A környezettudatosság az informatikai ágazatban mára már meszsze túlmutat az elektronikus hulladékok begyűjtésén, illetve a környezetbarát eszközök gyártásán és tervezésén; a kihívást mindinkább az informatikai rendszerek által használt energia mennyiségének az előteremtése, valamint az általuk termelt hőmennyiség elvezetése, a rendszerek hűtése, ily módon a légkondicionáló berendezések által kibocsátott légszennyező anyagok mennyiségének csökkentése jelenti. Ezeket a gondolatokat emeli ki a Zöldmérő: környezettudatos-e a hazai informatika? című hazai kutatássorozat, amelyet a GKIeNet készített a Sun Microsystems Kft. megbízásából. A piaci szakértők elsőként a hazai nagybankok és biztosítók informatikai döntéshozóit kérdezték a témában.
Magyarországon ebben a szektorban a környezettudatosság stratégiai szinten nem jelenik meg, az ilyen magatartás leginkább a leselejtezett eszközök megfelelő kezelésében és a legújabb eszközök beszerzésében nyilvánul meg. Általános az a nézet, miszerint a legmodernebb technológiák környezetvédelmi szempontból is megfelelnek az elvárásoknak.
Az IT-infrastruktúra energiafelhasználását a vizsgált cégek mintegy 30 százaléka méri. Az intézmények többségében nem képesek az eszközök energiafogyasztását elkülönítetten nyomon követni, de azok a pénzintézetek sem fordítanak nagy figyelmet az energiaszámlára, amelyeknek rendszere alkalmas az energiafogyasztás mérésére. Érdekes eredménye a kutatásnak, hogy a válaszadók véleménye szerint az üzemeltetési költségen belül az energiakiadás nem jelentős tétel; többek között ez az egyik oka annak, hogy nem helyeznek nagy hangsúlyt arra, hogy az energiafelhasználást mérjék, folyamatosan nyomon kövessék, és aktívan keressék az energiaköltség csökkentésének a lehetőségeit.
A számítógépek kikapcsolását és a képernyővédőket működtető automatikus rendszert minden szervezetnél alkalmazzák, de elsősorban nem energiatakarékossági, hanem biztonsági megfontolásból. VG
Az ugyancsak amerikai Lawrence Berkeley National Laboratory számításai szerint az adatközpontok áramfogyasztása 2000 és 2005 között a duplájára emelkedett, és megfelel a teljes amerikai áramfogyasztás 1,2 százalékának.
Az amerikai adatközpontok fogyasztása mára öt erőmű kapacitását köti le, és a számítások szerint az e központok által kibocsátott hő mennyisége kisebb városok kibocsátásáéval vetekszik.
Az ugyancsak amerikai Lawrence Berkeley National Laboratory számításai szerint az adatközpontok áramfogyasztása 2000 és 2005 között a duplájára emelkedett, és megfelel a teljes amerikai áramfogyasztás 1,2 százalékának.
Az amerikai adatközpontok fogyasztása mára öt erőmű kapacitását köti le, és a számítások szerint az e központok által kibocsátott hő mennyisége kisebb városok kibocsátásáéval vetekszik. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.