Ma fogalmazza meg döntési javaslatát a Biztonsági Földgáztároló Zrt. bírálóbizottsága, hogy a Mol Nyrt. vagy az E.On Storage Zrt. létesítsen-e Magyarországon 1,2 milliárd köbméteres stratégiai gáztárolót. A korábban becsült 150 milliárd forintos összegnél mindkét pályázó kicsivel alacsonyabb árajánlatot adott, az ár leszorítása egyébként is célja a versenyeztetésnek – válaszolt lapunknak Hársfalvi Tamás, a zrt. vezérigazgató-helyettese. Az igazgatóság holnap választja ki a nyertest.
Két egymástól merőben eltérő szemléletű ajánlat verseng. A német tulajdonú E.On ajánlata megfigyelők szerint a piaci elvárásokhoz közelebb áll, a magyar Mol Nyrt. pályamunkája viszont más szempontból tartalmaz vonzóbb elemeket. A legfontosabb, hogy vegyes vállalati formában hozná létre és működtetné a tárolót. A tárolásra létrehozandó vállalkozásból – így annak majdani bevételéből is – 30 százalékot átengedne az államnak konkrétan a szénhidrogén-készletező szövetségnek. A többségi hányadot megtartaná. Ez a megoldás ellenkezik azzal a hivatalosan is vallott gazdaságpolitikai nézettel, amely szerint az államnak nem feladata gazdasági vállalkozásokban részt vennie. Mégis kedvező lehet az ajánlat fogadtatása, az állami hányadon keresztül mód nyílhat a stratégiai tárolócég közvetlen befolyásolására.
A német tulajdonú társaság megtartaná a stratégiai tárolót, s inflációkövető, de fix feltételek mellett harminchárom évre bérbe adná az államnak. Az egyébként korrekt megoldással tehát lemondana arról a védelemről, amit az állam mint résztulajdonos adhat.
A Mol drágábban, köbméterenként 10,5 forintért vállalná a stratégiai gázkészlet éves tárolását, az E.On 8,3 forintért. Ha a Mol nyer, évi 12,6 milliárd forintos tárolási díj épül be a hazai gázárakba, ha az E.On, csak 9,96 milliárd. Viszont a Mol bevételéből 30 százalék az állam mint résztulajdonos markát ütné. Így – érdekes – a Molnak nagyjából ugyanannyi pénze maradna az állam kifizetése után, mint amekkora bevételhez az E.On jutna egyedüli tulajdonosként.
Másként képzeli a gáztároló létrehozásának a módját is a két cég. A Molnak ma nincs gáztárolója, hiszen azokat éppen az E.On Ruhrgasnak adta el. Ajánlata szerint a jelenleg is működő szőregi gázlelőhelyet alakítaná át a fenti célra. Ha ott lesz a tároló, akkor párnagázként benne kell hagynia 2,5 milliárd köbméter gázt, vagyis mai áron körülbelül 700 millió dollárja veszne el – hívták fel lapunk figyelmét szakmai körökből. Ugyanakkor a terület gázelvezetését jól megoldották, éppen az ott folyó termelésnek köszönhetően. Fordított a helyzet a másik cég elképzelése szerint. Az E.On nem hozna létre új tárolót, hiszen ötöt vett át a Moltól. (Ebből négyet használ.) Közülük a hajdúszoboszlói és a zsanai kapacitását növelné meg összesen 1,2 milliárd köbméterrel. A tárolókhoz azonban még vezetékeket kell építenie, és ez a költségeket növeli. Ráadásul a vezetéképítésre vélhetőleg éppen a Mol cégét kell majd felkérnie.
Eltérő lenne a beszerzendő földgáz forrása is. Az E.On orosz gázzal töltené fel a két tárolót, hiszen a Mol földgázkereskedő cégével együtt megszerezte annak Gazprom-szerződéseit is. Úgy tudjuk, ugyanez a lehetősége megvan a Molnak is, amely azonban a Gazproménál olcsóbb közép-ázsiai gázt hozó EMFESZ Kft.-vel tárgyal. A Mol eddig is vásárolt az EMFESZ-től gázt a szabadpiacon, de más kapcsolat is fűzi annak közvetett többségi tulajdonosához. Az ukrán Dmitro Firtas egy másik cége, a Zangasz építi ugyanis a Mol számára a Százhalombatta és Hajdúszoboszló közötti vezetéket. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.