foglalkozó szövetség kibővítésével (lásd további cikkünket az oldalon). A körülbelül 150 milliárd forintos megbízásért a Gaz-prom is versenyez, nyilván több más európai társasággal közösen. A másik terve annak a regionális stratégiai gázellátó központnak a létrehozása, amelyről Vlagyimir Putyin orosz elnök beszélt magyarországi látogatásán. „Több tízmilliárd köbméter gáz magyarországi tárolását teszik lehetővé az ország kiürült gáz- és olajmezőinek üregei” – mutatott rá Szitó János. Ezekben úgy van lehetőség gázt tárolni a Gazprom és a beruházásba bevonandó más társaságok költségén, hogy az a magyar fogyasztónak közvetlenül egy fillérjébe sem kerül. Ráadásul a gáz cédulázható, azaz kiköthető: abból adott mennyiség csak magyarországi célokra használható fel.
A vezérigazgató egy megvalósulóban lévő ausztriai beruházást hozott példának. A Salzburg melletti Haidekben egy 2,4 milliárd köbméteres föld alatti tárolót hoz létre az osztrák RAG, a német Wintershall és a Gazprom. A tárolóban az eredeti tulajdonos RAG azonban benne hagyta a 2,5 milliárd köbméternyi párnagázt. (A termelés után visszamaradó párnagáz nyomására is szükség van ahhoz, hogy a tárolásra elhelyezett gázt később ki lehessen nyerni az üregből.)
A Gazprom az adott országok gáz-kiskereskedelmébe úgy akar beszállni, hogy egyúttal újratárgyalja a hosszú távú szállítási szerződéseket. Erről az orosz Vedomosztyi elemzőket idéz, akik szerint egy ilyen törekvés tovább kockázathatja az uniós gázpiac liberalizálását, viszont előmozdíthatja, hogy a vetélytársak mind több gázzal kereskedjenek, amely lejjebb kényszerítheti az árakat. A cseh Vemex gázkereskedő szerdán máris közölte: olyan vásárlási szerződést kötött a Gazprom exportcégével, amellyel megkerülik a cseh gázkereskedő monopoltársaságot. Ez idáig eredménytelenek maradtak az orosz cég azon törekvései, hogy komoly szerephez jusson a végfelhasználók elérésében és a viszonteladásban – írja a Reuters.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.