Megvalósulhat Schöder kihallgatása, azonban Hans-Peter Huber újabb feltételt szabott a kihallgatáshoz: „A közvetítés zárt ajtók mögött zajlik majd” – írja Huber a Spiegel szerint. Emellett azt is szeretné, ha szükség esetén szünetet tarthatna a kihallgatáson. A levél szerint Schröder egészségi állapota továbbra is törékeny. A 81 éves férfi állítólag nem képes megbirkózni „a hosszan tartó, és különösen a nyilvános kihallgatás fizikai és pszichológiai terheivel”.
Schröder 2016 óta a Nord Stream 2 AG igazgatótanácsának elnöke, és a schwerini nyomozóbizottság egyik legfontosabb tanújának tartják. A vizsgálat többek között baljóslatú, ugyanis a „Mecklenburg-Vorpommern éghajlat- és környezetvédelme” nevű alapítványt Oroszország finanszírozta, éppen azért, hogy a gázvezeték az elrendelt amerikai szankciók ellenére is elkészülhessen.
Az októberre tervezett találkozó a harmadik alkalom, hogy Schrödert kihallgatják. Januárban a szociáldemokrata benyújtott egy igazolást a családorvosától, amely kimondta, hogy Schröder egészségügyi okokból sem utazásra, sem videós kihallgatásra sem alkalmas.
A márciusi második találkozón egy pszichiáter igazolta, hogy
Schröder „súlyos kiégési szindrómában” szenved, „koncentrációs és memóriazavarokkal”.
Schröder májusi megjelenése az alsó-szászországi tartományi parlamentben azonban kétségeket vetett fel egészségi állapotával kapcsolatban. Az új alsó-szászországi SPD miniszterelnök, Olaf Lies megválasztásakor Schröder vidáman ült a közönséggalériában. A bizottság ezután újabb idézést küldött neki, és távolmaradása esetére orvosi igazolást követelt.
Az Oroszországot Németországgal a Balti-tenger alatt összekötő Északi Áramlat 1. és Északi Áramlat 2. gázvezetéken 2022. szeptember 26-án történtek robbanások Svédország és Dánia gazdasági övezetében.
A hatóságok megállapították, hogy szándékos merénylet történt, de felelőst mind ez idáig nem neveztek meg, a svéd és a dán nyomozást leállították.
Az ügyben az orosz főügyészség nemzetközi terrorcselekmény címén indított eljárást. Oroszország az „angolszász” országokat tette felelőssé a történtekért.
A két vezetékpár évi 110 milliárd köbméter földgáz szállítására volt alkalmas. Az Északi Áramlat 1. 2012-től működött, az Északi Áramlat 2. építését 2021-ben fejezte be a Gazprom orosz energiavállalat, de az Ukrajna ellen indított háború miatt a használata soha nem kezdődött meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.