Az ESET kiberbiztonsági szakértői rámutattak, hogy a gyerekek biztonságát veszélyeztető csalások egyre kifinomultabbak. A szülőknek ezért óriási szerepe van abban, hogy felkészítsék a fiatalabb generációt az internetes veszélyekre.
1, Adathalászat: A támadók hamis weboldalak és üzenetek segítségével próbálnak meg személyes információkat kicsalni a diákoktól. Sőt, a megszokott webáruházunkat is megfertőzhetik olyan kártékony kódokkal, hogy elég egy látogatás az oldalon és már el is lopták az adatainkat. Ezek az adatok aztán különféle visszaélésekre adhatnak lehetőséget – legyen szó bankkártyás csalásról, identitáslopásról vagy zsarolásról. Gyakori, hogy igazinak látszó, de hamis számla érkezik mobiltelefon vagy Netflix előfizetésünkről, ahol azonban a link adathalász oldalra vezet.
2, Észrevétlenül települő rejtett kártevők: az illegális letöltés, a torrentezés időnként nem várt eredménnyel járhat. A letöltőfájllal együtt kártevő is érkezhet a gépre. De ugyanez megtörténhet hamis trójai appokon keresztül is – ezek aztán titkosíthatják a fájlokat, ellophatják az adatokat, de akár magát az eszközt is használhatatlanná tehetik. Érdemes mindig a gyártók weboldaláról letölteni a kívánt szoftvereket, illetve csak a hivatalos piactérről telepíteni a megbízható alkalmazásokat.
3, Közösségi médiás manipulációk: Sok átverés épp ott jelenik meg, ahol a fiatalok a legtöbb időt töltik. Kamu nyereményjátékok, hírességek nevével visszaélő posztok vagy megtévesztő üzenetek könnyen adatlopáshoz vagy kártékony szoftverek letöltéséhez vezethetnek. Sajnos nagyon gyakori az állítólagos nyereményekhez kapcsolódó csalás, de emellett a használt cikkek adás-vételi oldalain is aktívak a csalók. Figyeljünk: ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az mindig legyen gyanús.
4, Álprofilos kapcsolatok: A romantikusnak tűnő, idegenektől érkező ismerkedős megkeresések végül sok esetben érzelmi manipulációra, zsarolásra irányulnak. A tizenévesek könnyebben bedőlnek a feléjük érkező romantikus, őket dicsérő üzeneteknek: a csaló pedig sok esetben olyan személynek adja ki magát, akit a kamaszok többsége vonzónak talál. Ezért is fontos, hogy sose töltsünk fel a netre vagy küldjünk tovább magunkról olyan képeket, információkat, amit később megbánhatunk.
5, Hamis munkaajánlatok és ösztöndíjak: Sok diák keres zsebpénz kiegészítő munkát a nyaralása vagy fesztivál belépőjének finanszírozására. A nyári munkalehetőséget kereső vagy továbbtanulásra vágyó diákokat a csalók csábító, kihagyhatatlannak tűnő ajánlatokkal veszik célba – ezeknél gyakran előre kérnek pénzt, vagy az így megszerzett személyes adatokat használják fel további visszaélésekhez. Mindig bizonyosodjunk meg, hivatalos szervezettel van-e dolgunk, illetve a különböző költségekre hivatkozva előre kért befizetések esetén is joggal gyanakodhatunk átverésre.
6, Olcsó luxustermékek hirdetése: ha a hamis hirdetések nevetségesen alacsony áron kínálnak luxuscikkeket, úgy minden bizonnyal kamu webáruházba tévedtünk. Ezekben hamis vagy nem létező termékeket árulnak méghozzá a kamaszok körében kifejezetten népszerű márkákat kínálnak – az átverés miatt azonban a fiatalok nemcsak a pénzüket, hanem bankkártyaadataikat is elveszíthetik. A megbízható webáruházak, a gyanúsan olcsó akciós termékek felismerése nem egyszerű feladat, ám elkerülhetetlen, hogy biztonságtudatos stratégia szerint intézzük online vásárlásainkat.
További részletek az Origo oldalán olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.