Az amerikai szenátus tagjainak hétnyolcada támogatja az orosz gazdaságot célzó súlyos szankciókról szóló törvényjavaslatot, ami lehetőséget ad Donald Trump elnök kezébe, hogy Oroszországot megfossza fontos olajbevételektől – jelentette ki Lindsey Graham, republikánus szenátor a javaslat egyik beterjesztője vasárnap. Ezzel lényegében Putyinnak megküldték a selyemzsinórt.
A politikus a CBS televíziónak adott interjúban kifejtette, hogy Donald Trump hónapokon át nyitva tartotta az ajtót Vlagyimir Putyin orosz elnök számára egy tűzszünet elérése érdekében és
ez az ajtó kezd bezáródni.
A szenátor az orosz kőolaj, és egyéb termékek fő vásárlói közül kiemelte Kínát, Indiát és Brazíliát, és hozzátette, hogy tőlük származó bevételből képes az orosz elnök folytatni a háborút.
Elmondta azt is, hogy a szankciós törvényjavaslat teljesen szabad kezet biztosít az amerikai elnök számára, hogy
az Oroszországgal kereskedő államokra akár 500 százalékos vámot vessen ki.
Egyben jelezte, hogy Donald Trump hétfői, Oroszországgal kapcsolatos bejelentése
Ezzel párhuzamosan Richard Blumenthal demokrata szenátor, a szankciós törvényjavaslat másik kidolgozója a CBS televíziónak adott interjúban arról számolt be, hogy európai részről sürgetik a szigorú szankciók bevezetését.
Elmondta, hogy közelmúltbeli európai látogatásán személyesen tárgyaltak bizonyos európai partnerekkel, és a megbeszéléseken szóba került a háború kezdete óta lefoglalt orosz vagyonok felhasználása is Ukrajna javára. A demokrata politikus egyben kifejtette, hogy "többrétű", több eszközt tartalmazó megközelítésre van szükség annak érdekében, hogy Vlagyimir Putyint tárgyalóasztalhoz tudják ültetni.
Tom Cotton, a szenátus hírszerzési bizottságának republikánus elnöke a Fox News hírtelevíziónak vasárnap adott interjúban többi között arról beszélt, hogy a Kongresszus felsőházában azért övezi kétpárti támogatás a szankciós törvényjavaslatot, mert Oroszország tovább folytatja a polgári célpontok elleni támadásokat Ukrajnán belül.
Arkansas állam republikánus szenátora megállapította, hogy Donald Trump elnök számos lehetőséget adott az orosz elnöknek egy tűzszünet kitárgyalására, aki ugyanakkor azt mutatta meg a világ számára, hogy – legalábbis egyelőre – nem fűződik érdeke egy tűzszünethez.
Tom Cotton hozzátette, hogy az amerikai elnök célja változatlanul a béke, de azt is biztosítani akarja, hogy Ukrajna képes legyen megvédeni magát.
Az napok óta ismert, hogy hétfőn valami történni fog az orosz-ukrán háború relációjában, ami akár fordulópont is lehet. Hogy, mi vezetett idáig, az az alábbi cikkben olvasható.
Putyin kihúzta a gyufát Trumpnál: az amerikai elnök meglepetésre készül – „Hülyeségeket beszél Ukrajnáról”
Az amerikai elnök szerint túl sok ember vére szárad Putyin kezén, de büntetőintézkedéseket nem biztos, hogy bevezet Moszkva ellen. Trump ugyanakkor megismételte, hogy folytatja Ukrajna felfegyverzését, ám az erre a célra szánt források lassan elfogynak, az elnök pedig újakat nem kért a kongresszustól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.