BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MERRE TARTANAK AZ ENERGIAÓRIÁSOK? 10./4.

Európa harmadik, egyben a világ negyedik legnagyobb integrált olajtársasága, a francia Total csoport 2010-ig évi 5 százalékot meghaladó ütemű átlagos termelésnövelést tervez. E lendületét később is megőrizné. Az elmúlt két évben összességében még csökkent a kínálata, ám tavaly már rekordmennyiségben (1,2 milliárd hordó) fedezett fel új készleteket, s azokat minél gyorsabban a felszínre is kívánja hozni. 2015-re az összes olaj- és gáztermelése – kőolaj-egyenértékben számolva – elérheti a 3,5 millió hordót, ez több mint egymillióval haladná meg a 2006. évi szintet. Az erőteljes növekedésnek azonban komoly feltétele is van: a nyersolaj idei hordónkénti árának 60 dollár körül kell maradnia, és azután sem sülylyedhet 40 dollár alá. A csoport tavalyi 5 százalékos termeléscsökkenésében ugyanis a kényszerleállások mellett komoly szerepe volt az áraknak is.

A termelőágazat stratégiai súlyát jelzi, hogy több mint 75 százalékkal részesedett a Total csoport múlt évi 14 milliárd dolláros (akvizíciók nélkül) összberuházásából. Ez az arány az idei, közel 16 milliárd dollárra növelt keretben is megmarad.

Főleg az új nyugat-afrikai mélytengeri és a kanadai nehéz nyersolajat, azaz bitument tartalmazó homoklelőhelyek kiaknázásától, valamint a cseppfolyósított földgáz (LNG) kapacitásainak fejlesztésétől várja szénhidrogén-kínálata dinamikus bővülését.

Tavalyi nyugat-afrikai napi termelése 550 ezer hordó körül volt, az idei ehhez képest érezhetően gyarapodhat a nigériai és kongói berendezéseit ért károk ellenére. Az Angola partjai közelében decemberben termelésbe vont nagy lelőhelye április végén elérte a tervezett maximális, napi 240 ezer hordós hozamot. Egy másik angolai mezőn is rövidesen elindítja a termelést a Total.

Kanadai homoklelőhelyeinek szerepe viszont csak 2013–2014-től, az Edmonton közeli finomítója beindításával nő meg. Ez kezdetben napi 130 ezer, később több mint 200 ezer hordó könnyű szintetikus olajat fog gyártani, bitumenből. Teljes kanadai bitumenkínálata 2015-ben elérheti a napi 300 ezer hordót.

Az LNG-ágazat termelése már tavaly is 9 százalékkal bővült, 2006–2010 között pedig éves átlagban 13 százalékos növekedési ütem várható. Az erős felfutás azután is folytatódhat, hiszen a jövő évtized közepéig 10 országban 12 projektet kíván üzembe helyezni a Total.

A világ több mint 130 országában 95 ezer főt foglalkoztató, párizsi székhelyű csoport 1990 végétől jelent meg Magyarországon üzem- és kenőanyagok, valamint oldószerek forgalmazásával, miután megalapította a Total Hungaria Kft.-t. Kínálatát 1993-ban propán-bután gázzal bővítette. Itteni 70 töltőállomását – 7 francia és 33 csehországival együtt – 2003 tavaszán eladta a Shell csoportnak 133 németországi Shell-Dea kútért cserébe. Ez évtől az itteni üzemanyag-nagykereskedelemből is kivonult.

PB-ben erős

A budaörsi székhelyű Total Hungaria Kft. a hazai PB-gáz-piac 20 százalékát uralja, tavaly közel 39 ezer tonna gázt adott el.

Töltőüzeme Újudvaron működik. Kenő- és oldóanyagokat is értékesít, innen látva el a délszláv országokat is. A 2006. évi árbevétele meghaladta a 20 milliárd forintot.

Töltőüzeme Újudvaron működik. Kenő- és oldóanyagokat is értékesít, innen látva el a délszláv országokat is. A 2006. évi árbevétele meghaladta a 20 milliárd forintot.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.