A világ forrong, újabb és újabb helyi háborúk robbannak ki, a korábbinál pedig jóval magasabb szintre lépett a vezető hatalmak és az érdekszférájukhoz tartozó kisebb országok fegyverkezése. A hidegháború „békéje”, majd a kétpólusú világrend összeomlása és a fukuyamai liberális eposz végérvényes elmúlása révén hazánk egy a megelőző évtizedekben elképzelhetetlen helyzettel néz szembe. Nemzeti létünk, családi életünk békéjének megóvása érdekében haderőfejlesztési programmal gyors ütemben kell növelni védelmi kiadásainkat, a korábban szakaszosan teljesítendő GDP 2 százalékáról immár 5 százalékára emelve azt.
Miért újszerű és kihívással teli ez a helyzet? Mert szomszédunkban több éve összfegyvernemi küzdelem zajlik több százezer fős, modern technikával felszerelt hadseregek között; mert egykori szocialista tábori sorstársunk, Lengyelország, Európa egyik legütőképesebb haderejét építi fel a szemünk előtt; mert Románia a NATO stratégiai jelentőségű bázisállomásává vált; mert szinte minden EU-s tagállam hatalmas modernizációs beszerzéseket hajt végre; és végezetül mert a fegyveres erőt történelmi okokból „hátra soroló” német politika is „vészcsengőt” ráz, és gyors haderőfejlesztést tűz ki célul.
Hazánk a Zrínyi 2026 haderőfejlesztési programmal kezdte el a felkészülést az új kihívásokra.
Ez a folyamat felgyorsult, és a 2025-re előirányzott 1900 milliárd forintnyi tervezett kiadás is – reálisan értékelve – csupán „köztes állapotnak” (és erőforrás-allokációnak) tekintendő.
Történelmi összefüggésben az 1930-as évek végét tekinthetjük analógiának. Akkor is és most is néhány röpke év alatt kell(ett) a hazánk védelmére kész és képes magyar honvédséget megteremteni. Ráadásul úgy, hogy a fegyverzet, az utánpótlás, a szállítás-logisztika, a személyi pótlás terén minél magasabb fokú függetlenség legyen biztosítható. Hiszen éles helyzetben „nincs a polcon áru”. Ráadásul napi tapasztalataink igazolják, hogy a turbulens viszonyok közepette minden értékké és stratégiai jelentőségűvé válhat. Mint egykor az egri vár védőinek, ma nekünk is mindent mindenkor óvni, optimálisan hasznosítani kell.
A védelmi képesség erősítésének nyitja hosszú távon:
Határozott lépéseket kell tenni a jövőben is, hogy a legfejlettebb technológiák hazai telepítése „kitermelje” azokat a műhelyeket és tervezőket, amelyek egykor, 80-90 évvel ezelőtt a nemzetközi térben is elhelyezték a hazai szereplőket Frommer Rudolftól Király Pálon át id. Rubik Ernőig vagy a Juhász testvérekig. Itt is igaz az az állítás, hogy a „mélyre nyúló” hazai gyökérzet biztosítja a megfelelő stabilitást és biztonságot. Ekkor juthatnak stratégiai jelentőséghez az integrátorok beszállítói, az innovatív kisvállalkozások és a fejlesztő laboratóriumok. A keretek és a pénzügyi háttér adott, komoly lépések történtek, de a széles körű gazdasági hatások még nem érvényesülnek. Márpedig a „Kárpát-medencei erőd” szellemi, fizikai (katonai), szakmai és logisztikai értelemben is kell!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.