BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Macron francia elnök kijelentette, hogy Franciaország elismeri Palesztinát független államként

Hűen a franciák közel-keleti igazságos és tartós béke iránti történelmi elkötelezettségéhez, úgy döntöttem, hogy Franciaország elismeri a palesztin államot – közölte Emmanuel Macron francia elnök az X közösségi oldalon.

Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország elismeri Palesztinát államként, miközben világszerte egyre nagyobb a felháborodás a Gázában éhező emberek miatt – közölte a Bloomberg. Macron egy X-en közzétett bejegyzésében azt írta, hogy szeptemberben az ENSZ Közgyűlésén hivatalossá teszi a döntést. „A mai napon a legfontosabb, hogy véget érjen a gázai háború, és megmentsék a civil lakosságot” – közölte Macron.

 Emmanuel Macron francia elnök (jobb oldalon) találkozott Mahmúd Abbász palesztin elnökkel az ENSZ Közgyűlés 79. ülésszakának alkalmából New Yorkban, 2024. szeptember 25-én / Fotó: AFP

A francia elnök támogatásáról biztosította Izraelt a 2023. október 7-i Hamász-támadások után, és gyakran felszólal az antiszemitizmus ellen, de egyre frusztráltabb Izrael gázai háborúja miatt, különösen az elmúlt hónapokban – mutatott rá cikkében a Bloomberg. „Tekintettel a történelmi elkötelezettségére a Közel-Kelet igazságos és fenntartható békéje iránt, úgy döntöttem, hogy Franciaország elismeri Palesztina államát” – tette közzé Macron. „A béke lehetséges.” Egyúttal közzétette azt a levelet is, amelyet Mahmúd Abbász palesztin elnöknek küldött a döntésről.

 

Franciaország a legnagyobb európai ország, amely elismeri Palesztinát. Több mint 140 ország ismeri el a palesztin államot, köztük több mint egy tucat Európában – emlékeztetett a hírügynökség. Franciaországban él Európa legnagyobb zsidó és Nyugat-Európa legnagyobb muszlim lakossága, és a közel-keleti harcok gyakran tiltakozásokba vagy más feszültségekbe torkollnak Franciaországban.
Az izraeli külügyminisztérium egyelőre nem kommentálta a francia döntést.

Franciaország külügyminisztere a jövő héten társszervezője lesz egy a kétállami megoldásról szóló ENSZ-konferenciának.

Macron a múlt hónapban kifejezte „határozottságát a palesztin állam elismerése mellett”, és szélesebb körű mozgalmat szorgalmazott a kétállami megoldás felé, párhuzamosan Izrael önvédelemhez való jogának elismerésével.

A csütörtöki bejelentés nem sokkal azután érkezett, hogy az Egyesült Államok félbeszakította a gázai tűzszüneti tárgyalásokat Katarban, mondván, hogy a Hamász nem mutat jóhiszeműséget.

Az utóbbi napokban egyre erősödött az Izrael-ellenes hangulat. A hét elején Franciaország és több mint húsz, többnyire európai ország elítélte Izrael korlátozásait a Gáza területre irányuló segélyszállítmányokra vonatkozóan, valamint több száz, élelemhez jutni próbáló palesztin meggyilkolását.

A palesztinok független államot szeretnének létrehozni a megszállt Ciszjordániában, az annektált Kelet-Jeruzsálemben és Gázában, azokon a területeken, amelyeket Izrael az 1967-es közel-keleti háborúban megszállt. Izrael kormánya és politikai elitjének nagy része régóta ellenzi a palesztin államiságot, és most azt mondják, hogy az ilyen döntések jutalmazzák a militánsokat a Hamász 2023. október 7-i támadása után.

Izrael az 1967-es háború után röviddel annektálta Kelet-Jeruzsálemet, és fővárosának tekinti. Ciszjordániában számos települést épített, némelyik hatalmas külvárosokra hasonlít, amelyek ma több mint 500 ezer izraeli állampolgárságú zsidó telepesnek adnak otthont. A terület hárommillió palesztinja izraeli katonai uralom alatt él, a Palesztin Hatóság pedig korlátozott autonómiát gyakorol a népes központokban.

Tavaly májusban Franciaország még azt nyilatkozta, nem tartják időszerűnek a palesztin állam egyoldalú elismerését. Akkor Washington az egyoldalú elismerések ellenében szólalt fel, Berlin pedig a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.