A következő két év szállítási mennyiségét és a gáz árát később határozzák meg a felek. A mostani megállapodás a lengyel földgázrendszer-irányító társasággal megkötendő tranzitszerződés aláírása után lép életbe. A lap rámutat, hogy az ügylettel az eladó – élve a szabadpiac adta lehetőségekkel – megtörte a lengyel Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) olaj- és gázipari társaság monopóliumát. A címben még keményebben fogalmaz: „A Gazprom az EMFESZ »kezével töri meg a PGNiG monopóliumát.” Az EMFESZ jórészt türkmén, kisebb mennyiségben kazah és üzbég gázzal kereskedik, s azt a svájci bejegyzésű RosUkrEnergo társaságtól vásárolja. Tény viszont, hogy maga a RosUkrEnergo mástól vásárolja a gázt, a Gazeta Wyborcza a Naftogaz Ukrainit és a Gazpromot említi. A RosUkrEnergo az osztrák Raiffeisen Investment és az orosz Gazprombank 50-50 százalékos vegyesvállalata. (Az EMFESZ a ciprusi bejegyzésű Mabofi Holdingsé) Egyébiránt maga a PGNiG is vásárolt a RosUkrEnergótól. A Platts egy korábbi cikke szerint tavaly augusztusban 3,4 milliárd köbméteres tételről írt alá megállapodást, a mennyiségnek év végéig kell megérkeznie.
Más megközelítésben az ügylet úgy is értékelhető, hogy eljött a lengyel földgázbeszerzések diverzifikálásának ideje. Ám az sem új hír, hogy a Gazprom érdekelt a lengyel olaj- és gázóriás magánosításában.
Mindeközben a PGNiG cseppfolyós földgázt (LNG) fogadó kikötő építésére készül. A napokban ezzel kapcsolatban szándéknyilatkozatot küldött Szczecin és winoujcie kikötői ha-tóságainak. Pályázaton keres partnert ahhoz a konzorciumhoz, amely majd elkészíti az ország LNG-vel történő ellátásának megvalósíthatósági tanulmányát. Már tárgyal a szűkített listára felkerült cégekkel. A terv nem új, a megvalósítás azonban ez év elején vált sürgetővé, amikor más európai országhoz hasonlóan Lengyelország is kevesebb orosz gázt kapott amiatt, hogy a Gazprom a szokásosnál nagyobb téli hideg idején a belföldi ellátásra összpontosított.
Az EMFESZ Kft. Magyarországon is a műtrágyagyártás gázigényének kielégítésével indult, ma már több tucat ügyfele van. Az ország tavalyi, 14,5 milliárd köbméteres földgázfelhasználásából körülbelül hárommilliárd köbméterrel vette ki a részét. Az említett RosUkrEnergóval tízéves szállítási szerződése van – tájékoztatta lapunkat Góczi István, a kft. ügyvezető igazgatója. Mint emlékeztetett, az év elején felmerült orosz–ukrán gázárvita idején is e cég lépett be közvetítőként.
A Magyar Energiahivatal tizenhárom versenypiaci gázkereskedőt tart nyilván, de közülük az EMFESZ mellett csak két társaság aktív – mutatott rá Góczi István. A cég belföldön évről évre több gázt tárol, idei terve 180 millió köbméter. A múlt év őszén jelent meg Lengyelországban is.
Az itthoni gázellátás alapját három nagy szerződés biztosítja. Ezeket az importőr Mol az orosz Gazprom kereskedőcégével, a Gazexporttal, a német E.On-Ruhrgaszal és a francia Gaz de France-szal kötötte. E szerződéseken felül érkezik az EMFESZ hárommilliárdja és a két kisebb forgalmú kereskedő néhány százezer köbmétere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.