Nem kivonul Magyarországról, hanem bővíti itteni portfólióját a német E.On energiaipari csoport – jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a cég vezetőivel folytatott tegnapi tárgyalásait követően. A kérdés annak kapcsán merült fel, hogy a napokban magyarországi érdekeltségei kisebbségi tulajdonhányadát érintő részvénycsere-megállapodást írt alá a német cég az orosz Gazprom gázipari óriással. A Moltól vett földgáztároló és -kereskedő társaságokba 50 százalék mínusz egy részvény erejéig, az E.On Hungária Zrt.-be 25 százalék mínusz egy százalékig engedte be. Cserébe 25 százalék mínusz egy részvény részesedést kapott az oroszországi Juzsno-Russzkoje gázmezőből.
A tranzakció még a hazai energiahivatal, valamint a magyar és az uniós versenyhivatal jóváhagyására vár.
A tevékenységbővítés első lépcsőjeként 1,7 milliárd köbméterrel, azaz 50 százalékkal bővíti a cég az ország ma 3,4 milliárd köbméteres kereskedelmi tárolói kapacitását, és – mint korábban már jelezte – indulni kíván az 1,2 milliárd köbméteres stratégiai tároló létesítésére kiírandó pályázaton is. Beszállna a hazai gázellátás-javító projektekbe is, azaz a Horvátországban építendő cseppfolyósföldgáz-termináltól Magyarország felé haladó vezeték tervezésébe, majd építésébe, valamint a közép-ázsiai gáz importjára létesítendő Nabucco vezeték projektjébe is.
Az E.On-vezetőkkel folytatott megbeszélései alapján Kóka János úgy értékeli, hogy a részvénycsereügylet révén javul az ország gázellátásának biztonsága. „Azáltal, hogy az E.On oroszországi gázmező-érdekeltséghez jutott, a magyarországi igények kielégítése is biztosabbá válhat. A Gazprom megjelenése pedig az érintett hazai cégekben növeli a versenyt, ezzel a kínálatot is, vagyis csökkenhetnek az árak. Ugyanezt segíti majd, ha megépülnek a Magyarországon áthaladó óriásvezetékek (a Nabucco mellett a Gazprom dél-európai gázvezetéke), ekkor ugyanis felhasználóból gázelosztó központtá válunk. A miniszter üzleti kérdésnek nevezte, hogy életképes lehet-e egyszerre két, Magyarországra érkező nagy kapacitású gázvezeték, s leszögezte, hogy abban állami pénzt nem használnak fel.
Az E.On hosszú távú tervei igazolásaként Klaus G. Hammer, az E.On Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója emlékeztetett: cége ez idáig mintegy hárommilliárd eurót fektetett be Magyarországon. A miniszter által említett tárolóépítés érdekében egymilliárd euróért vette meg a Moltól a hasznosítandó kimerült gázmezőt, és további 300 millió euróval kíván beszállni a további tárolóépítésekbe. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.