BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lendületben a Déli Áramlat program

Két olyan óriás gázvezeték építése is lendületet kapott a múlt héten, amelyben az egyik érdekelt az orosz Gazprom. Csütörtökön egyezség született Moszkvában a Déli Áramlat gázvezeték beruházásáról, valamint a cső majdani üzemeltetéséről az orosz gázóriás és olasz partnere, az Eni között. (Az egyezséget részvénycserével fogják megpecsételni.)

Pénteken Gurbanguli Berdimuhammedov türkmén miniszterelnök a türkmén, a kazah és az üzbég gázkivitelt segítő Kaszpi gázvezeték projekt előrehozására tett ajánlatot Viktor Zubkov orosz miniszterelnöknek. A Déli Áramlat olyan oroszországi gázmezőről hoz majd Európába orosz gázt, amelyet most az Eni művel, előtte pedig az orosz Jukosz társaság ellenőrzött. A vezeték kapacitása évi 30 milliárd köbméter lesz, a beruházás várható költsége 14,8 milliárd dollár; az átadást 2013-ra tervezik. A Déli Áramlat révén újabb szállítási iránnyal gazdagodik Európa gázellátása. Az útvonal elkerüli Ukrajnát, amely emiatt jelentős tranzitbevételtől esik el, de kiiktatódik annak a szállítási zavarnak a kockázata is, amely 2005 vége óta az orosz–ukrán gázár-, tranzitdíj- és gáztartozási viták következményeként jelentkezett. A vezeték átadásával a magyarországi importőr (E.On Földgáz Trade Zrt.) is dél felőli, a Déli Áramlaton keresztüli importra kap majd ajánlatot orosz partnerétől Ukrajna felőli behozata egy részének kiváltására.

Általános vélemény, hogy a Déli Áramlat beruházás másik s talán fontosabb célja, hogy Oroszország riválist teremtsen vele a készülődő, de orosz részvétel nélküli, 6,2 milliárd dolláros Nabucco-projektnek. A két leendő beruházás összehasonlításában az előbbi előnyeként említik, hogy gázforrása biztos, a Nabucco gázbetáplálása viszont még egyeztetéseket igényel. Az év elején felmerült, majd lekerült a napirendről a két projekt együttműködése is. Az utóbbi hónapokban állítólag a Gazprom megint nyitottabb az öszszefogásra.

A Kaszpi gázvezeték projektben a Gazprom a gáz vevőjeként, majd szállítójaként és eladójaként jelenne meg. A cső évi 30 milliárd köbméter gázt továbbít 2009-től, és ötmilliárd dollárba kerül. Az orosz társaságnak azért fontos ez a beruházás, mert segíti abban, hogy megtartsa, sőt erősítse befolyását a közép-ázsiai térségben, amikor ott egyre hangosabban jelennek meg kihívói, az európai és az amerikai cégek. Pozícióit javítják meglévő helyi kapcsolatai, de főleg az, hogy orosz területen haladnak át a közép-ázsiai szénhidrogén-vezetékek. Türkmenisztánból – orosz közvetítéssel – vett gázt forgalmaz az EMFESZ Kft. is a hazai piacon, de egy ideje maga a Gazprom is „kever” türkmén gázt az Európába eladott orosz szénhidrogénbe. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.