BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Nagy öröm érte a Magyarországon érdekelt német fegyvergyártót

Brit-német közös erőfeszítéssel megugorhat a Boxer páncélozott jármű exportja. Amellett a Rheinmetall megszabadulna autóipari üzletágától, és tisztán hadiipari vállalattá válna.

Csütörtök délutánig nagyjából 1,5 százalékkal, 1840 euró fölé drágultak a német hadiipari cég, a Rheinmetall részvényei, miután több kedvező hír is napvilágot látott a vállalattal kapcsolatban.

"Heavy infantry weapon carriers" of the Bundeswehr
A Rheinmetall BAE Systems Land vegyesvállalat Boxerje bevetésen / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A hadiiparra is fókuszál a brit-német barátsági szerződés

Az első kedvező hír, hogy a Rheinmetall lehet a csütörtökön, a londoni Victoria és Albert Múzeumban aláírt brit-német barátsági szerződés egyik legfőbb kedvezményezettje.

A szerződés ugyanis, melyet a Brexit után 5 évvel látott el kézjegyével Friedrich Merz német kancellár és Keir Starmer brit kormányfő, egy kölcsönös segítségnyújtási záradékot is tartalmaz, amely már csak azért is rendkívül jelentős, mert Nagy-Britannia atomhatalom. 

A szerződés egyébként a két ország közötti, tavaly megkötött védelmi megállapodásra épül, amely a nagy hatótávolságú fegyverek közös fejlesztéséről rendelkezik.

Eszerint egy évtizeden belül a két ország részvételével olyan európai fegyverrendszert fejlesztenek ki, amely képes akár 2000 kilométerre lévő célpontokat is eltalálni. Ilyen rendszer még nem készült Európában, ám Oroszország rendelkezik ilyen képességekkel bíró, közepes hatótávolságú rakétákkal. A britek és a németek a kifejlesztendő fegyverekkel kiegyensúlyoznák az orosz fölényt az elrettentő és a védelmi képességek terén.

Emellett a közösen gyártott védelmi eszközök exportját is elő kívánják segíteni. Eddig Németország saját, nagyon szigorú szabályai miatt gyakran fékezte a fegyverkivitelt, ezért a britek most abban bíznak, hogy az irányváltás a fegyverexport milliárdokban mérhető megugrását eredményezi.

A Rheinmetall a kedvezményezettek között

A csütörtöki bejelentés részeként az Egyesült Királyság és Németország arra is kötelezettséget vállalt, hogy „közös exportkampányokat” folytatnak annak érdekében, hogy más országoktól megrendeléseket szerezzenek, például a közösen gyártott Eurofighter Typhoon harcigépre, illetve a Boxer páncélozott járműre. 

A Typhoon vadászrepülőgépeket európai vállalatok konzorciuma állítja elő, köztük a BAE Systems az Egyesült Királyságban és az Airbus Németországban, míg a Boxert a német-brit Rheinmetall BAE Systems Land vegyesvállalat gyártja. 

A Rheinmetall, valamint a BAE Systems és az Airbus is profitálhat az európai védelmi kiadások bővüléséből, amit az árfolyamok alakulása csütörtökön alátámasztott.

Leválasztanák a Rheinmetallról az autóipari divíziót 

A Rheinmetall részvényárfolyamát mindezen túlmenően a cég szétválasztásáról szóló hír is segítette. 

A Handelsblatt című üzleti lap ugyanis arról számolt be, hogy a német védelmi konszern meg akar szabadulni autóipari üzletágától, hogy tisztán nagy profitot termelő hadiipari vállalattá váljon. Ennek érdekében a vállalat tárgyalásokat folytat a One Equity Partners (OEP) pénzügyi befektetővel egy esetleges felvásárlásról. 

A tárgyalások azonban egyelőre korai stádiumban vannak, és még meghiúsulhatnak. A Rheinmetall csak jó áron hajlandó eladni a Power Systems üzletágat. 

Sem a védelmi vállalat, sem az OEP nem kívánta kommentálni a Handelsblatt hírét.

Tény viszont, hogy a Power Systems volt a vállalat egyetlen olyan divíziója, amely az első negyedévben visszaesést, ráadásul brutálisat szenvedett el. 

Az árbevétel közel 7 százalékkal, 505 millió euróra esett vissza, az üzemi eredmény pedig 70,4 százalékkal, 9 millió euróra zuhant.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.