BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ritmust diktál az E.On Ruhrgas

A korábbinál erősebb versenyre kényszerült tavaly a német E.On Ruhrgas gázipari konszern, bár annak növeléséhez maga is hozzájárult. Összevonta például az E.On Gastransport hálózatüzemeltető társasága területeit, bővítette határkeresztező kapacitásait, megnövelte tárolóit, kapacitásaukciókkal élénkítette a kereskedelmet, s megkezdte a felkészülést a hosszú távú értékesítési szerződések nélküli piachoz – sorolta a társaság igazgatóságának elnöke, Burckhard Bergmann a tegnapi esseni tájékoztatón.

Bergmann egyúttal óvott a piaci túlszabályozás veszélyétől is. Úgy látja, hogy a szállítói és a kereskedői tevékenységek EU által szorgalmazott tulajdonosi szétválasztása például gyengítheti az európai energiaszolgáltatók pozícióját a termelőkkel szemben, ez pedig ellátásbiztonsági kockázathoz vezethet, ahogyan a versenyjogi visszaélések ellenőrzésének erősödése is.

A társaság 2007–09 között 4,7 milliárd eurót fektet be. A legnagyobb projektek közé tartozik a Willhelmshavenben tervezett cseppfolyósföldgáz- (LNG-) terminál és a Balti-tengeren keresztülmenő Északi Áramlat vezeték. Mint beszámoltunk, a cég a vezetéken orosz gázt tervez importálni a még termelésbe állítandó Stokman gázmezőről. A 2035-ig meghosszabbított szerződéstől, illetve a Stokmanról várttal együtt összesen 400 milliárd köbméter orosz gázt kötött le. LNG-projektekre világszerte több helyen is készül, magyar szempontból a Krk szigeten indítandó és 2012-re elkészülő beruházásban tervezett részvétele a legfontosabb. Bergmann az európai gázforrások bővítését célzó Nabucco vezeték projektjét jó elgondolásnak tartotta, de úgy véli, annak nem igazán lehet forrása. Az iráni és a közép-ázsiai gázt is alapvetően más piacokra szánják.

A múlt évi befektetésekből Magyarországra közvetlen formában 400 millió euró jutott, közvetve, például az adósságátvállalást és a hiteleket is beleértve pedig 1,4 milliárd. Az E.On Ruhrgas tavaly márciusban vette meg a Mol Nyrt. gáztároló és gázkereskedő társaságait, októberben pedig átvette a magyar olajcég Panrusgázban meglévő 50 százalékos hányadát is. Az E.On Földgáz Storage Zrt. további mintegy 300 millió eurós tárolóbővítésre készül.

Az E.On Ruhrgas AG 2006-ban 710 milliárd kilowattórányi (64 milliárd köbméter) földgázt értékesített, 3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A mennyiségnövekedés főként a megemelkedett külföldi értékesítésnek köszönhető. Az értékesítési mennyiségi rekord révén és a külföldi befektetések konszolidálása következtében árbevé-

tele 39 százalékkal, 25 milliárd euróra nőtt. Kiigazított üzemi eredménye 0,6 milliárddal, 2,1 milliárd euróra emelkedett, adózás előtti eredménye 160 milliót tett ki. Az E.On Ruhrgas 2007. január 1-jétől és április 1-jétől is csökkentette árait a viszontel-osztóknak. A magyar E.On Földgáz Trade eredménye egyelőre nem járult hozzá az anyavállalat nyereségességéhez, de ezzel számoltak a Mol-társaság megvételekor.

Előtérben a Gazprom-kapcsolat

Tavaly júniusban a német cég megállapodott a Gazprommal, hogy az orosz cégtől részesedést kap a Juzsno-Russzkoje gázmezőben, cserébe átengedi a két magyarországi gázcége 50 százalékát mínusz egy részvényt, illetve itteni villamosenergia-ipari társasága 25 százalékát plusz egy részvényt.

Az ügylet nem hivatalos hírek szerint késik, mert a Gazprom németországi E.On-erőműérdekeltségeket is szeretne. Ezt most Bergmann cáfolta, és megerősítette a megállapodási szándékot.

Az ügylet nem hivatalos hírek szerint késik, mert a Gazprom németországi E.On-erőműérdekeltségeket is szeretne. Ezt most Bergmann cáfolta, és megerősítette a megállapodási szándékot.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.