BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Peking, a legdrágább olimpia

Jól haladnak a 2008. augusztus 8-a és 24-e között megrendezésre kerülő pekingi olimpia előkészületei. Helyszíni tapasztalatok alapján nagyrészt sikerült megoldani a szmog problémát is: jelenleg már csak hetente egyszer van zavaró füst a kínai fővárosban.

Bár a Madárfészeknek becézett stadiont még nem adták át, és nem fejeződtek be teljesen a különböző infrastrukturális beruházások és az olimpiai falu kivitelezése sem, az utóbbit a napokban már bemutatták a sajtó munkatársainak, augusztusig pedig biztosan minden elkészül.

Az idei nyári ötkarikás játékok minden bizonnyal a modern olimpiák történetének legdrágább eseménye lesz. Bár Kína nem árul el részleteket a beruházások pontos összegéről, becslések szerint a világ legnépesebb állama 40 milliárd dollár körüli összeget fordíthat a kéthetes rendezvényre. Ez az összeg majdnem négyszerese annak, mint amennyit a 2004-es athéni játékokra költöttek, és jóval meghaladja a 2012-es londoni olimpia tervezett büdzséjét is.

Már a játékok megrendezésének közvetlen költsége is milliárdos nagyságrendű. A kínai kormány eredetileg valamivel több mint 1,6 milliárd dollárt különített el erre a célra, azonban ahogy ez lenni szokott a kiadásokat a pekingi olimpia esetében is alábecsülték. A kabinet tavaly októberben jelezte, hogy az esemény büdzséjét negyedével növelik, igaz a közvetlen költségek még így is mintegy 400 millió dollárral elmarad a 2004-es athéni ötkarikás játékokétól.

Jóval magasabbak azonban a négy esztendővel ezelőttinél a sokkal nagyobb tételt jelentő sport- és egyéb infrastrukturális beruházások. Az olimpia szervezőbizottságának (BOCOG) korábbi tájékoztatása szerint a játékokra 37 versenyhelyszínt alakítanak ki, amelyekből összesen 31 lesz a fővárosban (Hongkongban rendezik meg a lovassportok, Csingtaoban a vitorlázók versenyeit, míg Sanghajban, Senjangban és Csinhuangtaóban a labdarúgás csoportmérkőzései lesznek).

Becslések szerint a tekintélyes számú sportlétesítmény illetve az olimpiai falu kialakítására mintegy 4 milliárd dollárt fordítanak. A legtöbbe természetesen a több, mint 90 ezer néző befogadására alkalmas Nemzeti Stadion, a Madárfészek felhúzása kerül. Az aréna – amely a tervek szerint a nyitó és a záróünnepélynek is otthont adhat, s feltehetőleg közvetlenül a játékokra készül el – közel félmilliárd dollárból épülhet meg.

Komoly összeget fordítottak a napokban bemutatott (36 hektáron elterülő) olimpiai falura is, amelyben a sportolók, s hivatalos kísérőik szállása mellett több étterem, edzőpálya, üzlethelység, mozi sőt még könyvtár is helyet kapott. A közel 400 millió dollárból megvalósított olimpiai falu helyszínét úgy választották ki, hogy a legtávolabbi pekingi versenyhelyszínre se tartson fél óránál tovább az utazás. A tervek szerint az esemény után a komplexumot lakónegyeddé alakítják át.

Az olimpia költségeinek legnagyobb részét azonban nem a közvetlen rendezési kiadások, s nem is a sportlétesítmények felépítése adja: a legtöbbet a támogató infrastruktúra kialakítására kell fordítania a Pekingnek.

A kínai kormányzat több tíz milliárd dollárt költ például a közlekedés, az energiahálózat, a távközlés és az idegenforgalom fejlesztésére. A fővárosban a korábbi két metróvonal mellé még négyet építettek (illetve építenek) az ötkarikás játékokra. Ezek kivitelezési munkálatai még 2002-ben kezdődtek meg, s hálózat bővítésére hat esztendő alatt összesen mintegy hat milliárd dollárt fordítottak.

Mindeközben közel 4,6 milliárd dollárból több mint duplájára – 60 millió főre – bővítették a pekingi reptér kapacitását is, amely így a világ egyik legnagyobb légikikötőjévé vált. Ezek mellett pedig mintegy négymilliárdot költöttek el a távközlési hálózat fejlesztésére is, s további kétmilliárdot fordítanak az elővárosi vasúthálózat bővítésére is.

Nagy összeget emésztett fel továbbá a világ egyik legszennyezettebb városának számító Peking levegőjének megtisztítása is. Tavaly az egész világsajtó attól volt hangos, hogy az olimpiát veszélybe sodorhatja a sportolók számára elviselhetetlen szmog. A kínaiak már korábban felismerték a veszélyt, s lépéseket tettek a légszennyezés felszámolására: gyárakat telepítettek ki Pekingből, korszerűtlen buszokat és taxikat vontak ki a forgalomból és erdőket, parkokat telepítettek szerte a városban.

A próbálkozások egyelőre sikeresnek bizonyultak, hiszen most már csak hetente egyszer van zavaró füst Pekingben, s az eredménnyel Nemzetközi Olimpiai Bizottság helyszínre látogató tisztségviselői is elégedettek voltak.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.