BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Zelenszkij ukrán korrupció ukrán banktitok

Teljes rálátást kér az adóhatóság: megszűnhet a banktitok Ukrajnában?

A kijevi pénzügyminisztérium és az adóhatóság kezdeményezésére olyan törvényi változtatások körvonalazódnak, amelyek a közeljövőben radikálisan átalakíthatják az állampolgárok pénzügyi magánszféráját. Megszűnhet az ukrán banktitok – már ha a politikai elit is úgy akarja.

Kijevben ismét napirendre került az ukrán banktitok kérdése. A cél: megerősíteni az adóellenőrzést, igazodni az európai integráció követelményeihez és kiszűrni az adóelkerülést. Mindez heves vitát váltott ki a társadalomban és a szakértők körében egyaránt. 

Zelenszkij ukrán korrupció ukrán banktitok
Fotó: AFP

Jelenleg a banktitok védelmét törvény biztosítja Ukrajnában. A banki ügyfelek számlamozgásaihoz, egyenlegeihez, személyes adataihoz a hatóságok kizárólag jogszabályban meghatározott esetekben és legtöbbször csak bírósági engedéllyel férhetnek hozzá. Kivétel például az Ukrán Nemzeti Bank, amely a szabályozási és felügyeleti funkciói miatt hozzáférhet bizonyos adatokhoz. 

A rendőrség, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU), az ügyészség vagy más speciális szervek csak bírósági határozattal kérhetnek részletes banki adatokat. Az adóhatóság jelenleg csupán azzal kapcsolatban tájékozódhat bírósági döntés nélkül, hogy egy adott magánszemély rendelkezik-e bankszámlával vagy elektronikus pénztárcával, illetve azok számáról. Az utalások céljáról, összegeiről vagy a pénzügyi helyzetről azonban csak jogi úton, bírói végzés birtokában kérhet részletes tájékoztatást.  

A jelenlegi szabályozás szerint az adóhatóság csak alapszintű információhoz juthat hozzá, a tranzakciók ellenőrzéséhez továbbra is bírósági döntés szükséges 

– emelte ki Jaroszlav Pavljuk, a CMS Ukraine nemzetközi ügyvédi iroda jogásza. 

Az új terv részletei 

A viták középpontjában egy új, európai integrációs törvénytervezet áll, amely a SEPA (Egységes Euró Fizetési Övezet) rendszeréhez való csatlakozás részeként megalkotná az állampolgárok bankszámláinak és banki széfjeinek központi nyilvántartását. Ez a nyilvántartás – amelyet az adóhatóság kezelne – tartalmazná: 

  • a számlák és az elektronikus pénztárcák megnyitásának és lezárásának dátumát, 
  • az IBAN-számot, 
  • a számlatulajdonos nevét, 
  • az érintett pénzügyi intézmény adatait, 
  • illetve a széfekkel kapcsolatos szerződések adatait. 

Ez az adatbázis nem tartalmazna adatokat a számlák egyenlegéről vagy a tranzakciókról, így az adóhatóság ezekhez nem férne hozzá automatikusan 

hangsúlyozza Ruszlan Docenko, a CMS Ukraine munkatársa.  

Miért van szükség az ukrán banktitok megszüntetésére?

Az európai pénzmozgási szabályok szigorúbb pénzügyi monitoringot követelnek meg, különösen az adóelkerülés és a pénzmosás elleni harc jegyében. Az ukrán pénzügyminisztérium szerint a banktitok jelenlegi formájában nem segíti, hanem inkább akadályozza az igazságos adóztatást, és valójában a szabályokat kijátszók érdekeit szolgálja. 

A banktitok a bűnözőket védi, nem a törvénytisztelő állampolgárokat

fogalmazott korábban Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter, aki szerint az adóhivatalnak teljes rálátásra van szüksége a pénzügyi adatbázisokra.

A cél ezekkel az új szabályokkal – a hivatalos indoklás szerint – elsősorban azokat a vállalkozókat érinti, akik nem regisztrált vállalkozásként, hanem magánszemélyként, bankkártyán keresztül kapnak jövedelmet szolgáltatásaikért. A cél ezek adózásának biztosítása lenne, ám a félelem, hogy ez a gyakorlatban túlzott hatósági beavatkozássá fajulhat, nem alaptalan. 

Mit mondanak a jogászok és közgazdászok? 

A változások célja nem az, hogy mindenki pénzmozgását ellenőrizzék, hanem hogy átláthatóbb legyen, kik rendelkeznek számlákkal és széfekkel. Ez nem egyenlő a tranzakciók ellenőrzésével

– nyilatkozta Jana Ohrimenko, a Gazdasági Stratégiai Központ vezető közgazdásza. 

Hasonló véleményen van Jaroszlav Pavljuk is, aki szerint „ez nem forradalmi lépés, csupán egyszerűsíti az információs hozzáférést olyan adatokhoz, amelyek egyébként is elérhetők voltak: csak most rendszeresebben és automatizáltabban”.  

Bár a pénzügyminisztérium határozottan szeretne gyorsabb és szélesebb körű hozzáférést a lakosság pénzügyeihez, a parlament nem támogatja ezt. „A jelenlegi törvényhozás alatt a banktitok teljes feloldása nem fog megtörténni. Sem a pénzügyi bizottság, sem az Ukrán Nemzeti Bank nem támogatja ezt az elképzelést” – mondta Oleh Hetman, a Gazdasági Szakértői Platform koordinátora. Hetman szerint még ha létrejön is a nyilvántartás, a tranzakciók ellenőrzéséhez továbbra is bírósági döntés kell majd.  

Az adóhatóság legfeljebb tudni fogja, hogy valakinek van számlája, de azt nem, hogy mennyi pénz van rajta

– fogalmazott. 

Újabb lehetőség a visszaélésekre? 

A reform támogatói szerint az átláthatóság és az adózási fegyelem erősödését szolgálja az új rendszer. Ám mások attól tartanak, hogy a jelenlegi korrupciós környezetben a pénzügyi adatokkal való visszaélés lehetősége nőhet. „Ha az adóhatóság teljes betekintést kap a bankszámlákba, az hatalmas kockázatokat jelent a korrupció miatt. És ezt mindenki tudja” – figyelmeztetett Oleh Hetman. 

Ukrajnában tehát egyelőre nem szűnik meg a banktitok, de az állam új szintre emeli a pénzügyi átláthatóságot. 

Az új nyilvántartás technikai és nem tartalmi áttörést jelent: megkönnyíti a hatóságok dolgát, de nem ruházza fel őket új, automatikus jogkörökkel. 

A kérdés inkább az, hogy a jövőben – az európai integrációs kényszerekkel számolva – meddig tartható fenn ez az egyensúly. Mert a banktitok lényege nem az, hogy mit rejt, hanem az, hogy ki dönthet arról, mikor tárják fel. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.