BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fegyverbe szólították az Európai Uniót Amerika ellen: Merznek kellett azonnal rendet tennie, mielőtt Trump fülébe jut

Az EU stratégia egyértelmű: nyugalom. Ehhez képest a német pénzügyminiszter mégis kissé túllőtt a célon és nem azt mondta, amit az Európai Unió. Jött azonban Merz, aki megerősítette Ursula von der Leyen mestertervét. A német kancellár azt is elmondta, miben bízhatnak a vámháború kapcsán.

Határozott intézkedések bevezetését szorgalmazta az Európai Unió részéről az Egyesült Államokkal szemben Lars Klingbeil német pénzügyminiszter vasárnap abban az esetben, ha az importvámokról folytatott tárgyalásokon nem sikerül megfékezni az egyre súlyosbodó globális kereskedelmi háborút. A nyilatkozat azért is küönös, mert Ursula von der Leyen éppen gesztusokat tett Donald Trumpnak a tárgyalso előremozdítása érdekében.

Friedrich Merz Donald Trump, Európai Unió
Európai Unió: fegyverbe szólították Amerika ellen a vámok miatt, Merz rakott rendet / Fotó: AFP

Nem csoda, hogy nem sokkal később bejelentkezett a német kancellár és rendet tett.

Európai Unió: fegyverbe szólították Amerika ellen a vámok miatt

Friedrich Merz egy interjúban már úgy vélte, az ellenintézkedésekkel augusztus 1-ig várni kellene. "Ha nem sikerül tárgyalás útján igazságos megoldást találni, akkor határozott ellenlépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy megvédjük az európai munkahelyeket és vállalatokat" – mondta a német miniszter a Süddeutsche Zeitung című lapnak nyilatkozva. Megjegyezte, 

továbbra is a kezünket nyújtjuk, de nem fogunk mindenbe belemenni.

Merz tehát pontosította az Európai Unió álláspontját és kiállt Ursula von der Leyen azon bejelente mellett, hogy az EU egyelőre nem léptet életbe retorziókat Amerika ellen.

Ahogy a Világgazdaság is megírta, Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán szombaton megjelent bejegyzése szerint 30 százalékos vám kivetését tervezi az Európai Unióból és Mexikóból érkező termékekre augusztus 1-jétől. Németország tavaly 161 milliárd euró értékben exportált oda termékeket, 

  • elsősorban autókat, 
  • autóalkatrészeket, 
  • gépeket
  • és gyógyszeripari cikkeket.

A német kormány adatai szerint ezzel 2024-ben az Egyesült Államok viszonylatában a kereskedelmi többlet megközelítette a 70 milliárd eurót.

Vámháború: ebben reménykedik Merz

Lars Klingbeil német pénzügyminiszter érvelése szerint Trump vámpolitikájának csak vesztesei lennének és a vita lehűtésére lenne szükség. Hangsúlyozta, hogy a konfliktus az amerikai gazdaságot legalább annyira fenyegeti, mint az európai vállalatokat. "Senkinek nincs szüksége most új fenyegetésekre és provokációkra"– tette hozzá. Klingbeil folytatná a komoly és célzott egyeztetéseket az Egyesült Államokkal, mivel az EU egységes és elkötelezett amellett, hogy igazságos megállapodás szülessen.

Ennek egyik bizonyítéke, hogy intenzív tárgyalásokat folytatott egymással a hét végén Friedrich Merz a francia államfővel és az Európai Bizottság elnökével az Egyesült Államokkal szembeni egyre súlyosbodó kereskedelmi háború megoldásáról.

Óriási fordulat: Ursula von der Leyen váratlanul megtört – most már azt csinálja inkább, amit Magyarország mondott

Nem kellett 24 óra hozzá és Brüsszel máris rájött, ha így folytatja tovább, nem jut dűlőre Trumppal. Ursula von der Leyen megtette az első lépést, hogy legyen megállapodás Amerikával a vámokról. A magyar kormányzat hosszú ideje hasonlót javasol.

"Ki akarjuk használni ezt a két és fél hetet augusztus 1-ig, hogy megoldást találjunk, elkötelezett vagyok emellett" – jelentette ki Merz az ARD német televízióban vasárnap kiemelve, hogy alapos egyeztetéseket folytatott a témában Emmanuel Macron francia elnökkel, Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Donald Trump amerikai elnökkel is.

Friedrich Merz közölte: a német gazdaságot súlyosan érintenék, "az exportáló vállalatokat alapjaiban rengetnék meg" a védővámok, ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy

Washington ne vezesse be ezeket a 30 százalékos vámokat.

Most egységre van szükség Európában és értelmes párbeszédre az amerikai elnökkel, de jelezte, hogy az ellenintézkedések bevezetését sem szabad kizárni. A német kancellár azt mondta, támogatja a francia elképzelést arról, hogy fel kell készülni hiteles ellenintézkedések bevezetésére is, de azokkal szerinte augusztus 1-ig várni kellene.

Merz szerint az EU és az Egyesült Államok között a tárgyalások "meglehetősen előrehaladott szakaszban" vannak már, és utalt arra is, hogy más esetekben Trump éppen "az észszerű megoldás" megtalálása előtt helyezett kilátásba ilyen védővámokat. "Ebben reménykedem Európa esetében is" – zárta értékelését Merz.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.