BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutális, 20 ezer kilométeres napkitörés történt: videóra vette a NASA – vizsgálják, eléri-e a geomágneses vihar a Földet

A NASA műholdja megfigyelte, ahogy a Nap felszínén egy 400 ezer kilométer hosszú izzó hasadék keletkezett egy filamentum összeomlása miatt. A napkitörés nem jelentett veszélyt a Földre.

Július 15-én a Nap északkeleti peremén egy óriási filamentum kitörés történt, amely átrendezte a felszín egy részét és egy koronakidobódást (CME) indított az űrbe – írja a Space.com.

Artwork of Sun and CME Brutális, 20 ezer kilométeres napkitörés történt: videóra vette a NASA – vizsgálják, eléri-e a geomágneses vihar a Földet
Fotó: Science Photo Library via AFP

A napkitörés olyan erőteljes volt, hogy izzó, forró plazmából álló árkot, egy úgynevezett tűzszurdokot vágott a Nap felszínébe, amely 400 ezer kilométer (kb. a Föld és a Hold közötti távolság) hosszú lett. A filamentumkitörések hatalmas, hűvös és sűrű plazmából álló szerkezetek, amelyeket a mágneses mezők tartanak a napfelszín felett.

Ezek instabillá válhatnak és összeomolhatnak, ami kitörést okoz. Ez alkalommal a leszakadó filamentum egy izzó plazmahasadékot hagyott maga után, melynek falai legalább 20 ezer kilométer magasra nyúltak. Az eseményt a NASA Solar Dynamics Observatory műholdja rögzítette nagy részletességgel.

A filamentumkitörések és az azokat kísérő koronakidobódások, ha a Föld felé irányulnak, geomágneses viharokat okozhatnak, amelyek megzavarhatják a kommunikációt és az elektromos hálózatokat. Ennél a konkrét esetnél azonban nem a Föld felé haladt, ezért nem jelentett közvetlen veszélyt a műholdakra, az űrhajósokra vagy a földi technológiára.

A NASA Solar Dynamics Observatory a közelmúltban rögzítette 2025 eddigi legerősebb napkitörését, melyet egy frissen megjelent napfoltcsoport okozott. Az esemény egy X2,7 erősségű napkitörés volt – ez a lehető legerősebb kategória –, mely nagyfrekvenciás rádiózavarokat idézett elő a Közel-Kelet egyes részein. A NOAA amerikai űridőjárási szolgálat szerint a rádiójelek körülbelül tíz percen át estek ki.

Tavaly októberében Európát egy rendkívül erős geomágneses vihar érte el, melyet egy napkitörés váltott ki. Az esemény hatására a sarki fény szokatlanul déli területeken is megfigyelhető volt, például Dél-Olaszországban és Szicíliában. 

A vihar intenzitása meghaladta a várakozásokat, és súlyos károkat okozhatott az elektronikus és kommunikációs rendszerekben, a helyreállítási költségek globálisan napi több milliárd euróra rúghattak. A geomágneses vihar hatásai még napokkal később is érezhetők voltak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.