A fesztivál megkezdése előtt két nappal hatalmas lángok pusztították el a belga Tomorrowland-fesztivál főszínpadát. Bár a jegyértékesítés már hónapokkal korábban lezárult, a főszínpad pusztulása jelentős anyagi és logisztikai veszteséget okozott a rendezőknek. A Tomorrowland megszervezése évről évre gigantikus költségvetésű vállalkozás: a szervezők hivatalosan nem hozzák nyilvánosságra a teljes költségvetést, de becslések szerint évi 45-60 millió euróba (18-24 milliárd forint) kerül – a színpad megépítése pedig az egyik legnagyobb falat.
A főszínpad leégése komoly csapást mért a fesztiválra. A helyi hatóságok szerint a tűz kitörésekor a fesztivál területén nem tartózkodtak látogatók. Ahogy egyelőre arról sincs hír, hogy bárki megsérült volna. Az első becslések szerint a teljes struktúra, a hang- és fénytechnika, a pirotechnika, valamint
a díszletek újraépítése legalább körülbelül 2,7-4,5 millió eurós (1,2-1,8 milliárd forint) veszteséget jelent.
Ez azonban csak a közvetlen kár: ehhez hozzáadódhatnak a biztosítással nem fedezett költségek, a szponzori szerződések módosítása, a programok átszervezése, valamint a hírnévcsorbulásból eredő imázsveszteség is. Ha a jegytulajdonosok egy része esetleg visszatérítést kér, vagy a szolgáltatások nem teljes értékűek, az további anyagi terhet róhat a szervezőkre.
A fesztivál a korábbi évekhez hasonlóan dupla hétvégés, így a kármentéshez alig néhány nap állt rendelkezésre. A szervezők igyekeznek alternatív megoldással pótolni a leégett színpadot, ám sok kérdés még nyitott, különösen az első hétvége fellépéseinek lebonyolíthatósága kapcsán. Bár a Tomorrowland pénzügyileg vélhetően ki tudja gazdálkodni a többmilliós kiesést, az eset rávilágít arra, mennyire sérülékeny még a legprofibb fesztiválgépezet is, ha egy kulcsfontosságú elem – jelen esetben a főszínpad – megsemmisül. A következő napokban kiderül, sikerül-e időben helyreállítani a károkat, és mennyiben érinti mindez a látogatók élményét, illetve a rendezvény hosszú távú megítélését.
A Tomorrowland egyébként nem egy olcsó fesztivál:
2024-ben a szervezők 140 millió (56 milliárd forint) körüli bevételről számoltak be, idén pedig várhatóan 130-150 millió eurós (52-60 milliárd forint) bevételre számíthat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.