BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Modellváltás szükséges

Az Európai Bizottság versenyhatósága hamarosan dönt arról, hogy a hosszú távú áramvásárlási megállapodások a mai szerkezetükben gátolják-e a versenyt az elektromos energia piacán vagy sem, és ha igen, milyen mértékben. A bizottság februárban tette közzé, hogy konkrét, a földgáz- és az árampiacra vonatkozó vizsgálatot indít a tagországokban. Német-, Olaszországban, Ausztriában, Belgiumban és Franciaországban a földgázpiacot veszi górcső alá. Magyarországon május közepén – több más állammal egy időben –, rajtaütésszerűen indította meg a vizsgálatot az érintett áramcégeknél.

Magyarországon az uniós ellenőrzés két napig tartott a három hazai vállalatnál, a rendszerirányító Mavirnál, a központi villamosenergia-kereskedő MVM-nél és leányvállalatánál, az MVM Partnersnél. Az MVM-nél érdeklődésünkre közölték, hogy az uniós vizsgálóbizottságnak minden segítséget megadtak, a helyszíni revízió lezárult. Arról nincs információjuk, hogy – amint azt az illetékes uniós közlemény előrevetíti – később újabb adatokat kérnének. Ismét hangsúlyozták: nem osztják azt az ellenőrzés során megfogalmazott vélekedést, amely szerint az MVM visszaélne hazai árampiaci fölényével.

A Magyarországra vonatkozó vizsgálatban a bizottság kérésére a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) is részt vett és vesz, ami nagy lehetőség a hazai versenyszakembereknek a hazai piac további elemzéséhez – mondta lapunknak Szemán Barna, a GVH irodavezetője. A versenyhivatal egyébként a közelmúltban véglegesítette a hazai villamosenergia-piacon végzett ágazati vizsgálati jelentését. A tervezet szakmai vitái megerősítették a modellváltás szükségességét. Ma a piac 67 százaléka jogilag nyitott. A nem háztartási fogyasztók, ha úgy döntenek, a szabadpiacon vásárolhatják meg az áramot, amennyiben hozzájutnak. Már csak a háztartási fogyasztók vannak hátra. A következő törvény megnyitja nekik is a szabadpiacra lépés lehetőségét. Egyidejűleg természetesen gondoskodni kell arról, hogy bizonyos fogyasztói rétegek ne kerüljenek hátrányos helyzetbe – hangsúlyozta az irodavezető. A valódi verseny kialakulása elengedhetetlen a GVH szerint. Álláspontjuk: az energiapolitikának kell kimondania, hogy az új szabályozás versenyalapra épüljön. Ha ez nem történik meg, hiába deklaráljuk a piacnyitást és teszünk látszólag eleget az uniós direktívának, marad a mai helyzet. Továbbra is együtt érvényesül a piaci és közüzemi ellátás, tehát nem következik be lényegi változás – mondta Szemán Barna. Emlékeztetett, hogy a közüzemi piac melletti fokozatos piacnyitást már a negyedik éve a versenyt elősegítő szabályok egyengetik. Ezen az úton tovább lehet lépni, de a valódi hosszú távú verseny feltételei a mai keretben nem teremtődnek meg – mondta.

A GVH vezetője emlékeztetette lapunkat, hogy miközben a tapasztalatok szerint több termelő nagy hatékonyságnövekedést ért el, a hosszú távú szerződések miatt ebből jóformán semmi sem jut el a fogyasztóhoz. Nem érzékelhető az árban, az egyik legfőbb versenytényezőben a hatékonyságnövekedéssel elért költségmegtakarítás. A hivatalban úgy vélik: nem feltétlenül csak az állami kényszer lazíthatná a megállapodásos rendszert. Külföldön esetenként maguk a termelők is belátják a mechanizmus merevségét, és változtatnak rajta. A versenyképes kínálati piac megteremtése hosszú távon is feltétele a kiegyensúlyozott versenynek. Ahhoz például, hogy a termelők, a fogyasztók még inkább kimehessenek a külpiacokra, a határkeresztező kapacitásokat kellene növelni. Kormányzati eszközökkel szükséges elősegíteni a regionális együttműködést, majd a közös szabályozáson nyugvó regionális piac megteremtését, megkönnyítve az odavaló belépést – mondta Szemán Barna.

Űj törvény

Tavaly a Magyar Energia-hivatal készített az új villamosenergia-törvényhez egy modelltervezetet, amelyet két ízben is megtárgyaltak az illetékesek, majd lekerült a napirendről, illetve beépülni látszik az újabba.

A minisztérium által létrehozott előkészítő bizottság határozza meg a készülő törvény szempontjait. Ebben a munkában közreműködik a GVH is. A kormányprogram szerint 2007 közepétől lenne hatályos az új szabályozás.

A minisztérium által létrehozott előkészítő bizottság határozza meg a készülő törvény szempontjait. Ebben a munkában közreműködik a GVH is. A kormányprogram szerint 2007 közepétől lenne hatályos az új szabályozás.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.