BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázvihar – nincs megoldás

Ukrajna már ötödik napja nem jut importgázhoz az orosz Gazprommal való, elmérgesedett üzleti vitája miatt. A viszály az európai ellátás zavarával fenyeget, hiszen a Gazpromtól származik a földrészen felhasznált földgáz negyede, amelynek 80 százaléka Ukrajnán át érkezik. Orosz közlés szerint északkeleti szomszédunk máris jogtalanul vételezett a tranzitvezetékből és a RosUkrEnergo (RUE) gáztárolóiból, s ezt az ukrán állami Naftohaz Ukrajini el is ismerte. Utóbbi nyilatkozataiban csak a lopás tagadását találtuk. (Ukrajna közvetlenül a felerészt Gazprom-ellenőrzésű RUE társaságtól vásárol gázt.) A Gazprom közleménye szerint Magyarország, Bulgária és Lengyelország is jelezte, hogy kevesebb mennyiséget kap a vezetékeken.

Miközben Magyarországról nem dönthető el, mi történik valójában északkeleti szomszédunk gázrendszerében, tény: hazánkba a január 1-jei ukrajnai csapelzárástól lapzártánkig – egy kismértékű, előre közölt nyomáscsökkenéstől eltekintve – a szerződés szerint küldte a Naftohaz az energiahordozót. Az import zavartalanságát a Világgazdaság Online érdeklődésére folyamatosan megerősítette a Földgázszállító (FGSZ) Zrt., valamint a két fő importőr, az E.On Földgáz Zrt. és az EMFESZ Kft. is.

Eközben az orosz–ukrán vita továbbra is négy fő fronton zajlik: a Naftohaz tartozása, a 2009-es ukrajnai gázimport ára, az idei ukrajnai tranzitdíj és az állítólagos gázlopás ügyében tart a csörte napok óta. Ukrajna 2008. december 30-án rendezte teljes tavalyi gázszámláját, de ezen belül az őszi hónapokban csúszásban volt. Emiatt a RUE-n keresztül a Gazprom 614 millió dollárnyi bírságot követel rajta a szerződésben foglaltakra hivatkozva, a Naftohaz szerint viszont alaptalanul. Az ügyet a RUE perre viszi. (Közben 3-án a Naftohaz is felhánytorgatott neki egy 40 milliós tranzitdíjtartozást.)

A Gazprom csak a tartozásról folyó vita elsimítása után hajlandó az idei ukrajnai gázárról szerződni, de itt sincs egyetértés. 2008 végén még ezer köbméterenként 225 dollárt kért azzal: ha a szerződéskötés 2009-re marad, akkor már az ár piaci, vagyis 418 dollár lesz. Most mégis megelégedne a kedvezményes 225-tel, de a Naftohaz még azt is piacinak minősíti. Vasárnapi ajánlata szerint 201 dollárt fizetne köbméterenként a napi 63 millió köbméter gázért, egy feltétellel.

A feltétel éppen a harmadik vitapont, a tranzitdíj. A 2010 végén lejáró szerződésre hivatkozva a Gazprom elvárja, hogy ne változzon az ezer köbméterenként és 100 kilométerenként 1,6 dolláros tarifa (esetenként 1,7-1,8-ről lehet olvasni). A Naftohaz viszont 2 dollárt kér, azt gázban is átvenné, ez 2009-ben és 2010-ben évi 28-29 milliárd köbmétert tenne ki. Emögött napi 296,2 millió köbméteres tranzit állna. Elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben a Gazprom piaci okokra hivatkozva adná drágábban a gázt, elutasítja, hogy a tranzitdíjra is hatnak a piaci körülmények. A 2010 végéig változatlan árú tranzitmegállapodás „felrúgása” miatt a Gazprom bepereli a Naftohazt.

A RUE és az orosz óriás is perel a negyedik vitapont, a tranzit zavara és az állítólagos, napi 35 millió köbméteres ukrajnai gázlopás kapcsán. Abban, hogy az európai ellátás nagyjából sértetlen, a Gazprom szerint jelentős szerepe van annak, hogy három vezetéken is megnövelte a tranzitot, lényegében kipótolva az ukránok által állítólag kivett gázt, s több gázt használ európai tárolóiból is. Az ukránok reményei szerint január 7-re megegyezés várható, ám szintén ők kongatták meg szombaton a vészharangot: 10-15 nap után Európára is súlyos ellátási zavar vár. (A krízis előtt Ukrajnának 17 milliárd köbméternyi betárolt gáza volt, de a tárolókból egy nap alatt nem hozható fel egy teljes téli napi igényhez szükséges mennyiség.) A megoldásba a felek az Európai Uniót is bevonnák; az első, háromoldalú megbeszélésre korábbi hírek szerint ma kerülne sor. A soros elnök Csehország miniszterelnök-helyettese azonban 2-án kijelentette: az EU sem közvetítőként, sem tárgyaló félként nem kíván beszállni az ügybe, de elvárja annak mielőbbi rendezését. VG


További részletek: vg.hu/roman

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.