Orbán Viktor miniszterelnök az Ultrahangnak adott interjúban kemény kritikákat fogalmazott meg az Európai Unió jelenlegi működésével szemben, különös tekintettel az EU költségvetésére, amely szerinte Ukrajna pénzelésére fókuszál a blokk gazdaságának fenntartása helyett, miközben zsarolni is próbálja azokat, akik nem értenek egyet a háború fenntartásával.
Orbán Viktor szerint Magyarország uniós tagsága jelenleg még többet ér, mint amennyi hátránnyal jár, így nem indokolt a kilépés, de nem tagadta: létezik az a szellemi pont, ahol már nem érné meg benn maradni. „Ha egyszer odajutunk, szólni fogok, de ez most nincs a radaron” – fogalmazott a miniszterelnök.
A kormányfő szerint az unió már régen nem az, amihez Magyarország csatlakozott 2004-ben. Szerinte akkor még szó sem volt arról, hogy az EU beleszóljon a gyermeknevelési ügyekbe, a migrációs politikába, vagy háborús konfliktusokba kényszerítse a tagországokat. A jelenlegi Európai Uniót egyre inkább politikai unióként jellemezte, és megjegyezte: a britek is hasonló okból döntöttek a távozás mellett.
Orbán kemény bírálatot fogalmazott meg az Európai Unió költségvetésével kapcsolatban is. Úgy vélte, az új büdzsé valójában „egy ukrán költségvetés”, hiszen annak
Ez azt jelenti – érvelt –, hogy már most 30-32 százalék a rendszerből „kiment” pénz.
Így jutna az uniós források 20 százalékához Ukrajna a gazdák kárára
Az EU költségvetési tervezete súlyos feszültségeket váltott ki. Többen az Ukrajna számára nyújtandó támogatás mértéke miatt kritizálják a tervezetet.
A legnagyobb problémát azonban nem is a számokban látja, hanem abban, hogy a költségvetés továbbra is lehetőséget ad arra, hogy az EU politikai alapon „zsarolja” a tagállamokat, például a források visszatartásával.
Amíg én vagyok a miniszterelnök, ezt nem fogom megszavazni, mert ez olyan lenne, mintha hazánk guillotine alá tenné a fejét
– jelentette ki.
Hangsúlyozta, hogy hosszú egyeztetésekre készül a 27 tagállam között, de szerinte csak kicsi az esély arra, hogy olyan kompromisszumos költségvetés szülessen, amely Magyarország számára is kedvező lenne.
Orbán Viktor ismét kiemelte: szerinte Európa háborúpárti, míg Amerika békepárti. Ezt a törésvonalat mélyebbnek látja, mint korábban, és úgy véli, a világrend átrendeződése már zajlik. Külön kiemelte, hogy Kína és az Egyesült Államok gazdasági viszonya nem versengésen, hanem szoros együttműködésen alapul, miközben Európa sorozatos rossz döntései miatt egyre nehezebb helyzetbe kerülhet.
„Magyarországnak is csak akkor lesz esélye a jólétre, ha jó döntéseket hoz” – fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte most nincs esély közös európai jólétre, legfeljebb egyes tagállamoknak van esélyük külön utas sikerekre – Magyarország ezek között lehet, ha a mostani politikát folytatja.
Fellázadtak az agrárminiszterek az EU-költségvetés ellen: Brüsszelnek szinte minden tagállamot sikerült maga ellen fordítania
A gazdákat segítő KAP megszűnhet önálló programként, a támogatások csökkennek, az EU-pénzekből a nagy falat pedig Ukrajnának és a védelemnek jutna.Több mint húsz tagállam agrárminisztere utasította el az Európai Bizottság új, hét évre szóló költségvetési javaslatát, amely gyakorlatilag leépítené a közös agrárpolitika rendszerét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.