BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszavazták a módosított lex Molt

337 igen szavazat, 4 nem és 3 tartózkodás mellett fogadta el hétfőn este a parlament a lex Mol-t, azaz a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő törvényt.

A szinte teljes politikai konszenzust "törte meg" a szocialista Hajdu Attila, Szabó Zoltán, Szanyi Tibor és a fideszes Aszódi Pál - ők a nemmel szavazók. Három MSZP-s frakciótag tartózkodott: Borenszki Ervin, Keller László és Molnár Albert.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szólalt  fel egyedül a záróvitában. Mint mondta: önmagában jelentős, saját magán túlmutató javaslatról van szó. Míg Európában féltve őrzik a közös tulajdont, Magyarország nem így tett - jelentette ki az ellenzéki politikus. Felelőtlen, provinciális módon a közvagyon tárgyait privatizálták, azok külföldi tulajdonba jutottak, most menteni kell a menthetőt. Orbán szerint a törvény illeszkedik az uniós törvényekhez, de lesznek, akik majd megtámadják, a Fidesz azonban kész a vitára. Az ellenzéki pártnak számos dilemmája volt, közte a háromnegyedes szabály, de - s újból megismételte - menteni kell a menthetőt. A Fidesz igen szavazata egyben nemzeti vagyonvédelmi döntés is - szögezte le a pártelnök, s bejelentette, ennek szellemében a frakció további törvényjavaslatokat nyújt be.

A törvényt végig ellenző szocialista Szanyi Tibor szerint a jogszabály üzenete fél éven belül "leülteti" a hazai részvénypiacot. Szanyi szerint a kormány terjesztette ugyan be a tervezetet, de részben, vagy egészében nem ő írta. A képviselőhöz még csatlakoztak szocialista ellenzők, ők a hétfő délelőtti frakcióülésen kaptak "felmentést" a törvény megszavazása alól.

A képviselők ezt megelőzően elfogadták a végszavazás előtt benyújtott módosító indítványokat is. Az utolsó pillanatban ugyanis még öt módosító indítvány érkezet a készülő "a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő" jogszabályhoz.

A törvényt az egyik tegnapi módosítóval kiterjesztették a földgáz elosztást és szállítást végző cégekre, s azok anya- illetve leányvállalatira.
Változott a cégek igazgatóságának és felügyelő-bizottságának visszahívhatóságára vonatkozó passzus. Így nem kell a közgyűlés háromnegyedes támogatása, akkor ha a tisztségviselőket határozatlan, vagy 5 évnél hosszabb határozott időre választják meg. Akkor is visszahívhatók háromnegyedes helyett egyszerű többséggel, amennyiben az adott cég alapszabálya ezt előírja. Mivel a Mol Nyrt. alapszabálya szerint a vezetőséget 5 évre választják, illetve visszahívásukhoz a szavazatok háromnegyede – továbbá az állam szavazatelsőbbségi részvényének szavazat – kell, így ez a módosítás a Mol menedzsmentjének leválthatóságát nem érinti, nem teszi könnyebé.  

Ismét változott a cégnyilvánosságról szóló paragrafus, ezek szerint a magánszemélyek cégtulajdonlásával kapcsolatos adatokat csoportosítottan egyes speciális tevékenységek végzői lekérhetik, így a felszámolók, a bírósági végrehajtók, vagy közjegyzők, illetve a szokásos kör: a bíróságok, ügyészségek, nyomozó hatóságok, közigazgatási szervek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.