BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lesz OMV–Verbund

Az OMV-részvények 11 százalékos emelésével méltányolta a piac, hogy a társaság letett a Verbund megvásárlásáról. A legnagyobb osztrák olaj-, illetve villamosipari cég néhány napja bejelentett egyesülésével az OMV az árampiacon erősíthetett volna, a Verbund pedig házon belül juthatott volna gázhoz. Igaz, az utóbbi társaság áramot inkább vízerőművekben termel. Az ötlet elvben jó: szakmai körök szerint a villamos- és a gázipari tevékenységek egyesítése több előnyt és így megtakarítási lehetőséget ígér, mint a hagyományos olaj-gáz társítás. A befektetők mégsem nézték jó szemmel a készülő frigyet. Az OMV 11,3 milliárd eurót költött volna arra, hogy megjelenjen egy újabb területen, ahelyett hogy a pénzt olajtermelése növelésére fordítaná.

A Bloomberg szerint mégsem közvetlenül ezen, hanem a politika tűrőképességén bukott el az ügy. Nem volt lenyelhető, hogy az OMV–Verbund-tárgyalások napvilágra kerülésétől szerdáig 24 százalékkal estek az OMV-papírok, ez ugyanis 3 milliárd eurós veszteséget jelentett a befektetőknek. A felvásárlás előkészítésének híre óta jelzi az ország kilenc tartományának vezetése, a koalíciós kormány kisebbik tagja és az ellenzék is, hogy ellenzi a lépést. Érvelésük szerint az ügylet után sérülékennyé válna az OMV–Verbund a külföldi felvásárlásokra: részvényeinek több mint fele a szabadpiacra kerülne.

Az ausztriai választásokat az év második felében tartják, a kormány ez előtt a fentiek fényében már nem kívánja támogatni a fúziót – közölte Martin Bartenstein gazdasági miniszter. Az osztrák államnak az OMV-ben 32, a Verbundban 51 százalékos tulajdona van. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.