A jogszabálytervezet csupán két nappal azután érkezett a parlament elé, hogy egy villámgyorsan elfogadott, vitatott törvény aláásta Ukrajna két kulcsfontosságú korrupcióellenes intézményének önállóságát. Az új rendelkezések értelmében e szervezetek a főügyészség alá kerültek – annak vezetője pedig Zelenszkij szoros szövetségese. A korrupcióellenes botrány azonban külföldi szövetségeseit és az ukrán népet is ellene fordította.
Fontos, hogy tiszteletben tartsuk az ukrán emberek álláspontját, és hálásak vagyunk mindenkinek, aki kiáll Ukrajna mellett
– fogalmazott az elnök csütörtökön kiadott közleményében.
A Bloomberg értesülései szerint az új törvénytervezet biztosítja majd a korrupcióellenes hivatalok függetlenségét, miközben védi őket az orosz befolyásolási kísérletektől – az utóbbi volt a hivatalos indok az ezek ellen a hivatalok ellen végrehajtott korábbi razziákra is.
Az elnök közölte, hogy a tervezet „jól kiegyensúlyozott”, de részleteket nem árult el. Egyelőre nem világos, hogy ez elég lesz-e a közfelháborodás enyhítésére: kedden ezrek vonultak utcára Ukrajna több városában, szerda estére pedig már legalább 14 településen zajlottak tiltakozások – az ország 2022-es teljes körű orosz inváziója óta ez volt az első tömeges megmozdulás.
A nemzetközi reakciók is élesek voltak . Az érintett intézményeket még az elmúlt évtizedben, a külföldi támogatók – köztük az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap – nyomására hozták létre, és fennmaradásuk létfontosságú a háborús költségvetési hiány finanszírozása, valamint az uniós csatlakozási törekvések szempontjából is.
A nemzetközi bírálatok hatására Zelenszkij diplomáciai offenzívába kezdett:
csütörtökön telefonon egyeztetett Keir Starmer brit miniszterelnökkel, és nagyköveti szinten tárgyaltak a G7-ek diplomatái is Andrij Szibiha ukrán külügyminiszterrel.
Az EU ukrajnai képviselete közölte: üdvözli az elnök új javaslatát, és együtt fog működni Kijevvel annak érdekében, hogy a korábbi aggodalmakat valóban figyelembe vegyék az új szabályozásban.
Brüsszel észbe kapott: Zelenszkij nyomás alá került – veszélybe került Ukrajna uniós csatlakozása a korrupcióvédő törvény miatt
Az uniós vezetők szerint ez az európai integráció alapelveit kérdőjelezi meg. Súlyos diplomáciai nyomás nehezedik Kijevre, miután Zelenszkij aláírta a korrupcióellenes szervek függetlenségét megnyirbáló törvényt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.