BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Visszatért az étvágy – egyre merészebbek a befektetők!

Eseménydús első fél éven vannak túl a világ tőkepiacai, azonban a volatilis környezet ellenére is szép hozamokat garantáltak a befektetőknek, főként Európában és Ázsiában. A Helyzetképben annak járunk utána, hogy az év második felében milyen környezetre számíthatunk, és mik lehetnek a legvonzóbb befektetési célpontok a részvény- és kötvénypiacokon!

Felsorolni is nehéz, hogy mennyi kihívás érte a globális gazdaságot az első fél évben. Az adok-kapokból a tőkepiaci befektetések területén Európa és Ázsia jött ki győztesen. A Helyzetképben annak a kérdésnek is utánajártunk, hogy a második fél évben beerősíthetnek-e az amerikai részvénypiacok, és mik lehetnek a legvonzóbb befektetési célpontok. 

A Helyzetkép legújabb epizódját itt tudják megtekinteni:

 

A dollár gyengülése is hajtotta az európai részvénypiaci befektetéseket

Az első fél év részvénypiaci mozgásait leginkább a kereskedelmi háborúval kapcsolatos bejelentések mozgatták. A legnagyobb kilengéseket április elején láthattuk, amikor Donald Trump amerikai elnök „felszabadításnapi” vámbejelentései rövid időn belül nagy zuhanást, majd gyors visszapattanást eredményeztek a világ tőzsdéin. Az elmúlt hetek nagy tanulsága ugyanakkor, hogy hiába érkeztek újabb és újabb bejelentések az amerikai védővámokkal kapcsolatban, a piacok viszonylag nyugodtan reagáltak, a befektetők pedig alapvetően bíznak abban, hogy megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az Egyesült Államok és partnerei között.

Az európai és az amerikai részvénypiaci teljesítmény különválását jól szemlélteti, hogy míg az első fél évben az 500 legnagyobb tengerentúli vállalatot tömörítő S&P 500 6 százalékot nőtt, addig a német DAX-index ugyanezen időszak alatt 37 százalékkal emelkedett. Ezt a tendenciát a dollár első féléves gyengülése is támogatta, aminek következtében nagyon sok amerikai befektető vásárolt be az európai részvénypiacokon, hiszen így magasabb hozamokat tudtak elérni dollárban jegyezve. A zöldhasú egy félév alatt nagyjából 10 százalékot veszített értékéből az euróval szemben. 

Az európai részvénypiac szárnyalásából a BUX index is kivette részét, amely július elején átlépte a 100 ezer pontos álomhatárt , az első fél évben pedig 23 százalékot menetelt felfelé. Ugyanakkor az egész régió kifejezetten jól teljesített – ebből a szempontból a magyar tőzsde teljesítménye nem is annyira kiemelkedő.

tőzsde, stock exchange, euro
Bár az európai vállalatok teljesítménye erre nem feltétlenül ad okot, záporoznak a befektetések a kontinens részvénypiacaira / Fotó: Shutterstock 

Visszatérve Amerikára: a most futó második negyedéves vállalati gyorsjelentési szezon megágyazhat annak, hogy jobban teljesítsenek az indexek, mint tették januártól júniusig. A fundamentumok az Egyesült Államok oldalán állnak, és nem meglepő módon a sztárrészvények a mesterséges intelligencia terén élen járó technológiai nagyágyúk lehetnek. A JPMorgan elemzőinek nyári „bevásárlólistáján” az Amazon, a Digital Realty, a Microsoft és a Vistra szerepelnek. De természetesen a történelem során először a 4 ezermilliárd dolláros piaci kapitalizációt meghaladó Nvidia-részvényekről sem felejtkezhetünk el. 

Korábbi videóinkat ide kattintva érheti el.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.