BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A svájci gyógyszeróriás Európa torkán nyomja le a vámpirulát

Kulcsfontosságú gyógyszereit ezután Amerikában is gyártja a Novartis, hogy mentesüljön Donald Trump vámjai alól. A svájci társaság a 23 milliárd dolláros beruházási keretét korábban Európára szabta, de az amerikai elnök átírta a terveit. A Novartis pörgős pénzügyi negyedévet zárt, de jövőképén akadnak sötét foltok.

A svájci Novartis erős negyedévet zárt június végén, 10 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is indított, mégsem elégedettek vele maradéktalanul a befektetők. A 234 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával helyi versenytársa, a Roche mögé szoruló Novartis hiába emelte az idei üzleti év üzemieredmény-várakozását a 10–20 százalékos sávból közel a duplájára, nem tudta ellensúlyozni azt a veszteséget, amit legendás pénzügyi vezetője, Harry Kirsch most bejelentett, jövő márciusi nyugdíjba vonulásával okozott. 

Novartis Harry Kirsch
Harry Kirsch, a Novartis pénzügyekért felelős vezetője márciusban búcsút int / Fotó: AFP

Persze az európai gyógyszergyártók körében a legjobb menedzserként tisztelt Kirsch távozása mellett más tényezők is közrejátszanak a részvényárfolyam közel 3 százalékos csökkenésében, amivel egyébként 5 százalékosra mérséklődött a Novartis idei tőzsdei erősödése.

Generikus riválisok ácsingóznak a Novartis piacára 

A gyorsjelentés publikálását követő reggeli esést hamar megemésztette a piac, miután kiderült, hogy Kirscht a cégnél két évtizede pénzügyi területeken dolgozó, tapasztalt Mukul Mehta váltja a poszton, az egyes sztárgyógyszerek forgalmi adatai azonban továbbra is aggodalomra adnak okot.

Ezek között első helyen említi a Bloomberg a pikkelysömör kezelésére szolgáló Cosentyxet, amely csalódást keltő, 1,63 milliárd dolláros bevételt hozott a negyedévben, szemben az elemzők által becsült 1,75 milliárd dollárral. A szerény, 7 százalékos bevételnövekedésért részint a kínai piac zsugorodását kárhoztatták. 

A Novartis legfőbb bevételi forrását adó Entresto szívgyógyszert is hamarosan megszorongathatják a generikus gyógyszergyártók, mivel szabadalmi védettsége a gyermekgyógyászati alkalmazásban épp most hétfőn lejárt az Egyesült Államokban, egy másik pedig jövő novemberben fut ki. 

A Novartisnak a Massachusetts állambeli Cambridge-ben kutatóközpontja is van / Fotó: AFP

A tapasztalatok szerint a generikus gyártók helyettesítő termékeikkel piacot rabolhatnak a Novartistól. Nem kis tételről van szó, hiszen 

az Entresto a második negyedévben 2,357 milliárd dollár bevétel hozott, 24 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.

A többi vezető gyógyszer közül a Kisqali bevétele 64 százalékkal, 1,177 milliárd dollárra emelkedett, miután a szabályozó hatóságok jóváhagyták a készítmény alkalmazását néhány korai stádiumú emlőrákos beteg számára, kiszélesítve a potenciális betegpopulációt. 

A prosztatadaganat kezelésére használt Pluvicto szintén felülmúlta a becsléseket (454 millió dollár, plusz 32 százalék), bár szerényebb mértékben, miután a páciensek nagyobb körének tették elérhetővé terápiás alkalmazását. A cégnek 

húsz olyan gyógyszere van, amelyek negyedéves bevétele egyenként meghaladja a százmillió dollárt, 

s két másik vezető készítménye, amelyek szabadalmi védettségétől hamarosan el kell búcsúzniuk. 

Kiderül, bejött-e a Novartis stratégiaváltása

A Novartisnál ez az időszak a Vas Narasimhan vezérigazgató által felvázolt és menedzselt stratégiaváltás helyességéről is képet ad. Mint ismert, a cég az innovatív gyógyszerekre való összpontosítás jegyében megvált a biztos bevételt hozó szemápolási (Alcon), valamint a generikus (Sandoz) üzletágától. Ami a második negyedév főbb pénzügyi mutatóját illeti, a Novartis

  • bevétele 14,05 milliárd dollár (plusz 12 százalék),
  • üzemi eredménye 4,86 milliárd dollár (plusz 21 százalék),
  • adózott nyeresége 4,02 milliárd dollár (plusz 24 százalék),
  • részvényarányos profitja (EPS) 2,42 dollár (plusz 23 százalék),
  • szabad készpénzállománya 6,33 milliárd dollár (plusz 37 százalék) volt.

Donald Trump ígérete szerint a vámcunami legközelebb a külföldi gyógyszergyártókat fogja elsodorni, azokat, amelyek az egészségkárosult amerikaiakból gazdagodnak meg. A vámfenyegetéssel a Novartisnál is behatóan foglalkoztak, Vas Narasimhan elmondása szerint kezelni tudják a kockázatokat (és a mellékhatásokat). 

 

Hosszabb távon a Novartis újraszervezi amerikai gyártóbázisait, például kulcsgyógyszereinek gyártását is részben oda telepíti, így a vámok nem fogják érinteni. Ennek a vesztese Európa lesz, ahol az Amerikába szánt beruházásokat eredetileg megvalósították volna. A cég Trump számára kedves döntést hozott áprilisban, 23 milliárd dollárt átcsatornázva az amerikai fejlesztéseire.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.