BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs OMV–Mol frigy

Nincs napirenden az osztrák OMV és a Mol Nyrt. egyesülése – szögezte le a Világgazdaság érdeklődésére az osztrák olaj- és gázipari társaság szóvivője, Thomas Huemer, s ugyanezt erősítették meg a magyar nemzeti olajcégnél is. A fúzió lehetőségéről és a benne rejlő szinergiákról az OMV pénzügyi vezérigazgató-helyettese, David Davies nyilatkozott a Bloombergnek, ám – mint Thomas Huemer hangsúlyozta – csak egy spekulatív kérdésre válaszolt, hozzátéve, hogy cége semmilyen lépést nem tett a Molban lévő 11 százaléka növelésére. A magyar társaság meghatározó része (58,6 százaléka) egyébként külföldi, jórészt intézményi befektetők kezében van, 10 százaléka a Magnolia Finance Ltd.-é, tulajdonos még a BNP Paribas, hazai intézményi befektetők és magánszemélyek, végül maga a Mol.

Az újságíró kérdését az tette spekulatív érdeklődésnél mégis többnek, hogy aranyrészvénye megszüntetésével megszűnt a magyar állam közvetlen beavatkozási joga a Mol stratégiai ügyeibe. A hír megjelenése után nem sokkal elemzői jóslat is született, mely szerint a magyar olajcég három éven belül gazdát válthat. Egyébként évek óta téma, hogy hosszú távon összeolvad a – régiós viszonyokhoz képest – három nagy olajcég, az OMV, a Mol és a lengyel PKN Orlen. Bár voltak fúziós tárgyalások, jelenleg a cégek a saját útjukat járják: a finomításban és a kereskedelemben a szomszédos vagy a közeli országokban terjeszkednek, termelésüket Ázsiában és Afrikában is erősítik.

Mégis érdemes lehet megnézni, mit hozna az OMV–Mol fúzió. A Forbes 2005-ös listája alapján egy közel 30 milliárd dollár árbevételű, 2,6 milliárd dollár nettó eredményű és több mint 27 milliárdos piaci értékű társaság jöhetne létre. Az új, európai szinten is meghatározó cégnek domináns ausztriai, magyarországi és szlovákiai, erős romániai és horvátországi finomítói és üzemanyag-kereskedelmi pozíciói lennének, továbbá számos külföldi kutatási és termelési koncessziói. VG

Irány Irán

Az OMV szándéknyilatkozatot írt alá az iráni NIOC nemzeti olaj- és gázipari társasággal közös földgáztermelésről, amely összekapcsolódna a horvátországi Krk szigeten létesítendő földgáz-cseppfolyósító beruházással. Ismert, hogy a Mol is beszállna a beruházásba.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.