A német Krauss-Maffei Wegmann és a francia Nexter 2015-ös összeolvadásával létrejött európai szárazföldi védelmi cég, a KNDS tulajdonosi szerkezete jelentős átalakulás előtt állhat. A német családi részvényesek, köztük a Bode és Braunbehrens család, hivatalosan is tájékoztatták a német kormányt arról, hogy fontolgatják 50 százalékos részesedésük egy részének értékesítését. Ennek módjaként egy tőzsdei bevezetés vagy egyes részvények eladása is szóba került.
A KNDS jelenlegi legvalószínűbb forgatókönyve a Bloomberg elemzői szerint az IPO, amelyre akár már a jövő évben sor kerülhet. A potenciális értékelés elérheti a 20 milliárd eurót is. Az IPO során a német családok és a francia állam egyaránt hajlandók lennének mintegy 10-10 százalékos részesedésük csökkentésére, ha sikerül megegyezniük.
A tőzsdei tervek mellett azonban több nagynevű pénzügyi befektető is érdeklődik a KNDS iránt.
Az Advent, a CVC Capital Partners, a KKR és a Warburg Pincus is előzetes tárgyalásokat folytat a potenciális beszállásról. Emellett közel-keleti vagyonalapok, német befektetési alapok és családi irodák is képbe kerültek.
A német kormány sem szeretne kimaradni a folyamatból: meg nem erősített információk szerint vizsgálják annak lehetőségét, hogy 25,1 százalékos – vétójogot biztosító – kisebbségi részesedést vásároljanak a cégben. A stratégiai jelentőségű védelmi vállalat esetleges új tulajdonosi szerkezetét Berlinnek várhatóan jóvá kell hagynia, hiszen a Bundeswehr tankjainak gyártójáról van szó.
Felmerült az is, hogy a KNDS német versenytársa, a Rheinmetall is érdeklődhet a részesedés iránt, ám ezzel kapcsolatban hivatalos megerősítés nem érkezett.
A tranzakciók sorsa több tényezőtől is függ. A KNDS jelenleg az Iveco védelmi üzletágának felvásárlásán dolgozik, amelyre azonban a német tulajdonosok egy része nem tekint jó szemmel – attól tartanak, hogy ez elterelheti a figyelmet az IPO előkészítéséről. Emellett a KNDS jogi vitában áll a Triton Partnersszel a Renk Groupban meglévő részesedés átruházása miatt.
A lehetséges forgatókönyvek között még az is szerepel, hogy ha sem IPO, sem részvényeladás nem valósul meg, a KNDS végül feldarabolható lehet – ezzel visszafordítva a 2015-ös fúziót. Ezt az opciót egyelőre csak végső megoldásként kezelik, de néhány német politikus és szakszervezet is szimpatizálna vele.
A KNDS közleménye szerint valóban vizsgálják a tulajdonosi struktúra átalakítását, és az IPO is a lehetséges stratégiák között szerepel, de még semmilyen döntés nem született.
Túl kicsi az európai hadiipar az óriási célokhoz képest
Hosszú idő kell ahhoz, hogy a szektor utolérje a fegyverkezési tervek ütemét. Az európai hadiiparra rengeteg pénzt is el kell költeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.