BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Elkezdődött: máris megszüntethetik az üvegvisszaváltást Magyarország közvetlen szomszédjában – ez a baj vele

A kezdeményezők álláspontja szerint a túlárazott és átláthatatlan rendszert meg kell szüntetni. Szerintük az üvegvisszaváltás betiltása több szempontból is indokolt. Magyarországon a statisztika azt mutatja: a Mohu rendszere eredményes.

Amit hatalmas környezetvédelmi lépésként adtak el nekünk, az egyre inkább bürokratikus és drága káosznak bizonyul – erről írt közösségi oldalán hétfő délelőtt Herbert Kickl, a legnépszerűbb osztrák párt vezetője. Az FPÖ elnöke annak kapcsán szólalt meg, hogy Ausztriában elindult a kampány az üvegvisszaváltás betiltása érdekében.

üvegvisszaváltás betiltása, ausztria
Üvegvisszaváltás betiltása: Ausztriában elkezdődött / Fotó: Martin Steiger / EWP Recycling Pfand Österreich gGmbH

Ennek kezdeményezője az FPÖ, amely a napokban petíciót indított a kérdésben. Herbert Kickl pártja szerint ugyanis a betétdíjas palackok visszaváltásából főként a nagyvállalatok profitálnak

  • a családok,
  • a nyugdíjasok
  • és a kisvállalkozások kárára. 

Mi azt mondjuk, elég legyen! Ausztriának nincs szüksége újabb kötelező adóra, ami tovább fűti az inflációt! Írja alá petíciónkat most! – fogalmazott bejegyzésében.

 

Üvegvisszaváltás betiltása: Ausztriában elkezdődött

A felhívásnak külön honlapot is létrehoztak. A Flaschen-pfand-stoppen.at részletesen leírja, miért kellene felszámolni az alig fél éve, 2025 januárjában indult üvegvisszaváltási rendszert Ausztriában. Az FPÖ világossá teszi: álláspontja szerint ezt a túlárazott és átláthatatlan rendszert

nem megreformálni, hanem megszüntetni kell.

A felsorokoztatott érvek szerint

  1. az üvegvisszaváltás inflációt okoz haszon nélkül. Egy öttagú család esetében akár évi 235 euró többletköltséget is eredményezhet. Ehhez olyan jelenségek társulnak, mint a bujtatott áremelkedések, a bent ragadt betétdíjak és a plusz időráfordítás, amelyek különösen az alacsony jövedelműeket sújtják.
  2. Az FPÖ szerint miközben az osztrák kormány csökkenti a nyugdíjakat és a családi támogatásokat, eurómilliókat pazarol egy felesleges betéti rendszerre. „Most üvegeket kellene gyűjteniük az embereknek, hogy megéljenek?”
  3. Szerintük az üvegvisszaváltás éppen a nagyvállalatoknak termel profitot. A vissza nem váltott üvegek és palackok után ugyanis a betétdíjak olyan vállalatoknál maradnak, mint a Rauch, a Coca-Cola vagy a REWE.
  4. De azt is kifogásolják, hogy a visszaváltás nehézkes procedúra, a gépi infrastruktúra, tehát a visszaváltó-automaták pedig hajlamosak a hibára. Ráadásul nyaranta higiéniás problémák is jelentkeznek.
  5. Végezetül azt is felróják, hogy Ausztria vidéki területeire méltánytalan teher nehezedik. „A gyenge bécsi visszagyűjtési arányok miatt a tiroliaknak és a karintiaiaknak most már az itteni betétdíjas rendszert is fenn kell tartaniuk, annak ellenére, hogy a hulladékszelektív gyűjtés náluk tökéletesen működik”.

Hogy mi lesz a petíció sorsa, képes-e fordulatot hozni az osztrák üvegvisszaváltásban, azt az idő eldönti. Az FPÖ mindenesetre „széles körű támogatásra” számít, de nem közölt pontos számot arra vonatkozóan, hogy hány aláírástól tekinthető sikeresnek az akció.

Üvegvisszaváltási rendszer Ausztriában: olyan, mint a magyar

Ahogy említettük, Ausztriában 2025 januárjától minden egyszer használatos, 0,1-3 liter közötti űrtartalmú műanyag italpalack és alumíniumdoboz betétdíjköteles. Ennek összege darabonként 25 eurócent, átszámítva 100 forint.

A döntést azzal indokolták, hogy a műanyag és az alumínium fontos újrahasznosítható anyagok, azonban az osztrákoknál az eldobható palackoknak csak mintegy 70 százalékát gyűjtik össze használat után. Ezt az új rendszerrel az idén 80, jövőre pedig 90 százalékra emelnék.

Az üvegvisszaváltási rendszer működtetéséért az EWP Recycling Pfand Österreich gGmbH felel. A gyakorlat nagyon hasonlít a magyarra, a Mohu rendszerére. Ausztriában is mindenütt visszaveszik az üvegeket, ahol zajlik az értékesítésük. A visszavételt manuálisan vagy visszaváltó automatákon keresztül bonyolítják.

Ami viszont mégis eltérés, hogy Magyarországon a statisztikák szerint igen népszerű az üvegvisszaváltás. A Mohu május végén számolt be róla, hogy több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza a tavaly júliusi indulás óta a REpont rendszeren keresztül.

A Mohu célja, hogy Magyarország elérje az EU által előirányzott 65 százalékos újrahasznosítási arányt, valamint 10 százalék alá szorítsa a hulladéklerakás mértékét. A cég a célok eléréséért a visszaváltási rendszeren túl több beruházást is indít: egyebek mellett fel fog építeni egy 360 ezer tonna kapacitású hulladékhasznosító üzemet.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.