BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Zelenszkij visszavonulót fúj: új törvényjavaslattal próbálja csillapítani a korrupcióellenes botrányt

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök új törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, hogy enyhítse azokat a belpolitikai és nemzetközi feszültségeket, amelyeket a korrupcióellenes hivatalok függetlenségének gyengítése váltott ki. A korrupcióellenes botrány napok óta tömegtüntetéseket és nemzetközi bírálatokat vált ki.

A jogszabálytervezet csupán két nappal azután érkezett a parlament elé, hogy egy villámgyorsan elfogadott, vitatott törvény aláásta Ukrajna két kulcsfontosságú korrupcióellenes intézményének önállóságát. Az új rendelkezések értelmében e szervezetek a főügyészség alá kerültek – annak vezetője pedig Zelenszkij szoros szövetségese. A korrupcióellenes botrány azonban külföldi szövetségeseit és az ukrán népet is ellene fordította.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky korrupcióellenes botrány
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök új törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, hogy enyhítse azokat a belpolitikai és nemzetközi feszültségeket, amelyeket a korrupcióellenes botrány váltott ki / Fotó: Anadolu via AFP

Fontos, hogy tiszteletben tartsuk az ukrán emberek álláspontját, és hálásak vagyunk mindenkinek, aki kiáll Ukrajna mellett

– fogalmazott az elnök csütörtökön kiadott közleményében.

A Bloomberg értesülései szerint az új törvénytervezet biztosítja majd a korrupcióellenes hivatalok függetlenségét, miközben védi őket az orosz befolyásolási kísérletektől – az utóbbi volt a hivatalos indok az ezek ellen a hivatalok ellen végrehajtott korábbi razziákra is.

Nő a társadalmi és nemzetközi nyomás a korrupcióellenes botrány miatt

Az elnök közölte, hogy a tervezet „jól kiegyensúlyozott”, de részleteket nem árult el. Egyelőre nem világos, hogy ez elég lesz-e a közfelháborodás enyhítésére: kedden ezrek vonultak utcára Ukrajna több városában, szerda estére pedig már legalább 14 településen zajlottak tiltakozások – az ország 2022-es teljes körű orosz inváziója óta ez volt az első tömeges megmozdulás.

A nemzetközi reakciók is élesek voltak . Az érintett intézményeket még az elmúlt évtizedben, a külföldi támogatók – köztük az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap – nyomására hozták létre, és fennmaradásuk létfontosságú a háborús költségvetési hiány finanszírozása, valamint az uniós csatlakozási törekvések szempontjából is.

A nemzetközi bírálatok hatására Zelenszkij diplomáciai offenzívába kezdett: 

csütörtökön telefonon egyeztetett Keir Starmer brit miniszterelnökkel, és nagyköveti szinten tárgyaltak a G7-ek diplomatái is Andrij Szibiha ukrán külügyminiszterrel.

Az EU ukrajnai képviselete közölte: üdvözli az elnök új javaslatát, és együtt fog működni Kijevvel annak érdekében, hogy a korábbi aggodalmakat valóban figyelembe vegyék az új szabályozásban.

Brüsszel észbe kapott: Zelenszkij nyomás alá került – veszélybe került Ukrajna uniós csatlakozása a korrupcióvédő törvény miatt

Az uniós vezetők szerint ez az európai integráció alapelveit kérdőjelezi meg. Súlyos diplomáciai nyomás nehezedik Kijevre, miután Zelenszkij aláírta a korrupcióellenes szervek függetlenségét megnyirbáló törvényt.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.