A jelenleg egymástól elszigetelten működő gázszállító eszközök új, közös tulajdonosi és menedzsment irányítás alatt történő egyesítése és egyben a gázkereskedelemtől és termeléstől való leválasztása a részvényesek számára lényegesen több értéket teremtene, mint ha ezen rendszereket a nemzeti vállalatok továbbra is önállóan üzemeltetnék. Az új egyesített vállalat Európa egyik leghosszabb szállító hálózatával rendelkezne (27.000 km) és könnyebben hozzáférne a nemzetközi tőkepiacokhoz jelentősebb beruházások finanszírozása érdekében. A fogyasztók az integrált gázellátási platform létrejöttével magasabb szintű ellátási biztonságot élvezhetnének.
A napokban Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Románia, Bulgária és Ausztria gázszállító vállalatai kaptak felkérést arra, hogy legyenek részesei a javasolt új vállalakozásról szóló egyeztetéseknek. A kezdeményezés nyitva áll a régió további piaci szereplői előtt is.
A koncepció egyenlő partnerek közötti együttműködésen alapul. Az elképzelés sikeres megvalósítása érdekében alapvető fontosságú egy olyan vállalatirányítási rendszer kialakítása amely az összes résztvevő ország energiapolitikai célkitűzésével összhangban áll. A társaság tulajdonlási és irányítási rendszere is a régió érintett vállalatainak és szervezeteinek bevonásával alakítható majd ki. A nemzeti szabályozó hatóságok részvételére is szükség lesz a pontos üzemeltetési szabályok kidolgozása, a műszaki feltételek biztosítása és a gázszállító rendszerek biztonságos, hatékony, zavartalan és nyereséges működésének megteremtése érdekében.
Egy közös tulajdonban levő regionális gázszállító társaság, a hálózatok összekapcsolásával lényegesen jobb tőkehatékonyságot és kapacitáskihasználtságot érhet el. Az egyesített vállalat képes lenne az integrált eszközök működtetéséből, egyesített beszerzésből és projekt megvalósításból származó szinergiák hasznosítására. Egy új, vezető, regionális, “blue-chip” gázipari vállalat, könnyebben hozzáférne a nemzetközi tőkepiacokhoz, s ezáltal új, európai léptékű projekteket is egyszerűbben tudna megvalósítani és finanszírozni ( ld. a tervezett Nabucco vezeték).
A javasolt egyeztetések során az is tisztázható lesz, hogy az új vállalatnak bizonyos idő elteltével célszerű lenne-e nyilvános részvénykibocsátás révén emelnie az alaptőkéjét. Ez egyben azt is lehetővé tenné a résztvevő országok számára, hogy gyorsabb ütemben építsék meg a számos ország között jelenleg még nem létező földgáz tranzitvezetékeket, így a régióban korlátozottan rendelkezésre álló állami pénzeszközöket más célok megvalósítására lehetne fordítani.
Dr. Zsuga János, a Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója szerint:
“Az eszközök javasolt egyesítésével és a szállító vállalatok kereskedelemtől és termeléstől történő függetlenné válásával jelentős érték teremtődhet a befektetők számára, s emellett egy integrált gázellátási platform hatékonyabb versenyhelyzetet alakíthat ki. Ez javítaná az energia ellátási biztonságát a fogyasztók helyzetét, amellett, hogy értéket teremtene a részvényesek számára is. Az új társaság elsősorban hálózatának fejlesztése révén teremthet többlet értéket, amely eredményeképp gyorsított ütemben épülhet ki a regionális földgáz szállítási infrastruktúra”
Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója hozzátette:
“A MOL számára vonzó lenne a részvétel ebben a közös vállalkozásban. Az elgondolás jól illeszkedik a MOL stratégiájába, értéket teremt a részvényesek számára, és teljes összhangban áll az EU tulajdonosi szétválasztást célzó földgázipari irányelvének tervezetével is, amely a verseny és a fogyasztók érdekeit szolgálja.”
A Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója az elmúlt hetekben konzultált a térség meghatározó gázszállító cégeinek vezetőivel. Az előzetes nyitott, pozitív szakmai fogadtatás ismeretében levélben kereste meg e vállalatok vezérigazgatóit, amelyben formálisan is felkéri partnereit, hogy közvetítsék az elgondolást tulajdonosaik, illetve az érintett kormányok képviselői felé.
A MOL, a Földgázszállító Zrt. tulajdonosaként hamarosan felveszi az érintett vállalatok tulajdonosaival a kapcsolatot. A jövő év elején kezdődhetnének a tulajdonosok és vállalatok közötti többoldalú egyeztetések, amelyek eredményeképp kidolgozott tárgyalási menetrendet és egy részletes javaslatot lehet majd a döntéshozók elé terjeszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.