BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hulladékpapír-feldolgozás

Magyarországon több helyen dolgoznak fel jelentősebb mennyiségű hulladék papírt. Közülük a Dunapacknak van a legnagyobb kapacitása. A társaság csomagolóanyag-részlegének gazdasági igazgatója, Galli Péter érdeklődésünkre elmondta, hogy cégük hullámalap-, valamint zsákalappapírt gyárt hulladék alapanyagból. E termékek előállítását szinte kizárólag másodnyersanyag feldolgozására alapozták, s csak minimális mértékű (egy százalék) a primőr cellulózrost felhasználása.

A Dunapack dunaújvárosi és csepeli gyárában évente mintegy 300 ezer tonna papírt gyárt, s ehhez 350 ezer tonna hulladék papírt használ fel. Galli Péter hozzátette, hogy e mennyiség 85 százalékát hazai forrásból szerzi be a cég. A Dunapack szerződést kötött két koordinációs szervezettel, az Öko-Pannon és az Öko-Pack Kht.-vel, s a jó együttműködésnek köszönhetően zökkenőmentes az ellátás. Biztató, hogy a lakossági szelektív hulladékgyűjtés szerepe is évről évre erősödik. Az igazgató kiemelte: szükségesnek tartaná, hogy a hulladékkibocsátóknak kötelező legyen csatlakozniuk a koordináló szervezetekhez, ez ugyanis további garanciát jelentene arra, hogy a hulladékpapír-ellátás a továbbiakban is zavartalan lesz. A Dunapack évente 15 ezer tonna nátronhulladékot importál Németországból, valamint mintegy 10 ezer tonna hullámlemez-hulladékot hoz be Szlovákiából. A Hulladékgyűjtő Szövetséggel kötött megállapodás értelmében a társaság a nemzetköziekhez igazítja a belföldi árait.

A hulladékpapír-feldolgozásnak kettős – környezetvédelmi és gazdasági – haszna is van. Egyrészt kevesebb szemét kerül a lerakókba, ugyanakkor a hulladék papír értékes nyersanyag a papírgyártók számára. Galli Péter kiemelte, hogy e téren Magyarország a harmadik éve teljesíti az uniós kvótákat. Bevált gyakorlat, hogy a papírgyártók a termékeiken feltüntetik, ha az hulladék papír felhasználásával készült; ez nem jelenti azt, hogy azok minősége gyengébb lenne.

Ismert, hogy az elmúlt években a Hamburger csoporthoz tartozó Dunapack jelentősen bővítette feldolgozókapacitását a kelet-közép-európai régióban, s több új üzemet alapított Romá-niában, Lengyel-, Horvátországban, Ukrajnában, Bulgáriában. A tulajdonos tervei szerint a következő években a Dunapack Magyarországon is tovább növeli papírgyártását. Ehhez egy új, nagy teljesítményű papírgép üzembe állítása, valamint saját energiabázis létesítése szükséges. A berendezés az előzetes számítások szerint 200 millió, míg az erőmű létesítése mintegy 70-80 millió euróba kerülhet. Galli Péter elmondta, hogy a beruházás megvalósításához a saját forrás mellett uniós és állami támogatás elnyerésére is pályázik a cég. Az ezzel kapcsolatos előkészületek megkezdődtek, s a cégvezetés bízik abban, hogy a szükséges forrás rendelkezésre áll majd. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.