BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordévet zárt a Gazprom

Ismét rekordévet zárt a világ legnagyobb gáztermelője, az orosz Gazprom. A cég orosz számviteli szabályok szerinti nettó eredménye 27 százalékkal, 7,51 milliárd dollárra nőtt, nettó árbevétele 42 százalékkal, 45,59 milliárdra. Részvényeinek árfolyama több mint két és félszeresére emelkedett. A társaság az idén is növekedésre számít.

Két kiemelkedő cégvásárlása volt tavaly a Gazpromnak: 13 milliárd dollárért bekebelezte a Szibnyefty 72,66 százalékát (a cég neve ma Gazpromnyefty), és 10 százalékot vett az orosz villamosenergia-rendszert kézben tartó UES-ből. Exportjában továbbra is Németország állt az első helyen 36 milliárd köbméterrel, mögötte Lengyelország 22 milliárddal. Magyarországra 9 milliárd köbmétert szállított.

Alekszej Miller vezérigazgató a pénteki közgyűlésen kijelentette: letűnt az olcsó szénhidrogének korszaka. Világszerte felerősödött az olaj- és gázlelőhelyek ellenőrzéséért folyó küzdelem, látványosan fejlődik a cseppfolyós földgáz előállítása és az értékesítés infrastruktúrája. Folytatódott a világ gáziparának globalizációja.

A tartósan magas, sőt emelkedő gázárakat a napi események is igazolják. Miközben a Gazprom igyekszik árat emelni azon külföldi vevőinél (a volt szovjet utódállamoknál), amelyek eddig jóval olcsóbban jutottak orosz gázhoz, mint Európa többi országa, maga is többet kényszerül fizetni az importért. Évek óta Közép-Ázsiából vásárolt olcsó gázt használ fel exportkötelezettsége teljesítésére. Legutóbb kazah szállítója emelt árat, most a türkmén jelezte, hogy 2007-től az eddigi 65 helyett 100 dollárt kér a gáz ezer köbméteréért. Egyes hírek szerint ez a Gazprom türkmén gázimportjának leállásával fenyeget – ennek Magyarországon is súlyos ellátási következményei lennének –, ez nyilván túlzás. Valószínűbb, hogy majd valamilyen köztes árban állapodnak meg. Akkortól viszont biztos, hogy Magyarországon is tovább drágul a gáz, bármilyen forrásból és cégen át érkezik. VG

Tárgyalás az E.Onnal

Amikor az E.On-Ruhrgas belépett a magyar gázpiacra, üzleti tervét a magyar kormány által 2006–2009-re előre jelzett szabályozásra alapozta – válaszolt lapunknak Klaus Hammer, a társaság magyarországi érdekeltségeinek vezetője. Ám túl korainak tartotta még arról nyilatkozni, hogyan hat az augusztusra bejelentett gázáremelés az E.On földgáztevékenységére, mivel még kétszintű gázárrendszer van Magyarországon.

Az új árak ráadásul a végfogyasztókat érintik, az E.On Földgáz pedig a nagykereskedelemben aktív.

Az új árak ráadásul a végfogyasztókat érintik, az E.On Földgáz pedig a nagykereskedelemben aktív.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.