Felsorolni is nehéz, hogy mennyi kihívás érte a globális gazdaságot az első fél évben. Az adok-kapokból a tőkepiaci befektetések területén Európa és Ázsia jött ki győztesen. A Helyzetképben annak a kérdésnek is utánajártunk, hogy a második fél évben beerősíthetnek-e az amerikai részvénypiacok, és mik lehetnek a legvonzóbb befektetési célpontok.
A Helyzetkép legújabb epizódját itt tudják megtekinteni:
Az első fél év részvénypiaci mozgásait leginkább a kereskedelmi háborúval kapcsolatos bejelentések mozgatták. A legnagyobb kilengéseket április elején láthattuk, amikor Donald Trump amerikai elnök „felszabadításnapi” vámbejelentései rövid időn belül nagy zuhanást, majd gyors visszapattanást eredményeztek a világ tőzsdéin. Az elmúlt hetek nagy tanulsága ugyanakkor, hogy hiába érkeztek újabb és újabb bejelentések az amerikai védővámokkal kapcsolatban, a piacok viszonylag nyugodtan reagáltak, a befektetők pedig alapvetően bíznak abban, hogy megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az Egyesült Államok és partnerei között.
Az európai és az amerikai részvénypiaci teljesítmény különválását jól szemlélteti, hogy míg az első fél évben az 500 legnagyobb tengerentúli vállalatot tömörítő S&P 500 6 százalékot nőtt, addig a német DAX-index ugyanezen időszak alatt 37 százalékkal emelkedett. Ezt a tendenciát a dollár első féléves gyengülése is támogatta, aminek következtében nagyon sok amerikai befektető vásárolt be az európai részvénypiacokon, hiszen így magasabb hozamokat tudtak elérni dollárban jegyezve. A zöldhasú egy félév alatt nagyjából 10 százalékot veszített értékéből az euróval szemben.
Az európai részvénypiac szárnyalásából a BUX index is kivette részét, amely július elején átlépte a 100 ezer pontos álomhatárt , az első fél évben pedig 23 százalékot menetelt felfelé. Ugyanakkor az egész régió kifejezetten jól teljesített – ebből a szempontból a magyar tőzsde teljesítménye nem is annyira kiemelkedő.
Visszatérve Amerikára: a most futó második negyedéves vállalati gyorsjelentési szezon megágyazhat annak, hogy jobban teljesítsenek az indexek, mint tették januártól júniusig. A fundamentumok az Egyesült Államok oldalán állnak, és nem meglepő módon a sztárrészvények a mesterséges intelligencia terén élen járó technológiai nagyágyúk lehetnek. A JPMorgan elemzőinek nyári „bevásárlólistáján” az Amazon, a Digital Realty, a Microsoft és a Vistra szerepelnek. De természetesen a történelem során először a 4 ezermilliárd dolláros piaci kapitalizációt meghaladó Nvidia-részvényekről sem felejtkezhetünk el.
Korábbi videóinkat ide kattintva érheti el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.